30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun.

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun.

29 Ağustos 2016 438 views 0

Hürriyet; ancak savaş meydanlarında kazanılan zaferlerle elde edilebilir. Toprak uğruna ölen varsa vatan olur diyerek, bizlere bir vatan, bir istiklal bırakmak isteyen, nizam-ı alem için İ’la-yı Kelimetullah davasına asırlar boyu hizmet eden, “Haçlı Dünyası”nın da bu hizmete duydukları tepkilerin hedefinde yok edilmek istenen Ecdadımız; Yüce Allah’ın, Kur’an da; “Sizinle savaşan düşmanlarla Allah yolunda siz de savaşın. Sakın aşırı gitmeyin. Çünkü Allah aşırı gidenleri sevmez. “(Bakara-190), ve “Gevşemeyin, hüzünlenmeyin. Eğer (gerçekten) iman etmiş kimseler iseniz üstün olan sizlersiniz.” (Ali İmran-139), ayetlerine dayalı yaşamayı şiar edinmiş, bu ihlas içerisinde 30 Ağustos’ta yokluklar içinde ve en ağır şartlar altında, yedi düvele karşı, sayısız ve isimsiz kahramanlarıyla tarihte benzeri görülmemiş bir destan yazmıştır.

Milletleri yaşatan ve yükseltenler, kahramanlardır. Milletlere yol gösterenler, zafer kapılarını açanlar, tarihe şan verenler, insanlığın kaderine hükmedenler, medeniyet ufuklarına ışık tutanlar kahramanlardır.

Türk milletinin şanlı mazisinde yeri büyük olan Ağustos ayı “Zafer Ayı” olarak nitelendirilir ki; “30 Ağustos Zafer Bayramı” ise apayrı bir yer tutar.

Türk Milleti’nin gerçek karakterini bir kez daha dosta ve düşmana gösteren bu zafer; yok edilmeye ve elinden bağımsızlığı alınmaya çalışılan bir milletin; var olma mücadelesinin, Türk Milleti’ni yok etmeye çalışan emperyalizme karşı, Türklüğün “ebedi bekâsının” zafer ilanıdır.

Bu zafer; Atatürk’ün önderliğinde, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü, devletin varlığı ve bağımsızlığı temelinde mücadele edenlerin, yokluğa, yoksulluğa, haksızlığa, işgale ve zulme baş eğmeyenlerin, inananların zaferidir.

Bu zafer; şanlı, şerefli ve necip Türk Milleti’nin “küfre ve zulme” karşı yüzyıllar boyu gösterdiği dik duruşun, en büyük abidelerindendir.

Bu zafer bir kez daha göstermiştir ki; Türk milleti, bağımsızlığına, birliğine önüne çıkartılan her tür engeli en zor şartlarda dahi ortadan kaldırmış, en kritik dönemlerde de birlik ve beraberliğini korumuş ve bu birlik içerisinde önüne çıkan her engeli aşmıştır.

Küresel eşkıyaların kontrolünde tertip ve etkileri altında gerçekleşen 15 Temmuz’da yaşadığımız darbe girişiminde de aynı kararlılık ve öngörü dahilinde , tarihi derinlikte özünde var olan Kuva-yi Milliye ruhunun yeniden şahlanışıyla çıkardığı kahramanların fedakarlığında istiklal ve istikbalini yeniden temin ve tesis ederken, önüne çıkarılan kaos engelini de aşmış, milletçe “Demokrasi Bayramını” idrak etmiştir.

Küresel senaryoların yazıldığı/oynandığı bir süreçte, 15 Temmuz’da yaşadığımız darbe girişimi sonrasında yaşadığımız ve her geçen gün artan şiddetli terörün hedefindeki sosyal ayrışmanın derinleştirilmesi çalışıldığı, asıl hedefinde ülkemizin olduğu ve Ortadoğu’da yaşanan terörün yarattığı zulme son verme yönünde Cerablus bölgesinde yürütülen “Fırat Kalkanı” harekâtı ile yürütülen olağanüstü günler yaşıyoruz.

Küresel eşkıyaların hedefinde yurt içi ve dışında yaşanan operasyonların devam ettiği günlerde 30 Ağustos Zafer Bayramını idrak edeceğiz.

Bu süreçte; öncelikle Milli Birlik ve Beraberliğin temini, tesisi ve devamının sağlanması yönünde her bir ferdimiz mesuliyeti farkında olmak zorunda olduğumuza;

Her tür tahrikin ötesinde duyarlı olmamız gereken günlerde olduğumuzun farkında olmamız gerektiğine;

15 Temmuz sonrasında yeniden kazandığımız milli duruşumuzun bozulmaması, siyasi mülahazalarla bu duruşu bozmamaya azami özen göstermemizin tarihin önünde milli bir mesuliyet olduğuna dikkat çekeriz.

Bu vesile ile; şahsım ve Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği adına;

Türk milletinin asla esir edilemeyeceğini; semaları süsleyen Türk Bayrağı’nı gönderden indirilemeyeceğini ve gök kubbeyi çınlatan ezan seslerinin dindirilemeyeceğini bütün dünyaya ilan eden, namusumuzu ve mukaddes değerlerimizi düşman saldırısından kurtarmakla kalmamış; aynı zamanda esaret altında bulunan diğer mazlum milletlere de

ilham kaynağı olan, 30 Ağustos zaferimizi kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, istiklal ve istikbal mücadelemiz uğruna istiklal harbimiz ve 15 Temmuz darbe girişiminde de canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi saygıyla anıyoruz.

Metin AKGÜN Maarif Müfettişi Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ