22 Bin Araç Sürücüsü Denetimden Geçti

22 Bin Araç Sürücüsü Denetimden Geçti

03 Mart 2016 476 views 0

Malatya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü görevlilerince İl genelinde standart dışı veya kopya (ikiz ) plaka denetimleri ile ilgili yapılan çalışmalar kapsamında;

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 23.maddesinde “Araçlar, tescil belgesi, trafik belgesi ve tescil plakaları araç üzerinde ve uygun durumda bulundurulmadan trafiğe çıkarılamaz” hükmü mevcut olup, aynı kanunun 131. maddesi ile tescil plakalarının basım ve dağıtım yetkisi Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonuna verilmiştir. Araç üzerinde bulunan tescil plakalarının nitelik ve ölçüleri ise Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53. Maddesinde belirtilmiştir.

Standart dışı veya kopya (ikiz) plakaların başta terör olayları olmak üzere korsan taşımacılık gibi birçok yasadışı faaliyetlerde de kullanılabileceği dikkate alınarak Müdürlüğümüzce 15 Aralık 2015’ten bu yana yapılan tüm uygulamalar ve trafik kontrollerinde sahte (ikiz) veya standart dışı plaka kullanımına yönelik denetimlere ağırlık verilmiştir.

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince İl Merkezinin çeşitli yerlerinde başta sahte veya standart dışı plaka, abart egzoz, cam filmi, emniyet kemeri olmak üzere durdurularak yapılan denetim faaliyetleri sonucunda 22.606 araç sürücüsü kontrol edilmiş olup, eksiklikleri bulunan araç sürücülerine cezai işlem tatbik edilmiş, aracında standart dışı plaka bulunan orijinal plakası bulunmayan sürücülerin araçları ise 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 23. Maddesine istinaden trafikten men edilerek haklarında gerekli işlemler uygulanmıştır.

Trafik denetimlerimiz artırılarak kararlı ve aralıksız bir şekilde devam edecek olup, sürücülerimizin standart dışı veya kopya (ikiz ) plaka ile ilgili olarak sorumlu davranmaları ve kurallara uymaları gerektiği hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Açıklamanın devamında, trafik denetimlerine aralıksız bir şekilde devam edileceğini belirtildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ