Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Malatya’nın Trafik sorunu hafif raylı sistemle çözülecektir.

03 Ekim 2019 211 views 0

Trafik sorunu hakkında konuşan  AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Malatya’nın hafif raylı sisteme geçmesi gerektiğini belirterek, Malatya’ya son yıllarda geniş yollar ve akıllı kavşaklar yapılıp trafik sorununu rahatlatmak için ellerinden geleni belediye başkanları ve yetkililerle birlikte yaptıklarını söyledi. “Gerçekten son yıllarda Malatya onlarca bulvara kavuştu. Yüzlerce cadde ve sokakta alt yapısıyla birlikte düzenlemeler yapıldı. Göreve ilk geldiğimizde 70-80 bin civarında araç varken, şimdi çok daha fazla araç Malatya’da trafikte 180 bini geçen araç sayımız var.  Malatya’da trafik yoğunluğunu belli bir seviyede tutabildik” dedi.

“MALATYA GEÇMİŞTE TEK MERKEZLİ BİR YAPIDAYDI”

“Türkiye’de özellikle alım gücünün artmasıyla birlikte, araç sayısında artış oldu bu bütün iller için geçerli“ diyen Çakır, “Malatya geçmişte tek merkezli bir yapıdaydı. Trafik konusunda birçok alınması gereken tedbirler var. Birincisi şehrin sağlıklı büyümesi anlamında şehrin planlı büyümesi anlamında mevcut yapıyı daha düzenli planlı hale getirmek içinde alınan tedbirler vardı. Ana trafik planlarının yapılması, toplu ulaşım planlarının yapılması ve master ulaşım planlarının yapılamasıyla daha bilinçli uzun vadeli teknik kadrolarla çalışılarak, akademisyenlerle çalışılarak bunların hazırlıkları yapıldı” ifadelerine yer verdi.

“TRAFİKTE CİDDİ BİR RAHATLAMA OLACAK”

Malatya’da trafik sorununa karşı önlemlerin alındığının altını çizerek son yıllarda daha geniş yolar yapıldığını vurgulayan AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, “Ulaşım planlarıyla birlikte yapılan çalışmalarla birlikte hem toplu taşımanın planlanması; esas şehrin ana arterlerinin açılmasına yönelik çalışmaların yapılması önemliydi. Gerçekten son yıllarda Malatya onlarca bulvara kavuştu. Yüzlerce cadde ve sokakta alt yapısıyla birlikte düzenlemeler yapıldı. Göreve ilk geldiğimizde 70-80 bin civarında araç varken şimdi Malatya’da trafikte 180 bini geçen araç sayımız var. Malatya’da trafik yoğunluğunu belli bir seviyede tutabildik. Malatya’yı tek merkezli yapıdan kurtarmak ve alt merkezler oluşturmak çok önemliydi. Yeşiltepe bölgesinde yaptığımız çalışmalar, Göztepe -Tandoğan bölgelerinde yaptığımız çalışmalar genişletilen caddeler. Kuşak yollarının açılması çok önemliydi; hem Güney Kuşak Yolu hem Kuzey Kuşak Yolunda çok önemli çalışmalar yapıldı. Bunlar yüzde 80 – 90 civarında tamamlandı. Ama bunların tamamen bitirilmesiyle birlikte de iç trafikte ciddi bir rahatlama olacak. Bununla birlikte yeni yapılan çevre yolumuz ile çevre yolunun şehir dışına alınmasıyla birlikte ciddi bir rahatlama olacak. Yeni açılan Çevreyolumuz 54 kilometre uzunluğunda. Bu yol ile birlikte Çevreyolu’nun şehir dışına alınmasıyla ciddi rahatlama sağlanacak. Malatya trafiğini şuan belli bir seviyede tutmayı başardık; evet sorunlar var” şeklinde konuştu.

AKILLI KAVŞAKLAR MERHEM OLDU

Trafik sorununa Malatya’da 20’ye yakın yapılan akıllı kavşaklarında merhem olduğunu belirten Çakır, “Malatya’da diğer şehirlere örnek gösterilecek cadde, sokak ve kavşaklarımız var. Yol genişlikleri açıları çok iyi. 20’ye yakın kavşakta akıllı kavşağa geçtik. Akıllı kavşak; trafik hangi yönde yoğunlaştıysa akşam saatiyse, mesai başlangıcı ya da mesai bitişi ise trafik yoğunluğuna göre kavşak ışıkların süresini kendiliğinden ayarlıyor” şeklinde konuştu.

 

“Ulaşım mastar planımızda hafif raylı sistem var” diyerek Malatya’ya hafif raylı sistemin kazandırılması gerektiğini belirten Çakır, “Ulaştırma Bakanlığı’na bu konuyla ilgili dosyaları gönderdik.  Çevre yolu tamamlandıktan sonra üçüncü bir güzergâh yapılabilir. Ulaşım mastar planın da iki tane farklı güzergâh var. Bunlara da başkanlarımız bakacaklar şartlara; ilin gelişimine hangisi uygun buna göre, maliyetlerine göre, güzergâhlarına göre, aciliyete göre, hat değiştirilebilir; hafif raylı sistemin Malatya’ya kazandırılması lazım. Bunu şehirlerin kendi bütçesi ile yapma şansı yok. Bunlar hesaplanırken istek ve taleple olunmuyor. Bunun altının çok iyi hazırlanması gerekiyor. Taşıyacağınız yolcu sayısına göre hangi aracı kullanacağınız burada ortaya çıkıyor. Malatya’da hafif raylı sistem konusunda bizlerde gayret göstereceğiz. Başkanlarımız da gayret edecekler. Hep birlikte Malatya’ya hafif raylı sistemi eklememiz lazım. Otobüsle çözeceğimiz hatlar var, özelleştirerek minibüsle çözeceğiniz hatlar var, raylı sistemle çözeceğiniz hatlar vardır; bunları bir bütün olarak görmek lazım.  Hafif raylı sistem ekonomik şartlar el verdiği müddetçe, kaynak olduğu takdirde artık Malatya’nın da raylı sisteme geçmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Bu Sabah

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.