Oto Alım Satım Dolandırıcılığına 3 Tutuklama

Oto Alım Satım Dolandırıcılığına 3 Tutuklama

12 Ağustos 2016 436 views 0

Malatya’da oto alım satımında dolandırıcılık yaparak vatandaşları mağdur eden çete, polisin başarılı operasyonu ile yakalanarak 3 kişi tutuklandı

Ülke genelinde oto alım-satım işlerinde dolandırıcılık yapan çete üyeleri Malatya’da yakayı ele verdi.

03-10 Ağustos 2016 tarihleri arasında ilimizde ikamet eden dört farklı mağdur şahsın Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına yapmış oldukları müracaatlarda; otomobillerini satmak üzere internet ortamında ilan verdiklerini, Ş.T. isimli bir şahsın otomobillere alıcı olarak bakmak amacıyla kendilerini il merkezinde bulunan bir kafeye davet ettiğini, Ş.T’nin güven telkin etmek amacıyla kendisini kafe sahibi olarak tanıttığını, yanında iki şahsın daha bulunduğunu ve Ş.T’nin bu şahıslardan birisini dayısı olarak, diğerini ise iş ortağı olarak tanıttığını, pazarlık işleminden sonra satış için notere geçtiklerini, geçerken Ş.T’nin dayısı olarak tanıttığı kişiyi para çekmek üzere bankaya yönlendirdiğini, noterde ise “otomobilin devrini yapalım, parayı dayım çekip kafeye getirecek, orada veririm” dediğini, bunun üzerine mağdurların şahsa inanarak otomobillerin noter satışını gerçekleştirdikleri. Satış işleminden sonra söz konusu kafeye gittikten sonra şüphelilerin kendilerini atlatıp gizlice kafeyi terk ettiklerini ve dolandırıldıklarını beyan etmişlerdir.

İl Emniyet Müdürlüğümüz Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince şüphelilerin eylemlerine devam edeceği öngörüsü ile ilimizde bulunan tüm noterler konu hakkında bilgilendirilmiş ve söz konusu noterlerin civarına yerleştirilen ekipler tarafından 10.08.2016 günü şüpheli Ş.T. dolandırmaya çalıştığı bir müşteki ile birlikte ilimizde bulunan bir notere gelmesi üzerine yakalanmıştır. Devamında yapılan çalışma sonucu Ş.T.’nin suç ortağı M.G, U.A ve Y.D’de yakalanmıştır.

Yapılan araştırmada şüphelilerin ülkemiz genelinde aynı yöntemle bir çok kişiyi dolandırdıkları, Şüpheli N.G.’nin ülkemizin değişik illerinde meydana gelen 33 ayrı dolandırıcılık olayına karıştığı ve bunlar arasında 19 olaydan yakalama kararı bulunduğu, Ş.T’nin ise 4 ayrı dolandırıcılık olayından yakalama kararı bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca şüpheliler üzerinde dolandırıcılıktan elde edildiği değerlendirilen yüklü miktarda para ile noter satışı esnasında kendilerine güvenmeyen müştekileri ikna etmek amacıyla doldurup vermek üzere hazırlanmış çok sayıda boş senet yaprağı elde edilmiştir.

11.08.2016 günü adli mercilere sevk edilen dört şüpheliden üçü tutuklanarak ilimiz cezaevine teslim edilmiştir.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ