Çay Kazanları Kaynamaya Başladı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 15 Mart saat 24:00 itibariyle kepenk indiren Çay Ocakları ve Kıraathanelerde dün çay kazanları tekrar ateşlendi.

01 Haziran 2020 190 views 0

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 15 Mart saat 24:00 itibariyle kepenk indiren Çay Ocakları ve Kıraathanelerde dün çay kazanları tekrar ateşlendi.

Salgının yayılmasını engellemek amacıyla kamuya açık birçok alan ve iş yerinin faaliyetleri geçici süreliğine durduruldu. Kapalı kalınan 77 günün ardından kepenkler besmeleyle tekrar açıldı. Yeni normalleşme süreciyle birlikte çay ocağı ve kıraathane esnafı tarafından alınan tedbirler dikkat çekti. Maske, Eldiven ve iş yeri girişinde bulundurulan dezenfektan kutularıyla yeni normalleşme dönemine hazırlıklı giren çay ocağı ve kıraathaneler mümkün olduğunca açık alanları kullanıyor. Kapalı kaldıkları süre boyunca desteklerden de faydalanamadıklarını belirten esnaflar öncelikle kira paralarını biriktirmenin peşinde. Bir kısım esnafın ismi kara listedeyken, bir kısım esnaf ise kredi notu yetersizliğinden mustarip. Esnafların sıkıntıları sorulduğunda ise şu cevaplar ile karşılaşıldı;” mart ayının 15 inde bizlere oda tarafından bir mesaj gönderildi. Mesajın ardından ikiletmedik ve kepenkleri indirdik. Daha sonrasında  sadece esnafa çay verilecek denildi ama esnaf çay içmeyince bizlerde mecburen kapattık. Cumhurbaşkanımızın bizlere duyurduğu birçok destek paketi vardı. Bizler çayocağı ve kahveciler olarak bu desteklerden faydalanamadık. Ocak ayı itibariyle işyerlerini açan arkadaşlar deprem döneminde ve pandemi döneminde ruhsatları 6 ayı doldurmadığı için yardım alamadı. Birçok esnaf arkadzşımız ise kredi notu kötü olduğu için ve kara listede olduğu için yardım alamadı. Çoğundan memur kefili istendi.  Anlaşıldığı gibi hiçbir yardımdan faydalanamadık. Bu iş yerinde çalışan kişi sayısı en fazla 2 yada 3 olur. Bizlere parasal destek sağlanmadı. Başvurularımız geçersiz sayıldı. Şimdi ise dükkan sahipleri kira istiyor ancak iş yapamadığımız için kirayı ödeyemiyoruz. Bağkur borcu, SSK borcu, Vergi borcu, Kira borcu derken kara kara düşünür olduk.

Her şeyden önemlisi insan canı. Bizler iş yerlerimizi açar açmaz dezenfekte işlemini sağladık. Kağıt bardakta hizmet vermeye başladık. Dükkan girişinde dezenfektan kutularımızı yerleştirdik. Çalışan personelimizin sağlık durumu her zaman takibimiz altında. Maskesiz ve eldivensiz hizmet verilmiyor. Kapalı alanda yani iş yeri içerisinde mümkün olduğunca vatandaşı durdurmuyoruz. Kıraathane işleten arkadaşlarımız ise kendileri iş yerlerinde tedbirleri uyguluyor. Yancı alınmıyor. Masalar arası genişlikler sosyal mesafe kuralına göre düzenlendi. Her Müşteriden sonra o masa dezenfetan ile temizleniyor. Vatandaşlarımızın için rahat olsun.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.