Akın, Yeşilyurt İlçesine Bağlı Yaylaları Ziyaret Etti

Akın, Yeşilyurt İlçesine Bağlı Yaylaları Ziyaret Etti

27 Haziran 2016 449 views 0

Malatya ili Damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliği başkanı ihsan akın Yeşilyurt ilçesine bağlı bürücek yaylası ve bazı mahalledeki hayvancıları gezdi sorunlarını dinledi

Yaylada bir konuşma yapan başkan ihsan akın sözlerine şöyle başladı. Bürücek yaylamız ve Malatya mızdaki diğer yaylaları geziyor görüyoruz en büyük sıkıntısı özellikle eksikliği acil olan sulaklar (sıvat) ve hayvan gölgeliğidir. Tabi bun sıkıntılar ve problemlerle ilgili Devletimizin, Kalkınma Bakanlığı ve DAP idaresi Başkanlığımızın projeler kapsamında hayvan sulakları ve birçok verdiği destekler hibeler var bu sulaklarla ilgili dağıtım ve yerlerine getirilmesi noktasında yerel yöneticilerimizin desteği gerekmektedir inşallah destek verirlerse bu yıl içerisinde Malatya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal hizmetler daire Başkanlığınında katkısı ile biz DAP bölgesi başkanlığı ile görüştük 500 adet hayvan sulağı (sıvat) dağıtılacak bu sıvatlar beton olduğu için mera yayla şartlarına uygun olacak daha önceden ise 80 civarında beton sıvat sulak dağıtıldı.

Bu yeni gelecek dağıtılacak olan sıvatlarla birlikte buradaki ve tüm yayla meradaki hayvanlarımızın içme suyu bir nebzede olsa karşılanmış ve problemleri çözülmüş olacak. Bakıyoruz Daha bazı yayla ve meralarımızda toprak havuz ve plastik leğen içerisinde hayvanlarını hijyen olmayan ve zor şartlarda su taşıyarak sulama yapmaya çalışıyorlar. ayrıca gölgelik olmadığı içinde hayvanlar güneş altında dinlemeye alınıyorlar. Bizler bu bağlamda yaklaşık iki yıldır sıkıntılarla ilgili dilekçeleri topladık Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürlüğü, ilgili şube müdürlüğüne eklerini hazırlayıp teslim ettik. Buradan da ilgili DAP bölgesi başkanlığına gönderildi. bu anlamda 500 adet yeni gelecek olan sulaklar hayvancılık yapan yetiştiricilerimize önemli kolaylıklar sağlayacaktır, DAP projesi kapsamında yeni makineli jeneratörlü kırkımla ilgilide gerek eğitim gerek kırkımla ilgili çalışmalarımız devam ediyor bunları da yetiştiricilerimizin hizmetine inşallah sunacağız dedi.

Bazı mahalle ve yayladaki yetiştiriciler ise özellikle sulak sorunlarının acil olduğunu dile getirdiler. Bürücek yaylası yetiştiricilerinden ömer baştürk su sulama ve gölgelik konusunda çok mağdur olduklarını söyledi. Aşagıköy mahallesi yetiştiricilerinden abdurrahman yeşil ise hayvanlara suyu taşıyarak plastik leğenlerde verdiklerini söyleyerek sulak sıvat ların bir an önce getirilmesini istedi.

Malatya ili damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliği başkanı ihsan akın

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Malatya