Arguvan’da Uygulamalı Aspir Eğitimi Verildi‏

Arguvan’da Uygulamalı Aspir Eğitimi Verildi‏

10 Mart 2016 452 views 0

Arguvan İlçe Ziraat Odası tarafından çiftçilere uygulamalı Aspir ekim eğitimi verildi.

Aspir’in faydalarının anlatıldığı eğitimde ayrıca projeleri nasıl hazırlanır desteklenmesi gerektiği ifade edildi.

Arguvan Ziraat Odası Başkanı Turan Aslantürk yaptığı konuşmada “Çiftçilerimizin alternatif ürünü olarak Arguvan’da sözleşmeli Aspir ekimi yapıldı. Ortalama 15 bin dönüm Aspir ekilecektir. Arguvan topraklarında Aspir ekim projesinden Arguvan Belediye Başkanımız Mehmet Kızıldaş’a Tarım İlçe Müdürümüz Ali Selvi’ye Malatya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetleri Daire Başkanı Hilmi Öksüztepe, Toprak AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kılıç’a, İlçe Tarım Müdürü Hüseyin Gazi Karadağ ve Arguvan ve İsaköyü Tarım Kredi Kooperatifleri Müdürlerine, Murt Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Fahri Cem Uz’a teşekkür ederim” diye konuştu.

Alternatif konusunda Yerel yönetim olarak gerekli desteği vereceklerini söyleyerek konuşma yapan Arguvan Belediye başkanı Mehmet Kızıldaş “Arguvan geçim kaynağı olarak en önde Tarım gelir. Ziraat Odasının başarılı çalışmaları sonucunda İl Tarım Müdürlüğümüz ve diğer yetkili firmanın desteği ile bizlerde yerel yönetim olarak artık Arguvan’da alternatif ürünlerin denenmesi gerektiğinin düşündüğümüzü ilettik. Ve bu konuda da gerekli çalışmaları yapılıyor. Umuyorum ki Örnek bir çalışma olur ve bundan sonrada çiftçilerimizde alternatif ürünleri denemekten korkmaz ve kaçınmazlar. Yeni yeni ürünleri denerler. Başta İl Müdürümüz ve Daire Başkanı Hilmi Öksüztepe, olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Malatya İl Tarım Müdürü Ali Selvi ise “Arguvan bizim için çok önemli bir ilçemiz Arguvan’a geldiğim ilk yıl İlçe Tarım Müdürümüze sormuştum Arguvan’da neden arazinin fazlasından çoğu boş bu kadar boş arazi farklı bitkilerle neden değerlendirilmemiş diye sordum. Aslında ekiciler olduğu sürece vatandaşlarımız mutlaka kar edeceğini düşündüğümüz takdirde arazi sahipleri bulup yine sözleşme yapılarak yine ekimler yapılabilir diye düşünüyorum bu aşamada Arguvan Ziraat Odası Başkanımız Turan Aslantürk’e de teşekkür ederim.”

Toprak A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kılıç ise “Bu tür çiftçi organizasyonunda ziraat odaları öncülük yaptığı için bizden daha fazla kişi bizden daha kısa sürede ulaşıyor. Bu proje Arguvan için önemli bir proje” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ