Asansör Muayene Yönetmeliği

Asansör Muayene Yönetmeliği

04 Şubat 2016 402 views 0

Vatandaşlarımızın günlük hayatta kullanmış olduğu asansörlerden elektrikli ev aletlerine, gaz yakan cihazlardan otomotiv aksam ve parçalarına, profesyonel maksatla sanayi üretiminde kullanılan makine, sınai gaz tüpleri gibi birçok ürünün piyasadaki denetimleri Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilmektedir.

Piyasa Gözetimi ve Denetimi olarak adlandırılan denetim faaliyetleri ile piyasada yer alan ve satışa sunulan ürünlerin güvenli bir şekilde kullanılmasının sağlanması amaçlanmaktadır. Bu çerçevede Müdürlük olarak 10 denetçimiz ile vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için çalışmaktayız.

Denetimlerde öncelikle ürünlerin sahip olması gereken ve ürünün güvenli bir şekilde üretildiğini gösteren belgeler incelenmekte; denetçilerimiz tarafından gerek görülmesi durumunda ürün test ve muayeneye gönderilmekte ve bu işlemler sonucunda uygunsuz olduğu tespit edilen ürünler için piyasadan toplatmaya varan önlemler alınabilmektedir.

Bilindiği üzere yeni Asansör İşletme Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği 24 Haziran 2015 Tarihinde yayınlanarak zorunlu uygulamaya girmiştir. Bu yönetmelikle beraber bir takım faydalı yenilikler gelmiştir. Bundan sonra asansörlerin yıllık kontrollerini yapacak muayene kuruluşları asansörlere bir kimlik numarası verecektir. Her yeni asansör piyasaya arz edilmeden önce A tipi muayene kuruluşu tarafından kontrol edilecek ve yeşil etiketi aldıktan sonra tescil edilecektir. Bu uygulama Tescil aşamasından önce Belediyelerimize büyük kolaylık sağlayacaktır. Zira birçok Belediyemizde tescil öncesinde asansörü yerinde inceleyecek teknik personel bulunmamaktadır. Bu uygulama asansörler için ciddi bir iyileştirme süreci sağlayacaktır.

İlimiz genelinde yaklaşık 3440 adet asansör kullanılmaktadır. İlimizdeki 13 ilçe belediyesinden sadece Yazıhan ve Doğanyol Belediyeleri ilçelerinde asansör bulunmadığından dolayı bir A tipi Muayene kuruluşu ile protokol yapmamıştır. Diğer 11 Belediyemiz TSE ve UDEM muayene kuruluşları ile protokol yapmış ve yıllık kontrollere başlamıştır.

Bu iki muayene kuruluşumuz tarafından 01/01/2015-31/12/2015 tarihleri arasında muayenesi yapılan 3440 Adet asansörden 1050 adetine Kırmızı, 390 Adetine Sarı, 176 Adetine Mavi ve 1505 Adetine ise Yeşil Etiket yapıştırılmıştır. Kırmızı etiket oranları her geçen yıl giderek düşmektedir.

Periyodik kontrollerin ilk başlangıcında %84 ler seviyesinde olan güvensiz asansör oranı 01/01/2016 tarihi itibari ile %51 seviyesine inmiştir.

Yeşilyurt İlçemiz sınırları içerisinde kurulu bulunan asansörlerin periyodik muayene sonuçları ise diğer ilçelerimizde kurulu bulunan asansörlere nazaran daha iyi bir konumdadır. Şöyle ki; Yeşilyurt ilçemizde bulunan 1337 adet asansörün %80 i Yeşil etiketli, yani güvenli asansördür. Bu güzel sonuçların elde edilmesinde bu ilçemizdeki binaların yeni yapılmış olmasının yanında Yeşilyurt Belediyesinin, Muayene kuruluşunun ve bina yöneticilerinin çok büyük katkıları olmuştur.

İlimiz için kırmızı etiketli asansör sayısının azaldığını görmek memnuniyet verici ama yeterli değil. Hedefimiz Malatya olarak sıfır sayıda kırmızı etiketli Asansör. Bu konuda tüm taraflara özellikle Müdürlüğümüze, Belediyelerimize, Muayene Kuruluşlarımıza, Asansör Firmalarına, Bina Yöneticilerimize büyük görevler düşmektedir.

Asansör kazalarını ve asansör konusundaki sıkıntıları en aza indirgemek için, Bina yöneticilerimiz binalarındaki asansörlerin aylık ve yıllık kontrollerini mutlaka yaptırmalı, Kırmızı Etiketli Asansörlerin kullanımına müsaade etmemeli ve Muayene kuruluşu tarafından kendilerine bildirilen eksiklikleri en geç bir ay içerisinde tamamlatmalıdır.

23 Nisan 2015 deki kanun değişikliği ile Belediye Kanunu, İl Özel İdaresi Kanunu ve Kat Mülkiyeti Kanununda ciddi değişiklikler yapılmıştır. Hem Belediye Yöneticilerine (Belediye Başkanı Dahil) cezai müeyyidelere varan şahsi sorumluluk halleri düzenlenmiştir. Hem de bina yöneticilerinin sorumlulukları netleştirilmiştir. Bina yöneticilerine binalarındaki asansörlerin ayda bir kere bakımlarını yılda bir defa da periyodik muayenesini yaptırmaktan sorumlu olduklarını, bu sorumluluklarını yerine getirmedikleri takdirde cezai müeyyide ile karşı karşıya kalacaklarını hatırlatmak istiyoruz.

Vatandaşlarımız Asansörle alakalı her türlü şikayet, görüş ve önerilerini ALO 130 Ürün Güvenliği Şikayet hattına iletebildikleri gibi doğrudan Müdürlüğümüze de müracaat edebilirler.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Akif GÜLAÇTI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü

BENZER KONULAR
YORUM YAZ