Bakan Tüfenkci’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Bakan Tüfenkci’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

08 Mart 2016 382 views 0

Anadolu, kadınların yüzlerce yıldır iktisadi hayatın içinde olduğu bir coğrafyadır. Anadolu’da kadınlar, tarih boyunca toplumsal yaşamın, ekonominin, kültürün inşasında aktif rol oynamışlardır. Anadolu esnaflarının kurduğu ilk birlik olan Ahilik teşkilatı içinde yer alan kadınlar Bacıyan-ı Rum adlı birlik altında örgütlenmişlerdi. Anadolu Kadınlar Birliği diyebileceğimiz Bacıyan-ı Rum teşkilatı, Ahiliğin kadın kollarıdır ve tarihte kurulan ilk kadın teşkilatıdır.

Bizim kültürümüzde kadın; hayatın her alanında ve her kademesinde yer almaktadır. Milli mücadele zamanlarında yurt savunmasında kadınlarımızın göstermiş olduğu azim ve çaba herkesin malumudur. Kadını hor gören, istismar eden, şiddete başvuran her kim olursa en büyük zavallıdır. Kadına yapılan her türlü saldırı insanlığa yapılmış demektir.

Bakanlık olarak, kadınlarımızın ekonomik hayata katılmalarına ayrıca önem veriyoruz. Son 3 senede Bakanlığımız bünyesinde yapılan çalışmalar kadın esnaf oranımızın hızla arttığını gösteriyor. Ülkemizde kadın esnafların sayısına baktığımızda 236 bin 63 kayıtlı kadın esnafımız olduğunu görüyoruz. Bu da toplam esnaf sanatkârlarımızın %14,6’sına tekabül etmektedir. İllere göre dağılıma baktığımızda %14,6 oranının üzerinde kalan 34 şehrimiz bulunmaktadır.

Ticari hayatta kadınlarımıza, kadın kooperatifleri aracılığıyla çeşitli destekler sağlıyoruz. Bu amaçla KADIN-KOOP Projesi’ni hazırlayarak uygulamaya koyduk. Bu projeyle kooperatif çatısı altında kadınlarımızın girişimcilik kabiliyetlerini artırmak ve ekonomide bir aktör olarak yer almalarını sağlamayı amaçladık. Proje kapsamında verilen eğitimlerle, kadınlarımızın ekonomik ve sosyal hayata katılmalarına fırsat vermek, gelir elde ederek iş yaşamı içinde daha fazla var olmalarını sağlamayı hedefliyoruz.

Yapılan araştırmalar kadın yönetici sayısı fazla olan şirketlerin daha iyi performans gösterdiğini ve yaşanan krizlerden daha az etkilendiklerini göstermektedir. Kadınların iş yaşamına yapmış olduğu nitelikli katkılar, kadın ruhu ve hassasiyetinin iş yaşamına yansıması, başarının sağlanmasında önemlidir.

Kadın girişimcilerimizin sayılarını artırmak ve kadınlarımızın iş hayatına daha aktif katılımlarını sağlamak için desteklerimiz ve çalışmalarımız devam edecektir.

Ülkemizdeki ve dünyadaki tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, bugünün tüm kadınlar için hayırlı çalışmalar yapılmasına vesile olmasını temenni ediyorum.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ