Başbağlar Katliamını Unutmadık Unutturmayacağız..!

22 Yıl önce Başbağlar köyünde yaşanan katliamla ilgili hatırlatmalarda bulunan Solmazgül, 22 yıl önce gerçekleştirilen katliamın acısını ilk günkü gibi yüreklerinde yaşadıklarını belirtti.rn

02 Temmuz 2015 707 views 0

Süleyman SOLMAZGÜL, “Köyün imamı akşamrnezanını okumaya başlıyor, Allahu Ekber nidası kaplıyor Başbağlar’ın gökyüzünü.rnO sırada hainler köyü basıyorlar ve Ezan okuyan imamın kafasına silah sıkarakrnşehit ediyorlar. İşte tarihte yaşanmış en büyük katliamlardan biri böylernbaşlıyor. İnsanları evlerinden tek tek isimleri ile çağırarak köy meydanındarntopluyorlar.

Eli kanlı hainler,rnkadın, erkek ve çocukların feryatlarına rağmen, köyün erkeklerini 100 metre ötede Kavaklıkrnmevkiine götürülüp kurşuna dizerek şehit ettiler. Daha sonra, köyde bulunanrnarabaları, okulu, camiyi ve evleri ateşe verdiler. Katliamda, 28 kişi kurşunarndizilerek, biri kadın, biri çocuk 5 kişiyi de evlerde diri diri yaktılar.

22 yıl geçti hainlerrnhalen yakalanmadı(!), ellerini kollarını sallayarak dolanıyorlar. Bir an öncernbu hainlerin yakalanmasını istiyoruz” dedi.

Alperen OcaklarırnGenel Başkan Yardımcısı Süleyman Solmazgül, Başbağlar ve Madımak olaylarınınrnbirlikte anlaşılması gerektiğini söyleyerek; “Bugün Sivas davasının adilrnyargılanmadığını savunanların Başbağlar davasının neresinde olduklarını merakrnediyoruz.

Başbağlar’darnyitirdiğimiz canlar bizim vatandaşımız değil miydi? Başbağlar katliamı, Sivasrnolaylarının sebebi değil sonucu olmuştur. “Zulüm dünyanın neresinde olursarnolsun, kimden gelirse gelsin, kime yönelmiş olursa olsun varlık olma bilinciylernzulme karşı koymanın ve kınamanın doğru ve onurlu bir davranış olduğunurndüşünüyoruz.” Bu vesile ile Başbağlar ve faili meçhul katliamlarınarnyönelik Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Araştırma Komisyonu tarafından özelrnbir inceleme ile takip edilmesini ve dava süreçlerinin yüce adaletimizden failirnmeçhul davaların soruşturulmasını canı gönülden temenni ediyoruz.” diyernkonuştu.

“BaşbağlarrnKatliamını Unutmadık Unutturmayacağız..!”

Süleyman SOLMAZGÜL –
ALPEREN OCAKLARI GENEL BAŞKAN YARDIMCISI / (TEŞKİLAT BAŞKANI) / MALATYA ALPERENrnOCAKLARI İL BAŞKANI .

BENZER KONULAR
YORUM YAZ