Boztepe Barajı Sulaması Bütün Hızıyla Devam Ediyor…

Boztepe Barajı Sulaması Bütün Hızıyla Devam Ediyor…

17 Şubat 2016 377 views 0

PROJE TAMAMLANDIĞINDA 120 BİN 600 DEKAR ZİRAİ ARAZİ SUYA KAVUŞACAK…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Malatya’da inşa edilen Boztepe Recai Kutan Barajı Sulaması inşaatında çalışmalar hızla devam ediyor. Proje tamamlandığında 120 bin 600 dekar zirai arazi suya kavuşacak.

Fiziki Gerçekleşme Oranı Yüzde 40’a Ulaştı

Dicle – Fırat Havzası’nda kalan Boztepe Recai Kutan Barajı Sulaması’nda fiziki gerçekleşme oranı yüzde 40’a ulaştı. Sulama suyu şebeke hattına ait CTP boruların döşenmesi çalışmaları ise devam ediyor. Proje kapsamında 61.493 metre basınçlı borulu sulama şebekesi ile 1 adet pompaj istasyonu yapılacak. Boztepe Recai Kutan Barajı Sulaması’nın yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

120 Bin 600 Dekar Zirai Arazi Modern Sulama Sistemine Kavuşacak

Proje tamamlandığında 120 bin 600 dekar zirai arazinin modern sulama teknikleri ile suya kavuşturulacağını kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Boztepe Recai Kutan Barajı Sulaması için pompaj ve sağ ana hat üzerinde bulunan toplam 5 adet 2.800’lük kelebek vana için gerekli testler görevlendirilen heyet eşliğinde fabrikada yapıldı. Projenin en önemli özelliği bu vanaların imalatı tamamlandığında Türkiye’de ki sulama projelerinde şimdiye dek kullanılacak en büyük kelebek vanalar olmasıdır. Ayrıca, sulama projesi hizmete girdiğinde milli ekonomiye de yıllık 69 milyon TL katkı sağlanacak” ifadelerini kullandı.

Bülten / Orman ve Su İşleri Bakanlığı

BENZER KONULAR
YORUM YAZ