Büyükşehir Belediyesi Konservatuar Kuruyor

Büyükşehir Belediyesi Konservatuar Kuruyor

22 Şubat 2016 397 views 0

Çakır: Gençlerimizin kültürel değerlerimizden faydalanması büyük önem arzediyor

Büyükşehir Belediyesi Konservatuar Kuruyor

* Malatya’ya kültür-sanatalanında önemli katkılar sunan Malatya Büyükşehir Belediyesi, Türk Müziği Konservatuarı’na sınavla öğrenci alacak.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Eğitim Merkezi (MABESEM) her geçen gün hizmet yelpazesini genişletiyor. Yaklaşık 4 yıl önce kurulan ve bünyesinde birçok faaliyet gerçekleştiren MABESEM, şimdi de Türk Müziği Konservatuarı kuruyor.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Sanat ve Etkinlikler Şube Müdürlüğü tarafından kurulan Malatya Büyükşehir Belediyesi Türk Müziği Konservatuarı (MBTMK)’nda hazırlık çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiği belirtilerek, önümüzdeki günlerde faaliyetlerine başlayacağı belirtildi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Sanat Galerisi içerisinde kurulan Konservatuar’da incelemelerde bulunarak, bilgiler verdi. Başkan Çakır’ın inceleme gezisine Genel Sekreter Yardımcıları Ertan Mumcu ve Metin Torun ile birlikte daire başkanları ve şube müdürleri de katıldı.

Kursiyerlere 2 yıllık eğitim verilecek

Kültür ve Sosyal İşlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, kurulan konservatuarın çalışma sistemi hakkında Başkan Çakır’a bilgiler verdi. Malatya Büyükşehir Belediyesi Türk Müziği Konservatuarı (MBTMK)’nın başlangıçta Türk Halk ve Türk Sanat Müziği dalında, akabinde de Tasavvuf ve Batı Müziği dalında daha sonra da talebe göre yelpazenin genişletilebileceğini kaydeden Mumcu, “Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle kurulan Konservatuarın eğitim süresi 2 yıl olacak. Buradaki eğitim süreci sadece teorikle kalmayacak, Belediyemiz korolarının prova ve konserlerine katılarak deneyim kazanacaklar. Burada yetişen gençlerimiz aynı zamanda derleme ve araştırma faaliyetleri de yürüterek Malatyamızın yerel müziğinin geliştirilmesinde ve gelecek kuşaklara taşınmasında önemli bir rol oynayacaklar” dedi.

Çakır: İlk defa konservatuar oluşturuluyor

Fahri Kayahan Konservatuar Atölyesi’nde yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Çakır, hedeflerinin özellikle çok daha fazla genç ve öğrencilere ulaşmak olduğunu belirterek, farklı bölgelerde yaptıkları farklı çalışmalarla gençleri bu merkezlere çekmeyi planladıklarını söyledi.

Belediyeciliğin bir görevi de insanların kültürel faaliyetlere katılmasının sağlanması olduğunu kaydeden Başkan Çakır, “Başta gençler olmak üzere insanlarımızın sosyalleşmesi çok önemli. Sosyalleşirken de bizim kültürel değerlerimizden faydalanması ayrı bir önem arzediyor. Malatya’da ilk defa Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı oluşturuyor. Buradaki temel

amacımız hem yetenekli ve güçlü sesi olan gençlerimizi ortaya çıkararak, bu alanda yetiştirmek, hem de müziğimize katkı sağlayarak yerel müziğimizi daha ilerilere götürmek. Burada bize destek veren Halk Eğitim Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere, değerli hocalarımız ile diğer emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Güzel bir mekan oluştu

Sanat Merkezi, Sanat Sokağı ve Kent Konseyi’nin bulunduğu alanda çok güzel bir mekan oluştuğunu kaydeden Başkan Çakır, “Kent konseyinin burada olması, kültür evlerimizin olması, sanat sokağının oluşması buradaki sanat merkezini daha güçlü hale getirecek. Burası şehrimizin küçük bir kültür adası şekline dönüşecek. Kademe kademe bu tür faaliyetlerimizi artırıyoruz. Umarımbu Konservatuvarda güzel sesler yetişir. Malatyamıza hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Başkan Çakır, atölyede yapılan çalışmaları incelemenin yanı sıra, şef ve kursiyerlerle bilgi alış-verişinde bulunarak, uzun süre sohbet etti. Çakır ayrıca eğitmen ve kursiyerlerle toplu hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Öğrenciler sınavla alınacak

Malatya Büyükşehir Belediyesi Türk Müziği Konservatuarı (MBTMK)’na öğrenci alımının sınavla olacağı belirtilirken, detaylı bilgilerin Sanat Merkezi içerisindeki Sanat ve Etkinlikler Şube Müdürlüğü’nden alınabileceği kaydedildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ