Büyükşehir’den Yeni Hafriyat Döküm Alanı

Malatya Büyükşehir Belediyesi, çevre kirliliğinin önüne geçilerek, rastgele dökümleri önlemek için Orduzu bölgesinde mevcut katı atık bertaraf tesisi yanındaki birinci hafriyat döküm alanından sonra ikinci bir Hafriyat Döküm Alanı daha oluşturdu.

29 Haziran 2015 581 views 0

Yeşiltepe bölgesi MOTAŞ yanında oluşturulan 100 dönümlük hafriyat döküm alanında, 1 Temmuz’dan itibaren hafriyat döküm işlemlerine başlanacağı bildirildi.

Konuyla ilgili olarak verilen bilgilere göre, Yeşiltepe bölgesi, MOTAŞ Genel Müdürlüğü yanında Kuzey Kuşak Yolu bitişiğinde oluşturulan Hafriyat Döküm Alanı sayesinde Malatya genelinde yaşanan rastgele hafriyat dökümlerinin önüne geçilirken, başta inşaatçılar olmak üzere vatandaşların da işlerini büyük oranda kolaylaştıracak ve büyük oranda çevre kirliliğinin önüne geçilecek.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı tarafından oluşturulan 100 dönümlük Hafriyat Döküm Alanı’nın etrafı çitlerle çevrilirken, ayrıca; nizamiye, altyapı, kantar ve teker yıkama ünitesi yapıldı.

Alan dışına döküme cezai müeyyide uygulanacak

Hafriyat Döküm Alanı’nın 1 Temmuz itibariyle hizmete girmesiyle birlikte alan dışına hafriyat dökenlere cezai işlem uygulanacak. Hafriyat denetimi için Büyükşehir Belediyesi tarafından 7/24 denetim yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan sıkı kontroller neticesinde, belirlenen alan dışına döküm yapanlara Çevre Bakanlığı tarafından belirlenen cezai müeyyideler uygulanacak.

Hafriyat alanına gelen atıklardan Büyükşehir Belediyesi cüzi bir ücret alacak. Verilen bilgilere göre, alana dökülen topraktan ton başına 1.5 lira, inşaat atığından 2 lira, tadilat ve molozlarda da torba başına 1 lira ücret alınacak.

3 milyon m3 kapasite

Oluşturulan hafriyat alanının 3 milyon m3 kapasiteli olduğu belirtilerek, bu alanın hizmete girmesiyle birlikte Malatya’nın önemli bir çevre sorunundan kurtarılacağı kaydedildi.

Bakanlıktan yetki devri

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Hafriyat Yönetim Planı’nı Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçirerek, Şehircilik Bakanlığı’ndan yetki devri için talepte bulunduğu kaydedildi. Sürecin devam ettiği yetki talebinde, bugüne kadar Türkiye genelinde 6 ilin yetki devrini aldığı, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ise 7. İl olacağı belirtildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Malatya