Cengiz Ara “ Bilimi ve Teknolojiyi Geliştirmenin Temeli Üniversitede Atılır”

Cengiz Ara “ Bilimi ve Teknolojiyi Geliştirmenin Temeli Üniversitede Atılır”

29 Haziran 2016 475 views 0

İnönü Üniversitesi Rektör adayı Prof Dr Cengiz Ara’ya her geçen gün destekler çığ gibi artarken özellikle Akademik çevreler ve sivil toplum temsilcilerinden yoğun ilgi dikkatlerden kaçmıyor. Rektörlük seçimleri kapsamında gerçekleştireceği projelerle büyük ilgi gören Prof. Dr. Cengiz Ara Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı makamında ziyaret ederek İnönü Üniversitesinin geleceğiyle ilgili bilgileri paylaştı.

İnönü Üniversitesi Rektör adayı Prof Dr Cengiz Ara’ya her geçen gün destekler çığ gibi artarken özellikle Akademik çevreler ve sivil toplum temsilcilerinden yoğun ilgi dikkatlerden kaçmıyor.

Rektörlük seçimleri kapsamında gerçekleştireceği projelerle büyük ilgi gören Prof. Dr. Cengiz Ara Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı makamında ziyaret ederek İnönü Üniversitesinin geleceğiyle ilgili bilgileri paylaştı.
Oldukça samimi bir ortamda gerçekleştirilen ziyarette Prof Dr. Cengiz Ara “ Üniversiteler, bir ülkenin kalkınmasında etkin olan önemli kurumlardandır. Bilimi ve teknolojiyi geliştirmenin temeli burada atılır. Bir ülkenin nitelikli insan gücünün yetişmesinde ve bu yetişen bireylerin bulundukları kurumlardaki olumlu performanslarının ülkenin ilerlemesine çok büyük katkıları vardır.”
Rektörlük seçimlerinde aday olmasının asıl nedenini bir makam mevki olmadığını, bugüne kadar hiçbir rektörün yapamadığı bir projeyi gerçekleştirmek için aday olduğunu açıklayan Prof. Dr. Cengiz Ara Bu proje toplumun farklı kesimlerini bilimin adaletin ve liyakatın hayata geçirileceği bir üniversite çatısı altında toplayarak çok çalışarak bir başarı sağlayıp bunu Türkiye’ye sunmak olduğunu anlattığı konuşmasında
“ Battalgazi belediyesi sınırları içerisinde olan üniversitemizi Battalgazi belediyesi ile bütünleştirerek üniversitemizde bilimi ve üretimi geliştirerek üniversitemizin gelirlerini artırmak için sürekli istişare içinde olacağız.
Battalgazi’de yer alan Ziraat Fakültemizi Türkiye’nin en iyi 3 fakültesi arasında yer alması için Araştırma ve uygulama çiftliği kurulacak. Belediye ile işbirliği yaparak ortak projeler geliştirileceğiz.
Battalgazi Kampusu içerisinde bulunan atış alanının belediye ve ilgili kurumlarla görüşülerek üniversitemize devri sağlanacaktır. Böylelikle uçakların gürültüsü ortadan kaldırılarak öğrencilerimizin ve öğretim üyelerimizin işlerine daha iyi konsantre olmalarının önündeki engel ortadan kaldırılmış olacaktır. Battalgazi belediyemizden destek alınarak modern tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için her türlü çaba gösterilecektir. Örneğin Üniversitemizin kırmızı et, beyaz et, süt, yoğurt ve tarım ürünleri ihtiyacı buradan sağlanmış olacaktır.
Kayısının ve diğer tarım ürünlerimizde ihracatı artırmak için dünyanın en iyi ziraat mühendisleri ve gıda mühendisleri üniversitemize davet edilerek onların bilgisinden faydanılarak AR-GE çalışmalarına hız vereceğiz.
Ayrıca Turgut Özal Tıp Merkezi Organ Nakilleri (karaciğer, böbrek, İnce barsak, kalp, akciğer, pankreas) Kalp cerrahisi ve diğer alanlar da nitelik olarak geliştirilerek sağlık turizminden gelir elde etmesi için marka bir hastane haline getirilecektir. En başta ülkemizde, Ortadoğu, Orta Asya ve Balkanlarda hastanemizin reklamını yaparak o bölgelerde sağlık ve genel anlamda hizmet talebi olan bölge insanlarının batı ülkeleri yerine ülkemize gelmesi sağlanmaya çalışılacaktır.
Fakir hasta yakınları için belediye ve iş adamlarıyla işbirliğine giderek daha büyük ve modern bir otel yapılacaktır. Göreve geldiğimizde herkesi kucaklayıcı bir yapıyla Ülkemize, Malatya’mıza ve Üniversitemize sorumluluklarımızı yerine getireceğiz. “
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise İnönü Üniversitesi Rektör adayı Prof. Dr. Cengiz Ara’ya başarılar dileyerek kazananın Malatya olmasını söyledi.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ