Demokrasilerde Ciddi Mücadeleler Gerekiyor

Demokrasilerde Ciddi Mücadeleler Gerekiyor

20 Temmuz 2016 330 views 0

Hacı Bektaş Veli ve Cem Vakfı’nı Ziyaret eden Başkan Çakır:

Demokrasilerde Ciddi Mücadeleler Gerekiyor

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı ile Cem Vakfı Malatya Şube Başkanlığı’nı ziyaret etti.

19 Temmuz Salı günü öğleden sonra ilk olarak Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı’na giden Başkan Çakır, burada Genel Başkan Hasan Meşeli ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılandı.

Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı’nın başarılı güzel hizmetler yaptığını belirten Çakır, Vakfın farklı alanlarda yaptığı eğitim ve kursların yanı sıra dönem dönem büyük programlara da imza attığını söyledi.

Sivil Toplum Kuruluşlarının özellikle gençlere, çocuklara ve bayanlara yönelik kurslar düzenlemesinin ayrı bir güzellik olduğunu belirten Başkan Çakır, bu yüzden Vakıf Başkanı Hasan Meşeli’yi tebrik etti.

Bukalemun gibi yaşıyorlar

Ziyaret sırasında 15 Temmuz tarihinde meydana gelen darbe girişimine de değinen Çakır, bir ülkenin başına gelebilecek en büyük felaketin darbe olduğunu söyledi. Çakır, özetle şöyle dedi:

Ülkemiz geçmişte darbelerden birçok şey kaybetmiştir. Darbelerle, hak ve hürriyet mahrumiyeti, düşünce ve fikir mahrumiyeti ile kutuplaşmalara muhatap olmuştur. Her darbe gelişmekte ve kalkınmakta olan ülkemizi 15-20 yıl geriye götürmüştür. Bunların acısını, zulmünü herkes iyi bilir. Netice itibariyle bunlar ülkemizde daha olmaz derken, ülke içerisine, farklı kademelere sızmış ama kendini gizlemiş, kimliksiz yaşamış insanlar darbe girişimine kalkıştılar. Bu tip insanlar bir kurumun içerisine giriyor ama kendi düşüncesini, yaşamını ve her şeyini inkar ederek, bukalemun gibi yaşıyor. Ülke olarak farklı düşüncedeki insanlar, basınımız da olmak üzere, bunun karşısında dik bir şekilde durabilmenin örneğini gösterdik. Bu ileride daha iyi anlaşılacak. Süreç tam olarak atlatılmış değil. Demokrasilerde ciddi mücadeleler gerekiyor. Hukuk içerisinde kalarak mücadele ediyorsunuz. Siz kanun tanımayan, insanlık bilmeyen terörle veya darbecilerle mücadele ediyorsunuz. Siz kanun içerisinde mücadele ediyorsunuz. Bunun karşısında sabır, birlik ve beraberlik gerekiyor. Bu darbe girişimi de büyük oranda püskürtüldü. Başta Cumhurbaşkanımızın duruşu olmak üzere herkesin bu kalkışmanın karşısında olması bize cesaret verdi. Ülkemiz, bayrağımız, birliğimiz, demokrasimiz adına insanlar farklı düşüncelerde olsa da böyle kalkışmaların karşısında vatanını, milletini savunacak bir paydamız, vatanımız, bayrağımız, birliğimiz

olduğu ortaya çıktı. Bu darbe girişiminin bastırılmasıyla birlikte farklı söylentiler ortaya atan, mezhepsel ayrımcılığı körüklemeye çalışan, ne idüğü belirsiz, kimliği belirsiz karanlık ortamları seven birileri ortaya çıkmaya çalıştı. Bu tür olayların karşısında da biz Malatya olarak, akıllı ve bilinçli olmamız lazım. Malatya’da da böyle bir girişim oldu ama sağduyu kazandı. CHP milletvekilimiz Veli Ağbaba, İl Başkanı Enver Kiraz’ın açıklamaları, AK Parti İl Başkanımızın diğer İl Başkanlarıyla bir araya gelmesi, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci ve AK Parti milletvekillerimizin paylaşımları, takip etmeleri, bu tür art niyetli insanların da önüne geçmiş oldu. Hacı Bektaş Vakfı Başkanımızın da duruşu, zaten her zaman sağduyulu, vatanını, milletinden, demokrasiden yana olmuş bir duruşu var. Bu yüzden başkanımı, yönetimini ve üyelerini tebrik ediyorum. Biz, sürekli bi raraya gelerek, fikir alışverişinde bulunuyoruz, her zaman güzel bir diyaloğumuz var. Bugün de bu ortamda farklı bir ziyareti yapıyoruz. Diğer STK’larımıza da ziyaretler yapıyoruz.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın, başarılı, çalışkan, Malatya’ya kendini sevdiren bir kişi olduğunu belirten Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli, ziyaretten dolayı Başkan Çakır’a teşekkür etti.

Halkın iradesine saygı duymak lazım

Türkiye’nin 15 Temmuz tarihinde halkın hür iradesiyle seçilmiş meşru bir hükümete darbe girişiminde bulunularak, üzüntü verici bir durum ile karşı karşıya geldiğini belirten Hasan Meşeli, Vakıf Başkanı olarak darbecileri şiddetle, nefretle ve lanetle kınayarak tel’in ettiğini söyledi. Meşeli, “Seçimle gelen seçimle gitmelidir. Sevmeyebilirsiniz, ama bütün genel ve yerel seçimleri kazanmış, yüzde 52 oyla cumhurbaşkanı seçilmiş böyle bir şahsiyete ve hükümete durup dururken böyle bir darbe girişiminde bulunulması dehşet ve üzüntü vericidir” dedi.

Türkiye’de 2 darbe ve 2 muhtıra olduğunu, 15 Temmuz darbe girişimiyle bu sayının 5’e çıktığını belirten Meşeli, “Olan milletimize ve devletimize oldu. Türkiye 30 sene 50 sene geri gitti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ diyor. Halkın iradesine saygı duymak lazım. Biz Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi olarak, milli birlik ve beraberlikten yanayız. Kardeşlikten yanayız. Daima halkın yanında olduk. Bölücülerle işbirliği yapmadık. Allah için bizde kimse incinmedi. Ben de Hükümet meydanına gittim. Televizyonlarda konuşma yaptım. Biz bu olayları şiddetle, nefretle telin ediyoruz. Milletimizin birliğe kardeşliğe ihtiyacı var. Milletimizi birlik ve beraberliğe davet ediyorum. Bu gibi durumlarda bazı kötü niyetli insanları başka mecralara olayı çekmeye çalışıyorlar. Tahriklere kapılmayın. Malatya büyük devlet ve siyaset adamı yetiştirmiş memlekettir” şeklinde konuştu.

Başkanı Çakır, ziyaret sırasında Vakıf bünyesinde düzenlenen kurslara katılan öğrencileri de ziyaret ederek, bir süre sohbet etti.

STK ve Malatya halkı tek yürek oldu

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, daha sonra Cem Vakfı Malatya Şube Başkanlığı’nı ziyaret etti. Cem Vakfı Şube Başkanı Eşref Doğan’ın yanı sıra Zeynel Abidin

Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılanan Başkan Çakır, burada yaptığı konuşmada, darbe girişimine karşı Malatya’daki bütün sivil toplum kuruluşlarının Malatya halkı ile birlikte tek yürek olarak karşısında durduğunu söyledi.

Çok acılar yaşandı

Malatya’nın darbelerden herkesten daha çok çektiğini belirten Çakır, “Biz Turgut Özal’ı o zihniyet yüzünden kaybettik. Her darbede ülkemiz kalkınma adına, demokratikleşme adına, ifade özgürlüğü adına her anlamda onlarca yılını kaybetti. Dolayısıyla çok acılar yaşadı. Her kesim darbeden nasibini aldı. Dolayısıyla ülke kaybetti ülke kaybedince bu topraklarda yaşayan herkesin darbeye karşı bir acısı, bir kaybetmişliği var. Kendi inanç özgürlüğü, ifade özgürlüğü anlamında çok değer kaybetti. Ekonomi de çok kaybetti.

Malatya’mız yapılan darbe girişiminde kenetlendi, dik bir duruş sergiledi. Halk sokağa inerek, ülkemiz için, birliğimiz ve beraberliğimiz için vatanımıza sahip çıkıyoruz, darbeler istemiyoruz dedi. Bu çok güzel bir davranıştı. Belki biz ülke olarak demokratikleşmede bir dönüm noktasını yaşadık. Biz vatanımızın birliği ve beraberliği için her fikir ve düşüncedeki insanların artık bir araya gelip kenetleniyor olması çok önemliydi. Bu darbe girişiminin ülkemizin demokratikleşme adına bir dönüm noktası olmasını arzu ediyoruz” dedi.

Ortaya söylentiler çıkarıldı

Darbeci zihniyet tarafından, halkı galeyana getirmek için bazı söylentilerin ortaya çıkarıldığını kaydeden Başkan Çakır, bu söylentilere karşı başta siyasi partiler olmak üzere herkesin provakatif eylemlere karşı uyanık ve bilinçli olunması noktasında açıklama yaptığını ve halkı uyardığını söyledi. Çakır,Art niyetli insanlar, insanları kutuplaştırmak, birbirine düşürmek, kaos ortamı doğurmak için çalışıyorlar. Buna fırsat vermemeliyiz. Art niyetli insanlar muhakkak olacaktır. Herkesin hak ve hürriyetinin korunması noktasında daha çok çalışmalar yapmalıyız” dedi.

Gözü kararmış bir darbe girişimi

Yaşanan darbe girişimini çok acı bir eylem olarak değerlendiren Çakır, “TBMM’nin F16’lar tarafından bombalanacak kadar gözü dönmüş bir olaydı. Sivil halk helikopterlerle, bir ülkenin istihbarat birimi bombalanacak kadar gözü kararmış bir darbe girişimiydi. Ama halkın bunun karışışında gerçekten dik durması, başta Cumhurbaşkanımızın sürec karşısında biz ülkemizi asla bu tür emelleri olanlara bırakmayacağımızı biz kefenimizi giyerek yola çıktık demesi insanlara da büyük bir cesaret verdi. Dolayısıyla biz artık ülkemizin geleceği için her fikirden insanın bir araya gelerek ülkesini savunabiliyorsa buda bizleri son derece sevindirdi, mutlu etti.

Bütün sivil toplum kuruluşu temsilcilerine teşekkür ediyorum. Ülkemizi savunma adına bir prova yapmış olduk. Darbeler karşısında nasıl duracağımız adına birlik beraberlik adına bir prova yapmış olduk. İnşallah ülkemiz bir daha böyle sıkıntılar yaşamaz” şeklinde sözlerini tamamladı.

Tek bir Türkiye var

Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan da yaptığı konuşmada tek bir Türkiye’nin olduğunun unutulmaması gerektiğini belirterek, Türkiye’nin herkesin müşterek ülkesi olduğunu söyledi. Doğan, “Ben bunu bir gemiye benzetiyorum. Bu geminin batmaması lazım. Yapılan darbenin tasvip edilecek hiçbir tarafı yok. Zaten mecliste gurubu olan bütün parti liderleri de aynı istikamette bir açıklama yaptılar.

Demokrasiye vurulan her darbe bizi maalesef geri götürüyor. Sayın Başkanımız söylediği gibi en büyük dersi halkımız verdi. Aklı başında, şuur sahibi bir insanın darbeye destek vereceğini sanmıyorum. Bunu Malatya’da tek bir vücut olarak, birleşerek gösterdiler. Hangi siyasi görüşten, hangi etnik yapıdan, hangi inançtan olursa olsun tüm Malaya halkına ben teşekkürlerimi sunuyorum. Geldiğiniz için teşekkür ediyorum” dedi.

Başkanımız önemli bir misyon yüklendi

Darbe girişimi sırasında Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın Malatya’nın birliği ve bütünlüğü açısından önemli bir misyon yüklendiğini belirten Zeynel Abidin Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi ise “Bu zor günlerde Malatya’yı bir arada tutmayı başardı. Biz Aleviler olarak darbelerde en çok mağdur olmuş zarar görmüş bir toplumuz. Bizim demokrasinin dışında, sivil bir idarenin dışında, seçilmişlerin dışında bir sistemin yanında olmamız, düşünülmeyecek bir olay. Biz her zaman demokrasinin yanında yer almış bir topluluğuz.

Paşa köşküne yönelik tahrikar, prvakatör hareketler bizleri üzdü. Sanki biz Aleviler darbenin yanındaymışız gibi bir algı operasyonu yürütüldü. Oysaki hiçbir Alevinin demokrasiden, insan haklarından yana olan bir insanın bir askeri diktanın yanında olması düşünülemez. Demokrasinin olduğu bir ortamda rahat bir şekilde yaşayabiliriz, keyfiliğin olduğu bir sistem içerisinde hiç kimse rahat yaşayamaz.

Biz bütün darbelerin karşısında olan bir toplumuz. Biz sadece şunu istiyoruz bize yönelik provokatör hareketleri insanların artık bırakması lazım. Birlik olmamız gereken bir noktada birilerinin arabalarla tahrik etmek suretiyle bir Alevi- Sünni çatışmasına dönüştürmek ülkeye yapılacak en büyük kötülüklerden biridir. Malatya’da dostluk var, barış var, Alevi-Sünni çatışması yok. Herkes demokrasi noktasında birleşmiş.

Başkanımızın bizleri ziyaret etmesinden mutluluk duyduk. Biz her zaman sivil iradenin yanındayız, demokrasinin yanındayız. En kötü seçilmiş idare, en iyi askeri idareden daha iyidir diye düşünüyorum” dedi.

Üstün gayretlerden dolayı teşekkür

Son olarak konuşan Adıyaman Dede Aziz Derneği Başkanı ve Alevi Platformu Yürütme Kurulu üyesi Zeki Akdağ ise provokatörlere karşı gösterilen üstün gayretlerden dolayı Malatya Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı ve İl Emniyet Müdürü’ne teşekkür ederek, Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu tarafından hazırlanan duyuruyu basın mensuplarına okudu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ