Kızılay Malatya Şubesi 2015 Yılı Faaliyetleri Toplantısı Düzenlendi

Kızılay Malatya Şubesi 2015 Yılı Faaliyetleri Toplantısı Düzenlendi

10 Ocak 2016 299 views 0

Kızılay Malatya Şube Başkanlığı tarafından organize edilen basın kahvaltısına Şube Başkanı Av.M. Umut YALÇIN, Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Osman Özgül, Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Hakan Yılmaz, yönetim kurulu üyeleri Ramazan Soylu, Mehmet Çığrık, Erdal Uslu, Gazal Karalı, Dr. Deniz Akdeniz Topçu,  Osman Korkut, Rahime Akar, İbrahim Gür, Şükrü Özmarasalı, Mehmet Karanfil, Derya Aslan’ın katılımları ile gerçekleşti.

Basın kahvaltısında söz alan Güney Batı Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr.Osman ÖZGÜL söz alarak;

1 Mart 2014 tarihi itibariyle faaliyetlerine bölge kan merkezi olarak başlayan birimimizde 2015 yılı içerisinde ciddi yatırımlar yapılmıştır.

2014 yılına oranlayacak olursak 2015 yılında kan bağışı sayışımızda %43, kan ve kan ürünlerinin saklanacağı alanlarda (depo) %80 oranında artış olmuştur.

2015 yılında 51098 ünite kan bağışı, yaklaşık 3500 kişilik kök hücre başvurusu alan bölgemizde Malatya, Elazığ ve Adıyaman illerinin kan ve kan ürünleri ihtiyacı karşılanmıştır. İhtiyacın karşılanamadığı durumlarda Türkiye deki diğer Bölge Kan Merkezlerinden ilimize Türk Hava Yolları aracılığı ile kan tedariki yapılmıştır.

Bölgemizde bağışlanan kanların %90’ı il merkezindeki meydanlarda ve Kan bağışı otobüslerinde gerçekleşmiş olup geriye kalan %10 luk kısım ise Kan Bağışı Merkezlerimiz aracılığı ile olmuştur.

Duyarlı vatandaşlarımızı “Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır” sloganıyla bu soğuk kış günlerinde ihtiyacı olan hastalar için kan bağışı ekiplerimize davet ediyorum.

Ardından Kızılay Malatya Şube Başkanlığı’nın gerçekleştirdiği sunumda söz alan Şube Başkanı Av.M. Umut  YALÇIN;

Öncelikle çalışan gazeteciler günü dolayısı ile siz emekçi basın mensuplarının günlerini yönetim kurulum adına kutlarım. 2015 yılında da çalışkan bir ekiple yola devam ediyor olmanın meyvelerini yemiş bulunmaktayız. Yanıbaşımızda yaşanan sınır ötesi olaylar sebebi ile değerli bağışçılarımızın desteği ile şimdiye kadar 3 tır yardım malzemesini sınır ötesi ve sınır kamplarında kullanılmak üzere gerçekleştirdik.

2015 yılı içerisinde özel eğitim sınıfı açılışı yaparak eğitime katkımızı sunduk. Üniversite içerisinde üniversiteli ihtiyaç sahibi öğrencilerin giyim imkanlarına değerli Malatya dışında yaşayan Malatya’lı büyük bağışçılarımızın sayesinde Genç Butik adlı mağazayı açarak faaliyete geçirdir.

1500 civarında öğrenciye eğitim bursu sağlayarak eğitime katkımızı artırarak devam ettirdik. ,

Kan ve Kök hücre bağışının artması için çeşitli sivil toplum kuruluşları ile ortak bağış kampanyaları düzenledik. Bu hususta Kök Hücre ve kan bağışında farkındalık sağlamak maksadı ile konferans ve İlk yardım konusunda İnönü Üniversitesinde ilk yardım eğitim semineri düzenledik.

Hali hazırda “Yeterki Sen Oku” projesi ile 2016  yılında 1800 öğrenciyi daha desteklemeye devam edeceğiz. Bu konuda Gerek kan merkezimize, gerek İlk yardım merkezimize ve değerli şube yönetim kurulu üyelerime, bağışçılarımıza ve siz değerli basın mensuplarına şükranlarımı sunarım.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ