Malatya’da Ecdat Portreleri Medeniyet Ağacı Gövdesinde

Malatya’da Mevlana, Niyazi Mısri ve Turgut Özal gibi şehrin yetiştirdiği ünlü isimlerin portrelerinin oymacılık yöntemiyle nakşedildiği ‘Medeniyet Ağacı’ ilgi görüyor.

19 Temmuz 2015 459 views 0

Battalgazi Belediyesi’nin desteğiyle Heykeltraş Hüseyin Aydemir tarafından bir süre önce Vilayet Parkı’nda yer alan ve kuruduğu tespit edilen çınar ağacının gövdesine Hasan Basri, Niyazi Mısri, Turgut Özal gibi Malatya’nın yetiştirdiği 10 büyük şahsiyetin temsili portrelerini oymacılık yöntemiyle nakşedildi. ‘Medeniyet Ağacı’ ismi verilen çalışma yaklaşık 30 günde tamamlandı. Türkiye’de ilk kez Malatya’da hayata geçirilen ‘Medeniyet Ağacı’ vatandaşların büyük ilgisini çekiyor. Önemli şahsiyetlerin figürleri ile özçekim yapmak isteyenler Vilayet Parkı’nı dolduruyor.

AĞAÇLAR RENGARENK GİYDİRİLİYOR

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ‘Ağaç Giydirme Sanatı’ Projesi kapsamında, projeye katılan bayanlar tarafından üretilen el örgüleri ilk olarak Gazi İlkokulu ile Atatürk Evi arasındaki ağaçlara giydirildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, görsel zenginliği artırmak ve ağaçları korumak amacıyla başlatılan projeye bayanların büyük ilgi gösterdikleri belirtildi. Projeye ilk etapta 11 bayanın katıldığı belirtilen açıklamada, Büyükşehir Belediyesinin destekleri ile bayanlar tarafından değişik şekillerde el örgülerinin yapıldığı ve bu örgülerin 14 Temmuz akşamı bayanlar tarafından Gazi İlkokulu ile Atatürk Evi arasındaki alanda yer alan 26 adet ağaca tek tek giydirildiği bildirildi. Yapılan açıklamada, Ağaç Giydirme Sanatı Projesi kapsamında benzer çalışmaların devam edeceği ve şehrin değişik yerlerinde ağaçlara değişik renk ve tarzda hazırlanan örgülerin giydirileceği ifade edilerek, vatandaşların da projeye katkı sunabilecekleri dile getirildi.

haberlercom

BENZER KONULAR
YORUM YAZ