Malatya’nın Sembolü Kanalboyu Olacak

Malatya’nın Sembolü Kanalboyu Olacak

02 Mart 2016 420 views 0

ÇAKIR: KANALBOYU, MALATYA’MIZIN SEMBOLÜ OLMAYA DEVAM EDECEK

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatyalıların dört mevsim vazgeçilmez mekanlarından biri olan Kanalboyu’nda düzenleme çalışmalarına devam ediyor.

Kernek Şelalesi ve Hürriyet Parkı yenileme projeleriyle Malatya’nın çehresini değiştiren Büyükşehir Belediyesi bu projelerle bütünlük içerisinde Kanalboyu’nda da çalışmalarını sürdürüyor. Kasım ayında başlanılan düzenlemeler kapsamında altyapı çalışmaları büyük oranda tamamlandı.

Cadde üzerinde, öncelikle MASKİ tarafından içme suyu hatları çelik borularla değiştirilip, yeni kanalizasyon hatları döşendi. Su abone bağlantılarının yapıldığı cadde de telefon, doğalgaz, elektrik, internet hatları da ilgili kurumlar tarafından yenilendi. Yağmur suyu drenaj çalışmalarının son aşamaya geldiği cadde üzerinde Büyükşehir Belediyesi yakın zamanda üst yapı çalışmalarına başlayacak.

Büyükşehir Belediyesi’nce Kanalboyu üst yapı çalışmaları kapsamında; 3,2 metregenişliğinde kaldırımlar, 3 metre genişliğinde kanal yanı kaldırımı, 3,5 metre genişliğinde yol, dekoratif aydınlatma ve yeşillendirme çalışmaları yapılacak. 124 adet aydınlatma direğinin monte edileceği cadde de farklı özelliklere sahip ağaç ve bitkiler de Kanalboyu’nun güzelliğine renk katacak. Kanalda akan suyun hacmini genişletmek ve olabilecek taşkınlara karşı kanal altına borular döşeyen Büyükşehir Belediyesi kanaldan akan suyun görselliği ile ilgili olarak da çalışmalar yapıyor.

Marka şehirlerin marka mekanlarının olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatyalıların marka mekanlarının başında Kernek Şelalesi, Hürriyet Parkı ve Kanalboyu’nun geldiğini söyledi.

Orduzu Tabiat Parkı ile Fahri Kayahan Bulvarı projeleriyle ilgili olarak da çok olumlu tepkiler aldıklarını ifade eden Başkan Çakır, “Malatyalıların aileleriyle birlikte hoşça vakit geçirecekleri mekanlara yenilerini eklediğimiz gibi eski güzelliklerimizi de koruyup, yeniliyoruz. Kanalboyu projemiz de bunlardan biri. Altyapı çalışmaları büyük oranda bitti. Yakın zamanda üst yapı çalışmalarına başlıyoruz. Burası değişen, gelişen ve güzelleşen Malatya’mızın sembol mekanlarından biri olmaya devam edecek” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ