Maski, Hizmet Araçlarını Merkezden Takip Edecek

Maski, Hizmet Araçlarını Merkezden Takip Edecek

03 Mart 2016 525 views 0

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, bünyesindeki hizmet araçlarının yönünü, hızını, seyahat güzergâhını, belirli bölgelere giriş ve çıkışını görebilmek için ‘Kimlik Tanıma’ ve ‘Araç Takip Sistemi’ne geçti.

Araç Takip Sistemi

Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, MASKİ’nin hizmet kalitesini artırma adına teknolojiye büyük yatırım yaptığını belirterek, sistem sayesinde araçlar ve sürücüler üzerindeki denetimlerin internet üzerinden anında görülebileceğini söyledi. Bu sayede yakıttan önemli oranda tasarruf sağlanacağını kaydeden MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, “Hizmet araçlarına uydudan konum bilgisi aktaran GPS cihazı ile GSM hattı bulunan “KİT”ler yerleştirildi. Araçların takip edilmesi ve yönetilmesine imkan veren sistem, aynı zamanda saniye saniye kullanım istatistiklerini tutuyor. Harita üzerinde izlenen aracın kullanım istatistikleri de rapor halinde birim müdürlerine gönderiliyor. Birim müdürleri, dünyanın neresinde olursa olsun, görmek istediği aracın yerini internet üzerinden kontrol edebiliyor. Sistem sayesinde, gereğinden uzun molalar, aşırı rölanti süresi, çalışma bölgesi ihlalleri ve rota ihlallerinin önüne geçiliyor. Araç takip sisteminin en büyük faydalarından biri de, aracı kullanan şoförün trafik kurallarına ne derece uyduğunu gözlemlemenizi sağlamasıdır. Mesela aracınız hız sınırını aştı mı? Bir anda frene mi basıldı? Ya da birdenbire hızlandı mı? Bunların takibini rahatlıkla yapabilirsiniz. Anlık olarak aracınızın yakıt seviyesini de görebilirsiniz. Yakıt seviyesindeki hızlı yükselişi takip edebilmeniz, yakıt tasarrufu ile ilgili önlemler almanıza imkan tanımaktadır. Şuan bu sistemi tüm araçlarımıza uyguladık. Bu sayede hizmet kalitemiz daha da artacak” diye konuştu.

Kimlik Tanıma Sistemi

MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, Araç Takip Sistemi ile birlikte çalışan Kimlik Tanıma Sistemi ile ilgilide bilgiler verdi. Kimlik Tanıma Sistemi sayesinde, anlık olarak hangi sürücünün, hangi zaman aralığında hangi aracı kullandığının görüldüğünü ve bunun merkez tarafından raporlanabildiğini ifade ederek, “Kimlik Tanıma Sistemi, Araç Takip Sistemi ile ortak çalışıyor. Örneğin; kimliği tanıtılan personel dışında birisi aracı kullanmaya çalışıyorsa sesli ikaz vererek kimliği tanımlanamayan bir kişinin aracı çalıştırdığını merkeze rapor olarak gönderiyor. Aracı hareket ettirmesi durumunda ise cihaz sürekli uyarı sesi veriyor” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ