Nürnberg’te Malatya Rüzgarı Esiyor

Nürnberg’te Malatya Rüzgarı Esiyor

12 Temmuz 2016 426 views 0

Almanya Nürnberg Havaalını’nda 5 Temmuz ve 15 Temmuz tarihleri arası Malatya ve kayısı günleri olarak ilan edildi. Bu tarihler arasında Almanya Nürnberg Havaalanında Nürnberg’e gelenlere Malatya kayısısı ikram edilmekte ve Malatya’nın tanıtımı gerçekleştirilmekte. Malatya Tanıtım Platformu ve THY Nürnberg ve Malatya Müdürlüğü’nün birlikte düzenlediği bu etkinliklere Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkçi, Malatya Valiliği, Malatya Milletvekilleri, Malatya Büyükşehir, Battalgazi ile Yeşilyurt Belediyeleri, İl Tarım Müdürlüğü, ve Avrupa Malatyalılar Derneği Federasyonu (AMDF) destek vermekte.

Malatya Tanıtım Platformu Başkanı Murat Karaca ve THY Malatya Müdürü Hasan Özgül Nürnberg’teki Malatya ve Kayısı Günleri Etkinliği ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkçi Malatya kayısısının, Malatya Karaciğer Nakil Hastanesi’nin ve Malatya’nın tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtımı için önemli çalışmalar yürütmekte ve Malatya’nın ihracat ve sağlık turizmindeki potansiyel değerlerinin uluslararası pazarda katma değerini artırmak isteyen tüm STK ve kamu kurumlarının önünü açmaktadır. Malatya valimiz Sayın Mustafa Toprak ile platform olarak yaptığımız görüşmede de sayın valimiz tanıtım çalışmalarının önemine değinerek Malatya’nın uluslararası etkinliklerde tanıtımının önemli olduğunu ve hem şahıs olarak hem de valilik olarak Malatya’nın tanıtımına ve ihracat gelirinin artmasına katkı sağlayacak tüm projelere sonuna kadar destek vereceklerini ifade ettiler. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır ile yaptığımız görüşmede Başkanımız Malatya’nın tanıtımına destek veren STK’larımızla birlikte hareket etmenin Belediye’ye güç vereceğini, bu nedenle yapılan bu etkinliği anlamlı bulduklarını ve desteklediklerini ifade ettiler. Ayrıca Belediye Başkanımız STK’larımızın uluslarası etkinliklerle isimlerinin anılmasının sevindirici olduğunu dile getirdiler.

Bu etkinlik kapsamında Malatya’nın önde gelen değerleri olan kayısısı, Karaciğer Nakil Hastanesi ve Malatya’nın tarihi ve kültürel değerleri kapsamlı bir şekilde Almanya’daki önemli kesimlere tanıtılacak. 15 Temmuz’da Nürnberg’teki etkinliğe katılmak isteyen kayısı ihracatçısı işadamlarımız Almanya’daki gıda şirketlerinin CEO’ları ile ticari ilişkileri geliştirmek için bir toplantı gerçekleştirecek. Toplantıda Malatya kayısının kalitesi, faydaları ve kullanım alanları ile ihracat pazarı hakkında bilgilendirme yapılacak ve Almanya’daki gıda şirketi CEO’ları ile ihracatçılarımız olası kayısı pazarı üzerine değerlendirmelerde bulunacaklar. Bu toplantıya tüm kayısı ihracatçılarımız davetli. Kayısı ihracatını artırmak isteyen tüm iş adamlarımız katılabilir. Önemli olan burada kuracak olan iletişim ağı ile Malatyamız ve ülkemiz ihracatının artmasına katkı sunulması ve bu yolla Malatyamızın ihracat gelirlerinden aldığı payın artırılmaya çalışılıyor olunması.

Ayrıca yine bu etkinlik kapsamında Malatya’nın sağlık turizmi için en önemli değeri olan Karaciğer Nakil Hastanemizin doktorları, Almanya’daki sağlık sigortası şirketlerinin yöneticileri ile Nürnberg’te biraraya gelerek istişarelerde bulunacaklar. Almanya’dan Malatya’ya hasta gönderimi ve bu hastaların sağlık masraflarının Almanya’daki sigorta şirketlerince karşılanmasına ilişkin olası adımlar üzerine değerlendirmelerin yapılacağı bir toplantı gerçekleştirilecek. Böylece Malatya’nın sağlık turizmi gelirlerinden aldığı pay artırılmaya çalışılacak.

Tüm bunların yanı sıra Malatya tur firmaları ile Almanya tur firmaları da biraraya gelecek. Bu toplantıya da Malatya’da faaliyet gösteren ve Almanya’daki tur firmaları ile ticari ilişkilerini geliştirmek isteyen tüm tur firmalarımız katılabilir. Toplantıda Malatya’nın tarihi ve kültürel

değerlerinin uluslararası pazarda ekonomik değer olarak sunulmasına katkı verilecek. Bu kapsamda Battalgazi Belediye Başkanı Sayın Selahattin Gürkan ile Yeşilyurt Belediye Başkanı Sayın Hacı Uğur Polat ve yardımcılarının yer aldığı bir heyet Malatyamızın değerlerini muhataplarına aktararak ilimizin tanıtımına katkıda bulunacaklar. İlimizi Belediye Başkanlarımızın böylesi etkinliklerde temsili tanıtım için büyük önem arz etmekte, bu nedenle etkinliğe katılan başkanlarımıza memleketimiz adına şimdiden çok teşekkür ediyoruz.

Yine bu etkinlik kapsamında Malatya Tanıtım Platformu üyeleri, otel temsilcileri ve tur firmaları Almanya’da yer alan STK’larımızı ziyaret ederek Malatya’nın tanıtımı için güç birliği yapılmasına ilişkin istişarelerde bulunacak ve henüz planlama aşamasında olan diğer tanıtım projeleriyle ilgili Almanya’da bulunan STK’lardan Malatya için destek talebinde bulunacaklar.

İl tanıtımı ciddi rekabetin yaşandığı bir pazarda gerçekleştirilmekte. Tanıtım yapılırken artık en önemli husus önde gelen değerlerinizi nokta atışı paydaşlar ile buluşturmanız. Eğer işin içerisinde katma değer üretilmesi ihtimali varsa tanıtım işe yarıyor. Biz bu etkinliği katma değer üretme potansiyeli yüksek olan kayısımız, karaciğer nakil hastanemiz ve tarihi kültürel değerlerimizi Nürnbergte paydaşlarımıza tanıtma amaçlı gerçekleştireceğiz. Bu etkinliğin önemli bir özelliği de STK, kamu ve özel sektör arası işbirliğini geliştiriyor olmasıdır. Malatyanın kamu, özel ve sivil sektördeki paydaşları hep birlikte önemli bir etkinliğe destek vermekte, bizce bu il tanıtımının olmazsa olması. Malatya Tanıtım Platformunun var olma nedeni de bu.

Uluslararası pazarlarda bu ve benzeri etkinlikler düzenlenebilmesi için THY’nin, ticaret ateşlerimizin ve dünyanın birçok yerinde bulunan Malatyalıların etkin olduğu STK’larımızın, özellikle Avrupa Malatyalılar Derneği Federasyonu’nun, iletişim gücünü kullanmak da çok önemli. Biz bu etkinliği THY Nürnberg ve Malatya Müdürlüğümüzün ayrıca AMDF’nin katkıları ile gerçekleştirebiliyoruz. Bundan sonra da THY ve ticaret ataşelerimiz ile Malatyalı hemşerilerimizce kurulan STK’larımızın katkısı ile Malatyamızın tanıtımına katkı sunma gayreti içerisinde çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Malatya sevdalısı herkesi Malatya Tanıtım Platformumuza fikirleri, projeleri ile destek vermeye davet ediyoruz.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ