Öğrenciler “Kudüs” İçin Yarışacak

Öğrenciler “Kudüs” İçin Yarışacak

02 Mart 2016 514 views 0

Yeşilyurt İlçe Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Okullar arası “Şiir, Mektup, Deneme, Karikatür” yarışması düzenlenecek. Yarışmada ilk üçe giren öğrenciler Kudüs gezisi ile ödüllendirilecek.

İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Haydar Şahin ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay ortak bir toplantı yaparak, yarışmanın amacı ve hedefleri üzerine bilgi verdi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün toplantı salonunda gerçekleşen bilgilendirme toplantısına Belediye Birim Müdürleri, Okul Müdürleri ve Öğretmenler katıldı.

BAŞKAN YARDIMCISI ŞAHİN, “AMACIMIZ İLÇEMİZDE YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZA KÜLTÜREL ANLAMDA KATKI SUNMAK”

Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Haydar Şahin, başarılı öğrencilere Kudüs gezisi dışında başka ödüllerde vereceklerini söyledi. Başkan Yardımcısı Şahin, “İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüyle birlikte okullar arası şiir, mektup, deneme ve karikatür alanlarında yarışma düzenliyoruz. Yarışma sonunda ilk üçe girecek olan öğrencilerimizi ödül olarak Kudüs’e götüreceğiz. Başarılı öğrencilerimize Kudüs gezisi ve çeşitli ödüllerimiz olacak” dedi.

Kudüs’ün İslam tarihindeki önemli merkezlerden biri olduğuna dikkat çeken Başkan Yardımcısı Şahin, “Mekke, Medine ve Kudüs Müslümanlar için önemli merkezlerdir. Mekke ve Medine bilinen ve ziyaret edilen yerler olmasına rağmen Kudüs çokça ziyaret edilen bir yer değil. Yarışmamızın temel amacı öğrencilerimize Kudüs’ü gezdirmek, öğretmek ve Müslüman coğrafyası için buranın ne kadar önemli olduğunu anlatmaktır. Belediye Başkanımız Hacı Uğur Polat’ın Kudüs ve Mescid-i Aksa ziyaretinden sonra yarışma düzenleme ve Kudüs gezisi programı yaptık. Öğrencilerimizi ödüllendirme safhasını sadece Kudüs ile sınırlı tutmayacağız. Okullarımızdaki yarışmalara öğrencilerimizi teşvik etmek, farkındalık yaratmak adına farklı ödüllendirmelerde bulunacağız. Çanakkale gezisi düzenlemek içinde bir takım çalışmalar yapıyoruz. Amacımız ilçemizde yaşayan vatandaşlarımıza kültürel anlamda katkılar sunmaktır” dedi.

KAYMAKAM BABAHANOĞLU, “KUDÜS, İSLAM DÜNYASININ EN ÖNEMLİ ÜÇ MERKEZİNDEN BİRİDİR”

Müslümanların ilk kıblesi olması dolayısıyla Kudüs’ün hayatımızda çok farklı bir konuma sahip olduğunu ifade eden İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, “İlk kıblemiz olan Kudüs’le ilgili kulaktan dolma bilgilerden öte, gerçek manada bilgiye sahip olduğumuz söylenemez. Bütün semavi dinlerde Kudüs kutsal bir mekân olarak kabul görür. Peygamberlerin yaşadığı yerdir. Hz. İsa’nın doğduğu, Hz. Musa’nın, Hz. Süleyman’ın hüküm sürdüğü topraklardır. Hz. Muhammed (S.A.V) Miraç’a yükseltildiği, mucizesini müşriklere anlattığı topraklardır. Bu mucize sayesinde birçok insan Müslümanlığı kabul etmiştir. Hz. Ebubekir’in sıddıkıyetinin tasdik edildiği yer miraçtır. Kudüs kutsiyetten gelmektedir. Bütün peygamberlerin hayatında Kudüs çok önemli bir konuma sahiptir. Kudüs’ü çocuklarımıza ve gençlerimize anlatmak, öğretmek ve bilgi sahibi olmalarını sağlamak için yarışmaya ödül olarak Kudüs gezisini ekledik. Bu düşüncenin fikir babası Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’tır. Başkanımız Kudüs ziyaretinden sonra “Çocuklarımızı Kudüs’e götürelim, Mescid-i Aksa’yı gezdirelim” teklifine bizde olumlu yaklaştık. Çocuklarımıza farkındalık yaratmak adına bu yarışmayı düzenliyoruz” dedi.

Yarışmanın detaylarıyla ilgili bilgiler veren Kaymakam Babahanoğlu, “Okullar arası düzeleceğimiz yarışmada “Şiir, Mektup, Deneme ve Karikatür” alanlarında çocuklarımız hünerlerini sergileyecekler. Yarışma sonunda ilk üçe girecek olan öğrencilerimizi Kudüs gezisi ile ödüllendirileceğiz. Çocuklarımız bütün dinlerin ortak merkezi konumunda olan Kudüs’teki kutsal toprakları gezerek yerinde bilgi sahibi olacaklar” dedi.

Toplantıya katılan öğretmenlerden öğrencileri bu yarışmaya katılmaları için teşvik etmelerini isteyen Kaymakam Babahanoğlu, “Çocuklarımızın bilgi ve yaşam hayatlarına farkındalık yaratmak adına düzenleyeceğimiz bu yarışmanın okullarda yeterli düzeyde duyurulması ve anlatılması lazım. Okul idarecilerine ve öğretmenlere bu konuda büyük görevler düşmektedir” dedi.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ