Şehitler İçin Kur’an-I Kerim Tilaveti ve Mevlid-İ Şerif Okutuldu

Şehitler İçin Kur’an-I Kerim Tilaveti ve Mevlid-İ Şerif Okutuldu

03 Temmuz 2016 439 views 0

Battalgazi Belediyesi ve İl Müftülüğü tarafından Kadir Gecesi dolayısıyla şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Mevlid-i Şerif okutuldu. Tarihi Hacı Yusuf Taş Camii’nde gerçekleştirilen programa, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Battalgazi Belediyesi ve İl Müftülüğü tarafından Kadir Gecesi dolayısıyla şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Mevlid-i Şerif okutuldu. Tarihi Hacı Yusuf Taş Camii’nde gerçekleştirilen programa, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İl Müftüsü Ümit Çimen, Battalgazi Belediye başkan yardımcıları, bazı belediye meclis üyeleri, birim müdürleri, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program öncesi habercilere konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, vatandaşlarımızın ve İslam aleminin Kadir Gecesi’ni tebrik ederek, Ramazan ayında da kanlı eylemlerini sürdüren terörü lanetledi. Başkan Gürkan, “Kadir Gecesi, hem Malatya halkına, hem ülkemize, hem İslam ümmetine ve insanlığa barış ve huzur getirmesini diliyorum. Tabi geçtiğimiz günlerde İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde yaşanan o elim hadiseden dolayı üzüntümüzü belirtmek istiyorum. Orada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz, yakınlarına sabırlar diliyoruz, yaralılara da acil şifalar diliyoruz” dedi.

Ramazan ayını Malatyalılarla birlikte Battalgazi Belediyesi İftar Çadırı’nda dolu dolu yaşadıklarını belirten Başkan Gürkan, “Ramazan hakikaten bereket ayıdır, rahmet ayıdır. Bu rahmet ayı, hakikaten Malatya’da, Battalgazi’de ve Yeni Cami Avlusu’ndaki Battalgazi Belediyesi İftar Çadırı’nda Malatyalılarla birlikte dolu dolu yaşadık. Malatya’mıza gelen, ziyaret eden garip, guraba, gurbet ehli veya başka ülkelerde şu veya bu şekilde ülkemize gelmiş, mülteci durumunda olan insanlarımız hakikaten burada günlük yaklaşık 2 bin kişiye sıcak yemek verilmektedir. Özellikle bu anlamda İftar Çadırımızı devam ettirdik. Tabi İftar Çadırı’nın şu güzelliğini de burada belirtmek istiyorum. Malatya halkı bizzat kendileri isteyerek ve bizden talep ederek, her gün bir hayırsever vatandaşımız, bu insanlarımıza günlük 2 bin kişilik yemek verdi. İftar Çadırımıza gelip iftarlarını açan herkesin oruçlarının kabulünü diliyorum. Ramazan ayının milletimize ve İftar çadırı’nda iftarlarını açanlara hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu gün mübarek bir gece. Kur’an-ı Kerimin indirildiği, Cebrail (as)’in Peygamberimize ilk vahyin getirildiği ve bu gecenin bin yıldan da daha eftal bir gece olduğunu Kadir Suresi’nde Cenabı Allah bize niyaz ediyor. Ben bütün milletimizin ve hemşehrilerimizin bu gecesini tebrik ediyorum” diyerek, bu geceyi en güzel şekilde geçirmek gerektiğini söyledi.

Kadir Gecesi’nde şehitlerimiz için Kur’an Tilaveti ve Mevlid-i Şerif okutulacağını belirten Başkan Gürkan, “Bu gece İl Müftülüğümüzle birlikte şehitlerimiz için ortaklaşa düzenlemiş olduğumuz Kadir Gecesi özel programında Kur’an Tilaveti ve Mevlid-i Şerif okutacağız. Kur’an Tilaveti ve Mevlid-i Şerifi de, bu ülkenin birlik ve bütünlüğü için canını seve seve veren şehitlerimizi rahmetle, minnetle, şükranla andığımı belirtmek istiyorum. Ve terörü de lanetlediğimi de belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Gürkan, yaptığı açıklama sonrası Tarihi Hacı Yusuf Taş Camii’ne geçti. Burada Kadir Gecesi’nin önemi ile ilgili programa katılanlara bilgiler veren İl Müftüsü Ümit Çimen ise, “Gecelerin sultanı olan kadir Gecesi’ndeyiz. Bu gecenin kadrini, kıymetini biz değil, insanlar değil, kullar değil, mekanın, zamanın, dünyanın, kainatın sahibi Allah haber veriyor. Kısaca ben şunu ifade edeyim. Bu gece kıyamete kadar insanlığa hidayet edecek, kılavuzluk edecek, aydınlık edecek ilahi mesajın sevgili Peygamberimizin bize bıraktığı mirasın, emanetin, Kur’an’ı Azimüşşan’ın bize gönderildiği gece” diyerek, Kadir Gecesi’nin önemine dikkat çekti.

Kadir Gecesi dolayısıyla şehitlerimiz için okutulan Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Mevlid-i Şerif sonrası, eller semaya açılarak, dua yapıldı. İl Müftüsü Ümit Çimen’in yaptığı duaya, yaşlısı genci, kadını çocuğu hep birlikte ülkemizin birlik ve bütünlüğü için, terörün son bulması için, İslam aleminde yaşanan olayların bir daha yaşanmaması için, kardeşlik için ‘amin’ dedi.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ