Vali Kamçı, Diyanet İşlerinin 92.Yıldönümünü Kutladı

Vali Kamçı, Diyanet İşlerinin 92.Yıldönümünü Kutladı

03 Mart 2016 479 views 0

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kuruluşunun 92. Yıldönümü nedeni ile Diyanet İşleri Başkanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı müfettişlerinden Ali Çimen, İl Müftüsü Ümit Çimen, Müftü Yardımcıları Hacı Mustafa Kılınç ve Emin Yılmaz, Vali Kamçı’ yı Makamında ziyaret etti.

İl Müftüsü Çimen Başkanlığın kuruluşunun 92. Yıldönümü dolayısı ile kendilerini ziyaret ettiklerini belirterek kabullerinden dolayı Vali Kamçı’ ya Teşekkür etti. Vali Kamçı’ da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek kendilerini kutladı ve hayırlı olsun dileklerini iletti.

İl Müftüsü Çimen, Başkanlığın kuruluşu ile ilgili olarak Vali Kamçı’ ya verdiği bilgide; “Diyanet İşleri Başkanlığımız 03 Mart 1924 tarihinde Atatürk’ün desteğiyle “Şer’iye ve Evkaf Vekaleti” yerine, Başbakanlığa bağlı bir teşkilat olarak kurulmuştur.

Başkanlığımız, 1961 Anayasası ile Anayasal bir kuruluş statüsü kazanmış ve “Diyanet İşleri Başkanlığı” adıyla İslâm Dini’ nin inançları, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek için görevlendirilmiştir.

Başkanlığımız, Merkez Teşkilatı, İl ve İlçe müftülükleri, yurt dışında Müşavirlik ve Ataşelikler vasıtasıyla laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş ve düşüncelerin dışında kalarak ve milletçe dayanışmayı ve bütünleşmeyi amaç edinerek vatandaş ve soydaşlarımıza etkin bir din hizmeti verebilme gayreti içerisinde görevlerini sürdürmektedir.” dedi.

Vali Kamçı’ yı ziyaretlerinin ardından İl Müftüsü Çimen, Müftü Yardımcıları Kılınç ve Yılmaz bağlı bulundukları Vali Yardımcısı Miktat Alan’ ı da ziyaret ederek çiçek takdim ettiler.

Vali Yardımcısı Alan’ da başkanlığın kuruluş yıldönümünü kutladı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ