Çinicilik ve Seramik Sanatı Emin Ellerde Hayat Buluyor

Çinicilik ve Seramik Sanatı Emin Ellerde Hayat Buluyor

01 Haziran 2016 473 views 0

Malatya da El Emeği Göz Nuru Sergisi ve Öğrenme Şenliği’ düzenlendi.İkinci kez organize edilen El Emeği Göz Nuru Sergisi ve Öğrenme Şenliği’nde bir yıl boyunca kurs merkezlerindeki kursiyerlerin emek vererek yaptıkları eserler sergilenecek. Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş tarafından düzenlenen ve Malatya İl Milli eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen sergi 1-4 Haziran tarihleri arasında Büyükşehir Belediyesi arkasında bulunan fuar alanında açık kalacak.

Osmanlı tarihinden günümüze kalan en özel ve nadide miraslardan biri olan çini sanatı, hala gündemini korumaktadır. Cami ve türbelerin duvarlarında karşılaştığımız bu sanat dalı, köşk ve sarayların dış ve iç cephelerini de süslemektedir. Seramik sanatı olarak da adlandırılmaktadır. İnce detaylar ile işlenen ve işlenen objelere hayat veren Osmanlı tarihinin en gözde sanat dalı, günümüze kadar değerinden bir şey kaybetmeden devam etmektedir.

Yeşilyurt Halk Eğitim Merkezi Seramik ve Çinicilik Kursu kapsamında kursiyerlerin ve eğitmenlerin tasarımları da düzenlenen sergi içerisinde dikkat çeken bir noktada yer aldı. Çinicilik ve Seramik Kursu Eğitmenleri Fatma Dikmen Yılmaz ve Kıymet Bali ise sergide ev sahipliği yapıyor. Kursiyerlerin ve eğitmenlerin yıl boyu emek verdiği objeler sergi alanında ve çeşitli şekillerde Satışa sunuluyor.Satışa sunulan tasarımlardan elde edilen gelirler ise Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği’ne aktarılıyor.

Gelirin yine malzeme alımında kullanıldığını ifade eden eğitmenler,unutulmaya yüz tutmuş mesleğin yeniden topluma kazandırıldığını vurguladılar.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ