MALATYALI YÖNETMENDEN ÇİFTE MÜJDE

16 Temmuz 2020 11.246 views 0

Malatyalı yönetmen ve yapımcı Gani Rüzgar Şavata gerçekleştirdiği basın toplantısında Mersedes Kadir için çekeceği filmin ve Kadir’in ailesine yapılacak destek için müjdeyi verdi. 2021 Şubat ayında gösterime girmesi planlanan, filmin çekimleri Eylül ayından sonra başlayacak.Malatyalı yönetmen Şavata, ikinci müjdesi ise çekimleri tamamlanan ve mahkemelik olan Ahmet Kaya’nın hayatının anlatıldığı filmin Mahkeme tarafından haklı bulunduklarını ve filmin 27 Kasım’dan itibaren Dünya’da ve Türkiye’de vizyona gireceğini müjdesini verdi.

Gününü yaklaşık 3 metre uzunluğundaki kavak ağacından yapılan sopasıyla geçiren ‘Mersedes Kadir’ lakaplı Fatih Kaydı, Nisan ayında hayatını kaybetmişti. Mersedes Kadirin hayatını beyaz perdeye aktarmayı planlayan Gani Rüzgar Şavata ve Yapımcı Ezel Ağaoğlu, Gazeteciler Cemiyetinde gerçekleştirdiği basın toplantısı ile filmin seyri ile ilgili müjdeyi verdi. 2021 Şubat ayında gösterime girmesi planlanan, filmin çekimleri Eylül ayından sonra başlayacak.  Senaryonun tam manasıyla hazır olduğu aktaran Şavata, kısa süre içerisinde start vereceklerini duyurdu. Mersedes Kadir’in konu olacağı filmde birçok konuda mesaj vereceklerini aktaran Yönetmen Şavata, senaryo ile ilgili birkaç ipucu verdi. Şavata sözlerine şu şekilde devam etti;” Filmin yapımcılarından Ezel Ağaoğlu ile buradayız. Böyle güzel bir günde Türkiye’nin tekrar kimliğini kazandığı böyle güzel bir günde basın açıklaması yapmak bize nasip oldu. Hem sevinçliyiz hem üzüntülüyüz, şehitlerimiz olduğu için. Biz Malatyalıyız Malatya’yı anlatan çok filmler yaptık. Malatya’yı tam olarak ele alan, tarihinden geçmişinden bugüne ve geleceğe taşıyan bir film düşündük. Pandemiden dolayı 3 aydan fazla bir süre evlerimize kapandık. Senaryolarımızı ürettik ve bitirdik. Malatya kimliğini taşıyan bir senaryo oluşturduk. Türk sinemasının büyük sanatçılarından Altan Erkekli, Şafak Sezer, Engin günaydın gibi sanatçıları filme davet ettik. Herkes senaryoyu beğendi ve senaryoda oynamak istedi. Her karakter için birçok adayımız var. Kadir’den ziyade Malatya için oynamak istiyorlar. Filmin tahmini bütçesi 4.5 Milyon lira. Bu yıl eylül veya Kasım ayı gibi çekimlere başlayacağız. Dört mevsimi kapsayan bir çekimlerimiz olacak ve kısa sürede beyazperde ile buluşacak.

KADİR’İN AİLESİNE DESTEK OLMAYA HAZIRIZ

Mersedes Kadir’in ailesinin içinde durduğu durumu görüyoruz. Büyükşehir Belediyesi tarafından evlerinin tamiratı yapılmış. Bizler de üzerimize düşeni yaparız. Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız bizlere ne kadar derlerse bizler elimizi taşın altına koymaya hazırız. Film yayınlandıktan sonra inşallah güzel hasılatı olur ve bizlerde film gelirinden bir yüzdelik ailesine veririz. Bizler de üzerimize düşeni yapacağız. “ifadelerini kullandı.

Yakın zamanda bir anket düzenleyerek, Mersedes Kadir rolünü oynayacak kişinin halk tarafından seçilmesini sağlayacaklarını belirten Şavata, Şafak Sezer, Cem Yılmaz,  Ata Demirel, Ersin Korkut ve Onur Buldu isimlerinin anket ile oylamaya sunulacağını belirtti. Yönetmenliğini Gani Rüzgar Şavata ’nın sağlanacağı filmde, Sanat Yönetmenliğini Yaşar Akoğlu yapacak. Hakan Büke tarafından yazılan senaryoda, Mercedes Kadir lakaplı Kadir Kaydı ’nın hayatının büyük bir kısmına değiniliyor. Toplamda 90 dakika olarak planlanan film, Biyografi türünde perdede hayat bulacak.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.