07 Ekim 2019 90 views 0

Battalgazi İlçesinde Bulunan MTÜ Kampüs alanında gerçekleştirilen açılış törenine Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, YÖK yürütme kurulu üyesi Prof Dr. Zeliha Koçak Tufan, MTÜ Rektörü Prof Dr. Aysun Bay Karabulut, bazı ilçe belediye başkanları STK temsicileri akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile start aldı müzik dinletisi ve slayt gösterimi ve açılış konuşmaları ile devam etti.

“KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN”

‘Üniversitemizin bize sunduğu bütün imkânları en iyi şekilde değerlendirip kendimizi çağa uygun donatacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın’ diyen MTÜ Rektörü Prof Dr. Aysun Bay Karabulut; “Öncelikle, üniversitemizin “Akademik Yılı Açılış Töreni”nde bizlere konuşma fırsatı veren başta sayın rektörümüz olmak üzere üniversitemiz yönetimine teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve hürmetlerimle selamlıyorum. Açılış törenimize hoş geldiniz. Akademik bilginin ve bilimin kaynağı olan üniversiteler, ülkelerin kalkınmasında, gelişmesinde ve refaha ulaşmasında lokomotif görevi görmektedir. Ülkelerin kalkınmışlık seviyeleri ile üniversitelerinin kalitesi doğru orantılıdır. İşte bu bağlamda ben de önce doğup büyüdüğüm şehrime, sonra mayası şehit kanlarıyla yoğrulmuş ülkeme hizmet edebilmek amacıyla konsepti, misyon ve vizyonu ideallerimle örtüşen memleketimizin bu genç üniversitesini, “Malatya Turgut Özal Üniversitesi”ni tercih ettim. Bu bölümü tercih etmemin öncelikli sebebi ziraaat mühendisliğinin geleceğin mesleklerinden birisi olacağına inanmamdı. Hepimizin bildiği gibi, güzel Türkiye’miz bir tarım ülkesidir. Tarımsal faaliyetler ise insanların beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasının yanısıra, tarıma dayalı sanayinin de hammadesini karşılaması bakımından dışa bağımlılığı önleyen çok hayatî bir alandır. Bu açıdan, tarımın stratejik önemi bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün daha da artmaktadır. Tarımın değişen dünya şartlarına ayak uydurabilmesi için bilim, teknoloji ve eğitimle iç içe olması gerekmektedir. İşte bu noktada biz ziraat mühendislerine bilim ve teknolojiyle üretici arasında köprü olmak gibi önemli bir görev düşmektedir. Ben ve diğer arkadaşlarım da bu görevi layıkıyla yapabilmek için buradayız. Bunu yapabilmek için de üniversitemizin bize sunduğu bütün imkânları en iyi şekilde değerlendirip kendimizi çağa uygun donatacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

“HER PLATFORMDA SÖYLEDİM”

Malatya’ya ikinci bir Üniversite yapılması gerektiğini her platformda dillendirdiğini söyleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan; “Üniversitemizin ismini aldığı 8. Cumhurbaşkanımızda buradan yad etmek istiyorum. Üniversite önemli bir hadisedir. ‘Tarih tekerrürden ibarettir’ derler. Turgut Özal Üniversitesinin Tekerrür etmesi gerekiyordu. 1999 yılında yapmış olduğum basın toplantısında Şunu ifade ettim dedim ki, Malatya’da 2 Üniversite olması lazım. Bu kadim barındıran bir şehirde 2 tane Üniversite olması gerekir demiştik bundan 20 sene önce. Ama bunu söylediğimizde anlama ve algılamada çok problem yaşandı, o dönem içerisinde. 2004 yılında belediye başkanı olduğum zamanda aynı ifadelerde bulundum” diyen Gürkan, Üniversite olma süreci hakkında bilgiler vererek, yapılan çalışmaları değerlendirdi ve Malatya’ya ikinci Üniversitenin şart olduğunu her platformda ifade ettiklerini söyledi.

“GENÇLERE VERİLEN DEĞER ÇOK ÖNEMLİ”

Eğitimde gençlere verilen değerin önemine vurgu yapan Malatya Valisi Aydın Baruş; “Turgut Özal Üniversitesini 2019-2020 akademik yılının hayırlı olmasını temenni ediyorum.  Yüksek öğretimin ülke kalkınması yönünden ne kadar önemli olduğunu öncelikle ifade etmemiz gerekir. Ülkelerin kalkınmasının iki ana yönü varadır. Birincisi ekonomik kalkınma, ikincisi sosyal kalkınma. İkisinden birsini tek başına başardığınız, üzerine bu kalkınmayı gerçekleştirmek için çalıştığınız zaman, diğerini eksik bıraktığınız zaman bu başarının anlamı olmadığını göreceksiniz. Ülkemiz bugün hem ekonomik kalkınma bakımından Dünya ülkeleri arasında önemli bir yarış veriyor hem de diğer taraftan bu kalkınmanın temel kaynağını oluşturacak kalkınma yönünde önemli girişimlerde bulunuyor. Sosyal kalkınmada önemli olan ise, insandır. İnsanımızı nitelikli, kaliteli yetiştirdiğimiz takdirde geleceğe güvenle bakabilir bu ekonomik yarışta dünyanın en büyük ekonomiler arasına girme şansına sahip olabilirsiniz. Sosyal kalkınmanın insan yönünü ifade eden kalkınma, özgür düşünceyle ve ülkesine inanan gençlik yetiştirmemiz son derece önemlidir. Bağımsızlık her ülke için önemlidir ama bağımsızlığı sadece ekonomi ve siyasi anlamda değil buna ortam sağlayacak zihinsel ortam sağlamamız gerekir.  Eğitimde gençlere verdiğimiz değer çok çok önemlidir. Bu gençleri başkalarının düşüncelerini model alacak şekilde yetiştirdiğimiz takdirde bu esareti zihinlerden aşamazsınız ancak gençleri kendine güven sahibi, ülkesinin geleceğine inana ve gelecekte ülkesinin hem dünya hem de insanlık tarihinde çok önemli bir ülke konumun da olacağına inandıysanız bu zihinsel bağımsızlığı gerçekleştirmiş olursunuz. Kendi değerlerini kalkınmanın ana unsuru kabul etmeyen milletler başka milletlerin esareti altında veya onların zihinsel kontrolü altında yaşamaya mahkûmdur. Kalkınma için doğal kaynaklar yeterli, değildir. Bugün dünyaya baktığımızda birçok ülke zengin doğal kaynaklara sahip olduğunu görebilirsiniz. Ancak bu doğal kaynaklar insan kaynağının yetersiz olması sebebiyle sadece savaş, şiddet unsurları olarak o toplumların hayatına dönüyor. Onun için insanımızı hoşgörü sahibi birbirine saygı duyan ve insanlığa saygı duyan nesiller olarak yetiştirdiğimizde bu kalkınmadaki öncelikli rolünü önemseyerek nitelikli ve ülkesi için güven duyan nesiller yetiştirmemiz mümkün. Bu anlamda kalkınmada gerek ekonomik kalkınmada gerek sosyal kalkınmada haklı olarak insanı görmemiz gerektiğini düşünüyorum” ifadelerinde bulundu.

YÖK yürütme kurulu üyesi Prof Dr. Zeliha Koçak Tufan; “Malatya Turgut Özal Üniversitesi, hakikaten çok iyi bir çıkış yaptı, yeni bir üniversite olmasına rağmen, farklı platformlarda adını duyurmayı başardı. Enerjisiyle sevgili Aysun hocamız hemen her platformda Üniversitemizin ismini duyurmayı başardı. İnanıyorum ki, ileride çok marka değeri de oluşturacaktır. Malatya’mızın diğer Üniversitesi İnönü Üniversitemizde gerek uluslar, gerek uluslar arası platformlarda hakikaten Malatya’mızı çok güzel temsil etmektedir. Ben her iki Üniversitemizin başarısının, Malatya, ülkemiz ve bizim için kazanım olacağına inanıyorum. İleride her iki Üniversitemizi Çok daha iyi yerlerde göreceğimize inanıyorum” diyen Tufan, ilk ders sunumunu gerçekleştirdi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.