Akın Ette Fiyat Farkı Tartışması

Malatya ili damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliği başkanı ihsan akın sahadaki yetiştiricilerden en fazla et fiyatları şikayeti sorunu ile alakalı basın açıklama yaptı.

12 Haziran 2015 680 views 0

Özellikle etle alakalı son aylarda yetiştiricilerimizinde yaşadığı sıkıntılar tüketicilerin yaşadığı sıkıntıları biz biliyoruz. Bu anlamda hayvancılarda kazanmıyor tüketicilerde kazanmıyor.

Aradaki bu farkın nereye gittiği belli ama,bu noktada kamu oyu oluşturma anlamında biz özellikle kolluk kuvetlerini ilgili kurum ve kuruluşları göreve denetime serbest piyasada olsa denetime çağırıyoruz, çünkü biz bakıyoruz yetiştiricilerimizden alınan fiyatla satış arasında yüzde yüz fark var. Bu yüzde yüz fark olmamalı kesinlikle kar payını koysun serbest piyasa olabilir ama bir düşünün kuzu kesim fiyatları şuanda 19 lira 20 lira arasında yine şimdi tabi büyükbaş etiyle küçükbaş eti arasında doğal üretim anlamında kesinlikle küçükbaş etin tüketilmesi gerekiyor ama bu alışkanlıktır yalnız biz onun dışında küçükbaş hayvan etinin tüketilmesi taraftarıyız, çünkü doğal üretimde yaylalarımızda binbir çeşit ot yiyiyorlar hayvanlarımız diğer bir husus olarak baktığımız zamanda bu fiyat farklarının hangi spükülatör tarafından kullanıldığı piyasanın bu kadar yükseltildiği ve şu anda ramazanlık geliyor ramazanlıkta’da kesinlikle sıkıntı yaşanmaması adına biz söylüyoruz hayvan varlığımızda vardır hayvan yeterliliğimizde vardır.

Ama ben bakıyorum ki özellikle bazı puslu havayı seven insanlar genel anlamda kendisine pay çıkartıp daha fazla kar elde etmek adına hem tüketiciye hem üreticiye sıkıntı yaratmaktadır.

Biz bunların kesinlikle karşısındayız birlikler olarak yetiştirici olarak bunlarında denetlenmesini istiyoruz, bizlerde bunu takip edeceğiz Şu an itibarı ile yetiştiricimiz etin kilosunu 19 lire 20 lira arasında satıyor bu tezgahlara geldiğinde marketlere kasaplara şuraya buraya geldiğinde bir bakıyorsun’ki 35 lira 40 lira yani yüzde yüz fark ediyor.

Bu bağlamda biz bu kadar serbest piyasanın serbest bırakılması taraftarı değiliz kontrol edilmesini istiyoruz ve yetiştiricilerimizde bu konuda özellikle satış konusunda alış konusunda tüketiciler olsun bizleri her türlü konuda arayabilirler bizim 24 saat telefonlarımız açık bunların takipçisiyiz. Bazen bakıyorsun’ki alanda 10 binlerce hayvanı olan bir firma birden bire kesimi çektiği zaman piyasada sıkıntı oluyor eğer insanların küçükbaş tüketim alışkanlığı’da yoksa fiyatlar birden bire yüzde kırk yüzde elli artıyor bu da sıkıntı yaratıyor hem üreticiye sıkıntı hem tüketiciye sıkıntı.

Bazı yetiştiriciler özellikle bu fiyat farkı ile alakalı birliğe çok şikayetlerini bidirmiş olup bu konuda gerekli fiyat araştırmalarının yapılması sonucu aşırı fiyat farkı olduğu belirlenmiştir.dedi

BENZER KONULAR
YORUM YAZ