Çocuk Trafik Eğitim Parkında İlk Etkinlik Gerçekleştirildi

Çocuk Trafik Eğitim Parkında İlk Etkinlik Gerçekleştirildi

13 Mayıs 2016 455 views 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Toplu Açılış Töreni kapsamında açılan Battalgazi Belediyesi Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nda öğrencilere yönelik ilk etkinlik gerçekleştirildi. Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, bilinçli sürücü sayısını artırma adına Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nı hizmete sunduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Toplu Açılış Töreni kapsamında Tandoğan Mahallesi’nde açılan Battalgazi Belediyesi Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nda Trafik Haftası kapsamında bir etkinlik gerçekleştirildi. Öğrencilere yönelik düzenlenen etkinliğe, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Abdulvahap Şerefhanlı, Battalgazi Belediye Meclis Üyesi Zafer Kırçuval, belediye birim müdürleri ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte ilk olarak Başkan Gürkan’a çiçek takdim eden öğrenci, “Başkanım, Çocuk Trafik Eğitim Parkını hizmete sunduğunuz için size teşekkür ederim” dedi.

Yaklaşık 5 dönüm alan üzerine kurulan Battalgazi Belediyesi Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nda düzenlenen etkinlikte konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, bölgenin ilk Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nı Battalgazi Belediyesi olarak hizmete sunduklarını belirterek, “Trafik parkımızın başta çocuklarımıza, ailelerimize ve Malatya’daki trafik asayişinin doğru bir şekilde işlemesine yardımcı olmasını temenni ediyorum. Trafik Parkı sadece Malatya’da değil, bölgenin ilk Trafik Parkı’nı açmış bulunuyoruz. Bu Trafik Parkı’nda bir şehirdeki trafik akışı, kavşaklar, yaya yolları, hemzemin geçitleri, alt geçitler, üst geçitler, ışıklı kavşaklar, döner kavşaklar yani şehir trafiğinde ne varsa minyatür olarak bu 4 bin 500 metrekarelik alanda ki, bunun 2 bin metrekare alana yakın yerde yeşil alan olarak dizayn edilmiştir. Şehir trafiğinde büyüklerimiz trafik ile ilgili hangi sorunlarla karşı karşıya geliyorlarsa ve hangi uygulamalarla sağlıklı bir trafik akışını temin edebiliyorlarsa, biz de burada minyatür olarak bir şehirde trafik akışı esnasında neler varsa, aynısını dizayn ettik. Dolayısıyla bu parkın öncelikle çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Başkan Gürkan, ülkemizde yaşanan trafik kazalarına dikkat çekerek, “Günümüz Türkiye’sinde özellikle trafik ile ilgili değerlendirme yaptığımızda hatalı kullanmaların, acemiliğin ve trafik kurallarına uymamanın (gerek yayalar gerek sürücüler nezdinde) ülkemizde yıllık 15 bin civarında ölümle sonuçlanan kazalara neden olmakta, milyarlarca liralıkta maddi hasarla sonuçlanmaktadır. Netice itibariyle binlerce de yaralı. Sizler bu trafik parkında uygulamalı yapacağınız eğitimle şehir trafiğinde hangi kurallara uyacaklarınızı, buradaki trafik hocaları size öğretecekler. Ayrıca buradaki akülü araçlarımızla yapacağınız trafik parkındaki uygulamalar, şehir trafiğinde nelerin karşınıza çıkacağının bir göstergesi olacak. Yarın burada almış olduğunuz eğitimler, büyüyüp ehliyet aldıktan sonra şehir trafiğine çıktığınız taktirde burada almış olduğunuz eğitimler size altyapı eğitimi olacak, kurallara ve kaidelere bağlı bir sürücü olarak trafiğin içerisine gireceksiniz. Yani toplumumuzda trafik canavarı olmayalım olgusundan sizler uzak kalacaksınız. Bugün televizyonları izlediğinizde Türkiye’nin her tarafında her gün trafik kazaları oluyor. Bunların büyük kısmı da ölümle sonuçlanıyor. Dolayısıyla bunların hepsi dikkatsizlik, sürat ve trafik kurallarına uymamamızdan dolayı karşımıza çıkıyor. Sizler burada alacağınız eğitimle trafik kural ve kaidelerine uyarak, yarın büyüdüğünüzde, ehliyet aldığınızda, bu kurallara uygun sürücü şeklinde trafikte seyir edeceksiniz” diye konuştu.

Başkan Gürkan’ın yatığı konuşma sonrası Malatya Emniyet Müdürlüğü’nde görevli trafik polis memurları tarafından öğrencilere, trafik kuralları hakkında bilgilendirme yapıldı. Yapılan kısa bilgilendirmenin ardından öğrenciler, akülü araçlarla Battalgazi Belediyesi

Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nda trafikte seyretti. Trafikte seyreden öğrencilere, trafik polisleri de yer yer eşlik ederek, bilgilendirme yaptı.

Başkan Gürkan, son olarak Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nda yer alan bölümleri gezerek, etkinliğe katılanlara bilgiler verdi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ