Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Malatya’ya 21 katrilyon yatırım yaptık”

08 Eylül 2019 183 views 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Geldiğimizden bugüne kadar Malatya’ya 21 katrilyon yatırım yaptık” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Şehitler meydanında Malatya’da hayata geçirilen yatırımların toplu açılış töreninde Malatyalılarla bir araya geldi.

Yapılan mitingde vatandaşlara seslenen Erdoğan İlk olarak Suriye sorununu gündemine aldı. Burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin komşularından Suriye ve Irak sınırının güven altına alındığını belirterek, İstanbul’da Rusya ve İran liderleri ile ilgili yapılacak olan 3’lü zirvede ise İdlip’teki katliamların bir kez daha gündeme taşıyacağını ifade etti. Erdoğan, “Şimdi bir kez daha çetin bir mücadelenin daha eşiğindeyiz. Ülkemizin Suriye sınırından Irak sınırı boyunca tümüyle kuşatmak için oynanan sinsi oyunu kısmen çökerttik. Suriye’nin kuzeyinin bir bölümü ile Irak sınırlarımızı önemli ölçüde güvenlik altına aldık. İdlip tarafında rejimin yeni katliamlarına engel olmak için Rusya ve İran ile birlikte yoğun çaba harcıyoruz. Bir sonraki haftanın başında İstanbul’da Rusya ve İran liderleri ile üçlü zirvede bu konuları bir kez daha ele alacağız” diye konuştu.

“ASIL TEHDİT İSE FIRAT’IN DOĞUSUNDAKİ TERÖR YAPILANMASIDIR”

Türkiye için en önemli tehdidin Fırat’ın doğusundaki terör örgütü olduğunu yineleyerek, güvenli bölge konusunda istenilen mesafe alınmaması nedeniyle ABD’ye tepki gösterdi. Erdoğan; “Bizim için asıl tehdit ise Fırat’ın doğusundaki terör yapılanmasıdır. Fırat’ın doğusundan başlayıp, Irak sınırına kadar uzanacak bir güvenli bölge oluşturmak için Amerika ile görüşme halindeyiz. Ancak bu konuda bizim istediklerimizle, onların kafalarındaki aynı şey olmadığını attığımız her adımda tekrar görüyoruz. Biz bölgede yuvalanan terör örgütünü tamamen kaldırmayı hedeflerken onlar terör örgütü ile bizi şekilde idare etmenin hesaplarını yapıyorlar. Anlaşılan o ki müttefikimiz, bizim için değil terör örgütü için güvenli bölge oluşturmanın peşinde. Böyle bir anlayışı reddediyoruz. Türkiye’nin güvenli bölge derken ne kastettiğini 2015 yılından beri tüm muhataplarımıza izah etti. Biz, DEAŞ ile birlikte PKK ve uzantılarından temizlenmiş bir alan oluşturmak. Ancak bu şekilde ülkemiz sokaklarında, Avrupa’da yada başka bir yerde yaşayan Suriyeli kardeşlerimizi böylelikle kendi evine dönüp, huzur ve güven içerisinde hayatlarını sürmelerini sağlayabiliriz. Aksi takdirde Suriyelilerin ülkelerine dönüşü mümkün olamaz. Hiç kimse terör örgütlerinin ve zalim rejimlerin altında yaşamaya mecbur bırakamaz. Ne Fırat’ın doğusunda ne de İdlip’te insanlık dışı böyle bir duruma fırsat vermeyeceğiz” dedi.

” KENDİ YOLUMUZA GİTMEKTEN BAŞKA ÇAREMİZ KALMAYACAK”
Erdoğan konuşmasının devamında ize;”Eylül ayı bitmeden Fırat’ın doğusunda kendi askerlerimiz ile fiilen güvenli bölge oluşumunu başlatmamış olursak, artık kendi yolumuza gitmekten başka çaremiz kalmayacaktır. Bu iş öyle 3-5 helikopter uçuşu ile 5-10 araç devriyesi ile göstermelik, birkaç yüz askerin bölgede bulunmasıyla olacak bir iş değildir. Orada bir milyon kişinin iskan edebilmek için, şehirleri ve insanı ile tüm bölgeyi fiilen güvenli hale getirmiş olmalıyız. Bunun için ne kadarlık güç gerekiyorsa, o kadarını kullanmakta kararlıyız. Bölge halkı zaten bizim yanımızda olacaktır. Terör örgütü bölge halkına güven verse, insanlar terör devleti ile yaşamak istese, zaten şimdiye kadar çıkıp gitmiş olurlardı. Ama bunların en çok istismar ettikleri, sembolleştirdikleri yerler başta olmak üzere hiç kimse çıkıp da oraya gitmiyor. Terör örgütü ülkemizdeki milyonlarca Suriyeli kardeşimize güven vermiyor. Biz bunu Afrin’de de yaşadık. Afrin için neler söyleniyordu neler. Biz orayı 2 aya bile varmadan güvenli hale getirdik” ifadelerinde bulundu.

“TERÖR ÖRGÜTÜ ALENİ İNFAZLAR YAPMAKTADIR”
Terör örgütünün Fırat’ın doğusundaki demografik yapıyı değiştirmek için aleni infazlar yaptığını belirten Erdoğan, “Bu örgüt, Mümbiç gibi, Rakka gibi, Fırat’ın doğusundaki bölgelerde de demografik yapıyı değiştirmek için sayısız insan hakları ihlalleri, aleni infazlar yapmaktadır. Yapmayı sürdürmektedir. Türkiye’nin güvenli hale getirdiği hiçbir yerde en küçük bir insan hakkı ihlali olmamıştır. Fırat’ın doğusunda da aynı şekilde Suriyeli kardeşlerimizle birlikte huzur, güven ve istikrar içerisinde bir hayat alanı oluşturmakta kararlıyız. Suriye’de 8. yılını geride bırakan kaos döneminde 1 milyona aşkın insan hayatını kaybetti. Türkiye başta olmak üzere bölge ülkeleri çok ciddi insanı yüklerle karşı karşıya kaldı. Bu çarpık durumun devamına birilerinin bölgeye en küçük bir faydası olmayan keyfi çıkarları için rıza göstermeyeceğiz. Bu mesele Türkiye açısından hayati bir zorunluluktur. Müttefiklerimizin taktik çıkarları için kendi hayati önceliklerimizden vazgeçmeyeceğiz. Türkiye gibi bir ülkeyi 3 kuruşluk terör örgülerine tercih edecek anlayış sadece bölgemiz için değil tüm dünya için tehlike arz ediyor demektir. Herkesin hesabını kitabını buna göre yapmasını özellikle bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

“TAHAMMÜLÜMÜZ YOKTUR”
Suriyeli mülteciler konusunda da tüm dünyayı uyaran Erdoğan; “Şayet, bizim bu mücadelemize gereken destek verilmezse, ülkemizdeki 3 milyon 650 bin Suriyelinin de, İdlip’ten sınırlarımıza dayanacak 2 milyon kişinin de önünü alamayız. Biz Fırat’ın doğusunu güvenli hale getirip, orada en az 1 milyon kişinin iskanını sağlamak isterken, yeni sığınmacı dalgalarına yol açacak adımlara kesinlikle tahammülümüz yoktur” şeklinde konuştu.

“TEHDİTLER KARARLILIĞIMIZI KESKİNLEŞTİRİR”
Ekonomi, terör gibi tehditlere hiçbir zaman boyun eğmediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şahadeti en büyük şeref, gaziliği en büyük paye olarak gören bir milleti, ölümle saldırı ile yaptırım ile tehdit etmek ancak onun kararlılığını keskinleştirir. Çanakkale’de bunu denediler, istiklal harbinde bunu denediler. 35 yıllık terörle mücadelede bunu denediler. En son 15 Temmuz’da bunu denediler. Her seferinde de cevabını aldılar mı? Biz İstiklal Marşı’na bile ‘korkma’ diye başlayan, toprağın sadece üstündekilerle değil, altındakilerle de iftihar eden bir milletiz. Bugün de cevabımız Suriye’den Doğu Akdeniz’e yüreğimize koyduğumuz tüm meselelerde hazırdır. Biz Mevla’mızın takdirine razıyız. Yeter ki birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi sıkı tutalım” diye konuştu.

“YATIRIMLAR DEVAM EDECEK”

Konuşmasını Malatya’daki yatırımlara getiren Erdoğan; “Mahalli idareler seçimleri öncesinde buraya geldiğimizde sizlerle AK Parti’yi zirveye çıkarmak üzere sözleşmiştik. Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda yüzde 68,5 oy oranı ile Malatya’yı Türkiye ikincisi yaptınız. Geçtiğimiz hafta teşekkür için birinci olan Konya’daydık. Bugün de Malatya’dayız. Bu tarihi başarının kazanılmasında emeği geçen katkısı olan tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum, tabi en büyük teşekkürü Malatya halkına veriyorum. Siz gayret ettiniz, siz koştunuz, durmadınız, yılmadınız, Malatya tarihinin her döneminde olduğu gibi bugün de Türk milletinin büyük medeniyetlerin kalkınma davasında en ön saflarda yerini koruyor. Tabi Malatya’ya yakışan liderliktir. İnşallah bir sonraki seçimlerde Malatya’yı ikinci değil, birinci olarak ziyaret edeceğiz. Malatya’nın birincil yapma sözünü şimdiden veriyoruz.

 

Malatya’nın sağlam durması çok önemli, Malatya’nın sağlam durması demek, doğunun sağlam durması demek, doğunun sağlam durması demek, Anadolu’nun sağlam durması demektir. Anadolu sağlam durunca da Allah’ın izniyle önümüzde duracak kimse yok demektir. Ülkemize ve milletimize yönelik her saldırıda bir gözümüzle Malatya’yı takip ediyoruz. Şayet Malatya halkı bizimle birlikte ise, karşımızda kim olursa olsun, bir kat daha büyük bir azimle, cesaretle, kararlılıkla yolumuza devam ediyorum. Şimdi bir kez daha çetin bir mücadelenin eşiğindeyiz. Ülkemizi Suriye ve Irak sınırları boyunca tümüyle kuşatmak için oynanan sinsi oyunu kısmen çökelttik. Malatya’daki şu güzel manzarayı ülkemizin her yerinde muhafaza ettiğimizde Allah’ın izni ile geleceğimiz aydınlıktır.  Biz de Sünnilik, Alevilik diye bir ayrım var mı? Biz Alevisi ile Sünnisi ile bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Bizi bölmek, parçalamak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Çünkü biz yaratılanı, yaradandan ötürü sevdik ve yolumuza da böyle devam edeceğiz. 17 yıldır biz bu oyuna izin vermedik. Malatya Alevi, Sünni ve böyle bir ayrıma asla prim vermedi ve vermeyeceğine inanıyorum. Demokraside ve ekonomide ülkemizi getirdiğimiz yer bu kazancımızın ne kadar büyük olacağını gösteriyor. Milletimiz de bu gerçeği gördüğü için vesayetten darbecilere kadar kiminle ne mücadeleye girilmiş ise hep yanımızda oldunuz. Bugün milletimizin çok daha büyük desteğine ihtiyacımız olan bir süreçten geçiyoruz. Türkiye’nin şuanda verdiği mücadele öylesine önemli ki gelecek yarım asrımız hatta bir asrımız buna bağlıdır. 18 yıl önce bizler ihracatı 36 milyar dolar olan bir ülkeydik.  Malatya’mızın tüm ilçelerinde yatırımları tamamlanan toplam yatırım bedelleri 1 kat trilyon, 20 trilyon olan 109 eserin bugün toplu açılışını burada yapıyoruz. Eğitimde çeşitli ilçelerde yapılan yatırımların 28 eserin resmi açılışını bugün yapıyoruz. Yazıhan’da 9 bin 230 hektar alana hizmet verecek Boztepe sulaması başta olmak üzere, DSİ’nin 4 ayrı projesinin açılışını da buradan yapıyoruz. Bugüne Kadar geldiğimizden bu yana Malatya’ya 21 kat trilyon yatırım yaptık. Sivas- Malatya yüksek hızlı tren hattı önemli bir proje. Şuanda proje çalışmaları sürüyor.  Aksilik olmazsa önümüzdeki yıl inşasına başlanmasını bekliyoruz. Kuzey Çevre yolunun da inşası başladı. Bu projeyi de söz verdiğimiz şekilde tamamlamakta karalıyız. Kömürhan köprüsü ve bağlantı yolları büyük ölçüde bitti. Eski stadın yerini Millet bahçesine dönüştürüyoruz. İhalesi yapıldı, inşası yakında başlayacak”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Malatya