Esnaf Ve Vatandaş Tedirgin

Malatya yeni normalleşme sürecinin başlamasının ardından lokantalar yüzde 50 kapasite ile müşteri kabulüne başlarken, esnaf, vatandaşların halen lokanta ve restoranlara tedirgin olarak geldiklerini belirttiler.

04 Mart 2021 8.168 views 0

Malatya yeni normalleşme sürecinin başlamasının ardından lokantalar yüzde 50 kapasite ile müşteri kabulüne başlarken, esnaf, vatandaşların halen lokanta ve restoranlara tedirgin olarak geldiklerini belirttiler.

Pandemi sürecinde risk sıralamasında sarı iller arasında bulunan Malatya’da lokantalar, çay ocakları, kafeteryalar yüzde 50 kapasite işle sabah 07.00 akşam 19.00 saatleri arasında hizmet vermeye başladı. Normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte kent merkezindeki lokanta ve restoranlar gerekli tedbirleri alarak müşterilerinin maske, mesafe ve hijyen konularına dikkat ederek masalarda yeme içme imkanı sağlandı.

Normalleşme süreciyle birlikte insanların bir an olsun mutlu olmaya başladığını ve esnafın yüzünün güldüğünü belirten işletme sahipleri, eskisi kadar olmasa da işyerlerini açmanın memnuniyeti içerisinde olduklarını ifade ederken, gerek esnaf gerekse vatandaşlar kalabalık ortamlardan tedirginliklerini ifade ederek, kısıtlamaların yeniden geri gelmesinden korkuyor.

“1 AY SONRASINI DÜŞÜNEMİYORUM”

Normalleşme için görüşlerini ifade eden vatandaş;”Görüldüğü gibi insanlar zaten kurallara uymuyordu. Hafta sonu yasaklar oluyordu. Fakat çıktıklarında bile maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmiyorlardı. Zaten uyulmuyordu, artık tamamen uyulmaz. Bu tablonun 1 ay sonrasını gerçekten merak ediyorum. Şuan kırmızı olan bölgeler var. 1 ay sonrasında bütün Türkiye kırmızıya dönebilir. Çünkü bana göre erken alınmış bir karar. Mutasyonlu virüs var, daha hızlı yayılmaya başladı.”

 “DEĞİŞEN BİR ŞEY OLMAZ”

Recep Açıkgöz isimli bir vatandaş; “Malatya normalleşme olmadan da böyleydi, şimdide böyle. Bir şey olacağını düşünmüyorum. Önemli olan maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymak.” dedi.

 ESNAFTAN ÇAĞRI

Malatya’da lokanta işletmeciliği yapan Hasan Menekşe; “Kısıtlamada gerçekten işlerimiz durma noktasına gelmişti. İş yapamaz durumdaydık. Şimdi kısmide olsa açıldık. Buradan vatandaşlara çağrıda bulunmak istiyorum, kurallarla uyalım. Yeni bir kapanmaya esnaf dayanamaz.” dedi.

 VATANDAŞDAN ÇAĞRI

Görüşlerini aldığımız birçok vatandaş , vaka sayılarında artışlar meydana geleceği kanasında. Esnaf yeni işlerine başlamışken, daha dikkatli olunması, yeniden kapanmamak için vatandaşların belirlenen kurallara uyması çağrılarında bulunuldu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Malatya