Hafriyata Sıkı Denetim

Hafriyata Sıkı Denetim

27 Nisan 2016 518 views 0

Hafriyat Yönetim Sistemi ile uydudan takip yapılıyor

HAFRİYATA SIKI DENETİM

İzinsiz taşıma yapan ve belirlenen alan dışına hafriyat döken 516 araca, 121 bin lira idari para cezası uygulandı.

Görüntü kirliliğinin yanı sıra sağlıklı bir çevre için 2 yeri hafriyat alanı olarak belirleyen Malatya Büyükşehir Belediyesi, hafriyat taşıyan araçlar için de belirli kriterler getirirken, bu kriterlere uymayanlar hakkında yasal işlemler yapıyor.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Atık Yönetim ve İlaçlama Şube Müdürlüğü tarafından kurulan Hafriyat Yönetim Sistemi ile Malatya genelinde hafriyat taşımacılığı yapan hafriyat kamyonlarının taşıma izin belgeleri almaları gerekiyor.

Bugüne kadar 75 aracın hafriyat taşıma izin belgesi aldığı belirtilirken, taşıma yapanların hafriyat yönetim sistemi programı ile takip edildiği kaydedildi.

Uydudan takip ediliyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya konulan ‘Hafriyat Araçları Uydu Takip Sistemi’ ile hafriyat işi yapan araçlar uydudan takip ediliyor.

Kullanılan özel bir program sayesinde, hafriyat araçlarının yasal izinleri ile belgeleri online olarak her yerde kontrol ediliyor.

Uymayana idari para cezası

Malatya genelindeki hafriyat faaliyetleri Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı tarafından kesintisiz olarak denetleniyor.

Bugüne kadar yapılan denetimlerde 2872 sayılı Çevre Kanunu ve Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğine aykırı faaliyet gösteren 516 işlem sonucu 120.775 TL idari para cezası uygulandığı belirtildi.

Hafriyatlar, döküm alanına

Hafriyat işi yapan araçların Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen kriterleri yerine getirdikten sonra alacakları izin sonrasında; Yaka Mahallesi Şehir Mezarlığı arkası ile Orduzu Bölgesi MaletArkası’nda belirlenen Hafriyat Döküm Alanı’na, hafriyatları dökebiliyorlar.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ