Malatya’ya Dev Bir Onkoloji Hastanesi İnşa Edilecek

Malatya’ya Dev Bir Onkoloji Hastanesi İnşa Edilecek

11 Mayıs 2016 509 views 0

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya’ya sağlık hizmetlerinde öne taşıyacak bir müjdeyi daha açıkladı.
Malatya’ya onkoloji hastanesi yapılması projesi, 2016 yılı yatırım programına alındı. Hastane için ön maliyet tutarı olarak 75 milyon 709 bin lira tahsis edildi. Bu yıl içerisinde hayata geçirilecek 200 yatak kapasiteli dev hastane, 20 bin 400 metre karelik alana kurulacak. Hastanenin inşa edilmesiyle birlikte yatak kapasitesi artacak, böylece hastalar daha steril ve nezih ortamda tedavi imkanına kavuşacak. Son 14 yılda 400 milyon lira değerinde sağlık yatırımı yapılan şehirde bu yatırımla  sağlık hizmetleri yatırımları 500 milyon TL’ye yaklaşacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya’ya onkoloji hastanesi yapılması projesinin 2016 Yılı Yatırım Programına alındığını açıkladı. Malatya’nın yıllarca özlem duyduğu ve bölge için ihtiyaç olan onkoloji hastanesinin kurulması için geçtiğimiz Şubat ayı içerisinde yetkililerden gerekli bilgileri alan Bakan Tüfenkci, konu ile ilgilenecekleri sözünü vermişti. Sözünü tutarak talebin takipçisi olan Bakan Tüfenkci, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile görüştü. Yaptığı görüşmelerden iyi sonuçlar elde eden Bakan Tüfenkci, onkoloji hastanesinin yatırım programına alındığını ve hastane için ön maliyet tutarı olarak 75 milyon 709 bin TL tahsis edildiği müjdesini verdi.  Bu yıl içerisinde hayata geçirilecek 200 yatak kapasiteli dev hastane, 20 bin 400 metre karelik alana kurulacak.

KANSER HASTALARI DAHA İYİ TEDAVİ İMKANINA KAVUŞACAK

Proje ile ‘tümör bilimi’ olarak onkoloji alanıyla ilgili rahatsızlıkları bulunan hastalar daha nezih, ferah ve steril bir hastaneye kavuşacak. Halihazırda Malatya’da hizmet veren mevcut onkoloji birimleri mekan yetersizliği, kapasite azlığı gibi nedenlerle onkoloji hastaları diğer branş hastaları ile aynı ortamı paylaşmak zorunda kalıyordu. Buna bağlı olarak enfeksiyon riski artıyor ve genel bakım işlemlerinde sorunlar yaşanıyordu. Projenin hayata geçmesi ile onkoloji hastalarının tedavisi için bir dal hastanesi kurulmuş olacak. Hastalar sadece onkoloji rahatsızlıklarıyla ilgilenilen bir hastanede tedavi olma imkanı bulacak. Enfeksiyon riski daha aza indirilmiş olacak.

MALATYA BÖLGENİN SAĞLIK MERKEZİ OLACAK

Malatya, son yıllarda 400 milyona ulaşan sağlık yatırımları, ucuz ve kaliteli sağlık hizmeti ile bölge coğrafyasının sağlık hizmeti ihtiyacını karşılıyor. Hali hazırda, Malatya’nın mevcut hasta kapasitesinin neredeyse yarısı il dışından geliyor. Kurulacak 200 yatak kapasiteli hastanenin, hasta potansiyelini daha da artırması bekleniyor. Yeni hastane ile hem yöre halkına hem de Malatya dışından gelen onkoloji hastalarına daha etkin ve kaliteli sağlık hizmeti sunulması amaçlanıyor. Hastalar tedavi için daha uzak mesafelerdeki illere gitmek zorunda kalmayacak, hastane kanser hastalarına umut olacak. Hali hazırda onkoloji birimi olarak İnönü Üniversitesi’nde çocuk onkoloji servisi,  radyasyon onkoloji servisi, medikal onkoloji servisi bulunuyor. Yeni inşa edilecek hastanenin İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi yakınlarındaki bir noktaya inşa edilmesi bekleniyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ