Yeni tip Koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 15-20 yaş arasındaki gençler, uzun bir aradan sonra dışarıda olmanın keyfini yaşadı. Gençler dışarı çıkar çıkmaz soluğu AVM ’de aldı.

15 Mayıs 2020 218 views 0

Yeni tip Koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 15-20 yaş arasındaki gençler, uzun bir aradan sonra dışarıda olmanın keyfini yaşadı. Gençler dışarı çıkar çıkmaz soluğu AVM ’de aldı.

Salgın riskini azaltmak ve sosyal hareketliliği azaltmak amacıyla sokağa çıkmaları kısıtlanan 20 yaş altı vatandaşların, normalleşme süreciyle birlikte periyotlar halinde dışarı çıkmalarına müsaade ediliyor. Dün 4 saatlik sokağa çıkma izni olan 15 ile 20 yaş arası gençler soluğu Alışveriş Merkezinde aldı. Dün yeniden açılan Malatya Park Alışveriş Merkezi saat 11:00 ile 14:00 arası gençlerin akınına uğradı. Polis ekiplerince maske takılması ve sosyal mesafenin korunması ile ilgili sürekli anonslar yapılarak gençler uyarıldı. Sokağa çıkma izinlerini Cumhurbaşkanı Erdoğan şu sözlerle duyurmuştu; ”Sağlık Bakanlığımız, ülkemizdeki tüm sektörlerde normalleşme sürecinde uygulanacak salgın tedbirlerine ilişkin rehber dokümanlar hazırlayarak ilgili kurumlara göndermeye başladı. Tüm kurumlar ve işletmeler, faaliyetlerini bu rehber dokümanlardaki kurallara uygun şekilde yürütecek. İlk müjdemiz 65 yaş üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımızadır. 65 yaş üstü gruba, ilk etapta, sokağa çıkma sınırlandırması günlerinin birinde ve 4 saat süreyle, yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilme imkanı getiriyoruz. İlk uygulamayı da bu hafta sonu 10 Mayıs Pazar günü 11.00 ile 15.00 saatleri arasında gerçekleştiriyoruz. 20 yaş altı için ise bu esnemeyi iki grup halinde uygulayacağız. 0-14 yaş grubu hafta içinde, 13 Mayıs Çarşamba günü, yine 11.00 ile 15.00 saatleri arasında, yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkartılabilecek. 15-20 yaş grubu ise 15 Mayıs Cuma günü, yine aynı şartlarda ve aynı saatlerde dışarı çıkarak, hava alıp dinlenebilecek. Kurallara riayet düzeyine bakarak, sonraki haftalarda da aynı uygulamayı devam ettireceğiz.”

“BU UYGULAMA HER HAFTA OLMALI”

Saat 11:00 olmasıyla birlikte kendilerini hemen sokağa attıklarını belirten gençler, kısıtlamada yapılan dışarı çıkma izinlerinin her hafta yapılmasının uygun olacağını belirtti. İzinden bir saat önce hazır bir şekilde beklediğini aktaran Musa Akın, dışarı çıkar çıkmaz yaptığı ilk işin alışveriş olduğunu belirtti. Akın şu sözlere yer verdi; ”Öncelikle bu izni bizlere veren tüm devlet büyüklerime teşekkür ediyorum. uzun süredir içerideyiz. her ne kadar sıkılsak da, çekilmez hale gelse de, Dedem ve Babaannem için katlanıyorum. Belki bizlere bulaşsa atlatabiliriz ama onlar bunu atlatamayabilir. Bu çok güzel bir uygulama. Maske ve eldivenimle çıktım. Bu uygulamanın risk azalana kadar her hafta yapılması çok iyi olur.”

Malatya Sonsöz Gazetesi /

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.