Tekstil müzesi geliyor

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar; “Eski Yeşilyurt belediye binasını da tekstil müzesine çevirdik. İçerideki tekstil aletlerinin dizilimi devam ediyor.” dedi.

11 Kasım 2020 4.552 views 0

Kadim Yeşilyurt diye hitap edilen Çırmıktı’da mahalle meydanında yer alan belediye eski hizmet binası tekstil müzesine dönüştürülüyor. Çırmıktı’da neredeyse her evin altında dokuma tezgahları bulunuyor. Çırmıktı’nın tekstilde olan çalışmalarını gören Yeşilyurt belediyesi, bu anlamda mahalle içerisinde yer alan belediye eski hizmet binasını tekstil müzesine çevirme kararı aldı. Bu anlam da da çalışmalara başladı.

“İLÇEYİ BÜTÜNLEŞTİRECEĞİZ”

Kültürel ve sosyal anlamda ilçeyi baştan sona doğru birbirine bağlayacaklarına dikkat çeken Başkan Çınar; “Beylerderesi şehir parkı ve millet bahçesi olarak isimlendirdik. Birinci etap bitirmiştik, ikinci etabı da yüzde 90’ınıda geçen hafta bizim tarımsal üretim AR-GE merkezinde yetiştirmiş olduğumuz hazır rulo çimlerimizi getirip yerleştirdik. Orada yürüyüş alanları, seyir terasları kamelyalar ve yine oturma alanları ve bisiklet yolları çalışmamızda bitmek üzere. Onu zaten hedefimiz bu yıl bitirmekti. Hedefimiz ile ilgili bir sıkıntı yok. İnşallah 1-2 ay içerisinde tamamen bitirmiş olarak orayı da halkımızın hizmetine sunacağız. 3. Etap dediğimiz açık hava savaş makineleri müzemizin olduğu bölüm ve onun alt tarafında Beylerderesi köprüsüne yakın olan kısımla ilgili 3. Etap ihalemiz hazır. Bu ay içerisinde onunda ihalesine çıkacağız. İnşallah Ocak-Şubat ile birlikte ihalenin neticelenmesinden sonra oradaki çalışmalarımızı da devam ettireceğiz. Yine ihalesiz bir şekilde orada bulunan otelin tam arkasında yer alan, yaklaşık 20 dönümlük bir alan burası burada da spor tesisi, yürüyüş alanları, yeşillendirme ve ağaçla ilgili yine aydınlatma aparatlarını tamamlayarak orayı da halkımızın hizmetine açtık. Oraya gelen insanlar, çevre yolundan başlayarak İnşallah yukarıya, Yakınca’ya doğru, Yakınca’dan da şuanda devam eden Beyler deresi dere ıslah projesinin de büyük kısmı toparlandı. Oradaki taşkın koruma tesisi bittikten sonra eski Yeşilyurt’a ve Çırmıktı’ya da ulaştıracağız. Güreş alanının da yeniliyoruz. Onunda ihale hazırlıkları bitmek üzere. Güreş alanından sonra camiye, oradan lezzet caddesine, oradan da butik otel, yöresel ürünler restorandı, gastronomi ve aynı zamanda mutfak sanatları merkezi, kent belleği müzesi, kahve konağı, kütüphane ve kooperatiflerin olduğu yöresel ürünlerin tanıtılıp satıldığı alanlar ile birlikte İnşallah Yeşilyurt’un kültürüne, tanıtımına ciddi katkılar olacak. Orayı Beylerderesi parkı ile bütünleştirip aynı zamanda bizim daha önce ödül aldığımız kentsel tasarım projesi kapsamında geliştirip inşallah şehre artı bir değer kazandıracağız. Gündüzbey’ide entegre ettik ona. Şahin tepesi macera parkını da entegre ettik insanların gelip de gezebileceği gün boyu oradaki faaliyetlere katılabileceği çok güzel bir yer inşa ettik.” dedi.

TEKSTİL MÜZESİ GELİYOR

Çırmıktı mahallesinde bulunan belediye eski hizmet binasının müzeye çevrileceğini duyuran Çınar; “Eski Yeşilyurt belediye binasını da tekstil müzesine çevirdik. İçerideki tekstil aletlerinin dizilimi devam ediyor. Yeşilyurt’tu kültürel faaliyetlerin bir arada olduğu gastronomi gibi yeni bir yaşam alanına çevireceğiz. Bu çalışmaları şehrin bütününe uygulayıp bütününü geliştireceğiz Çarmuzu, Kaynarca, Melekbaba bölgesinde sokak sağlıklaştırma çalışması Gündüzbey’de de devam ediyor şehrin gelişmesine yönelik çalışmaları devam ettiriyoruz.” diye konuştu .

Kaynak / Malatya Söz Gazetesi

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Malatya