ONKOLOJİ HASTANESİ YILSONUNA KADAR TESLİM EDİLECEK…

Temmuz 2019’da bitirilmesi hedeflenen İnönü Üniversitesi Onkoloji Hastanesi müteahhidin “zarar ediyorum” iddiaları nedeniyle henüz tamamlanamadı. Hastanenin şu anda fiziki olarak yüzde 75’i bitirilmiş durumda. Hastanenin yapım çalışmaları aynı müteahhitle devam ediyor; hastanenin yılsonuna kadar bitirilmesi amaçlanıyor.

07 Eylül 2019 252 views 0

Kanser hastalarının tam teşekküllü tedavi görebileceği Onkoloji Hastanesi yılsonuna kadar tamamlanarak hizmete açılacak. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi  bünyesinde açılacak olan Onkoloji Hastanesi 217 yatak ile hizmet verecek. Hastanenin sözleşme bedeli 56 milyon 875 bin TL.

Onkoloji hastanesi ile ilgili BUSABAH gazetesine açıklama yapan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur,”Bölgede bu özellikleri taşıyan başka hastane yok bölgenin en büyük onkoloji hastanesi olacak ”dedi.

217 HASTA YATARAK TEDAVİ GÖRECEK

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr.Ali Beytur, “Onkoloji hastanesinin yüzde 75 ‘i bitti. 14 Temmuz 2019’da bitmesi gerekirken müteahhite uzatma verildi.  Yılsonuna kadar bitirilmesi bekleniyor. Personel ihalesi henüz yapılmadı.  Bittikten sonra taşınacağız inşallah. 217 yataklı. Odaların hepsi tek kişilik olacak.  217 hasta yatarak tedavi görecek.  Bu odalardan 16’ sı yoğun bakım.  Birde 84 tane her gün, günü birlik kemoterapi alacak hastalar içim yatak var. Medikal onkoloji, hematoloji, gibi alanlarda toplam 4 branşta hizmet verecek. Bölgede bu özellikleri taşıyan başka hastane yok bölgenin en büyük onkoloji hastanesi olacak” dedi.

MÜTEAHHİT KAYNAKLI SORUNLAR İŞİN YAPIMINI UZATTI

Müteahhit kaynaklı hastanenin yapım işinin uzatıldığını belirten Başhekim Beytur, normalde hastanenin Temmuz’da bitirilmesi gerekirken süre uzatımına gidildiğini vurgulayarak, “Müteahhit zarar etiğini iddia ederek işi bırakmak istedi.  Biz de idare olarak bunu kabul etmedik. Sadece müteahhitte süre uzatımı verdik.  Biz işi bırakmasının değil süre uzatımına izin verdik.  Müteahhidin zarar etmesinin sebebi de döviz yükselmesinden dolayı. Sadece bu sorunun yaşadık onun dışında onkoloji hastanesinde sorun yok. Şu an işe yine aynı müteahhit devam ediyor. Yılsonuna kadar hastanen bitmiş olacak” sözlerinin kaydetti.

TEMMUZ’DA BİTECEKTİ; OLMADI

Geçtiğimiz aylarda BUSABAH gazetesine konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “2019 yılında hedefimiz Onkoloji Hastanesi’ni bitirmek. Şu anki programa göre bitecek. Temmuz ayında müteahhittin süresi bitiyor. İnşaatı bitiremezse süre uzatımı talebi olacak” diyerek yüklenici firmanın yaşadığı zarar nedeniyle yaşanan sorunları ifade etmişti.

Rektör Kızılay’ın açıklamalarına göre Onkoloji Hastanesi temmuzda bitecekti ama bitmedi. Ancak hedef yılsonuna kadar binayı tamamlayıp hizmete açmak.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Malatya