“Minik 112” Projesi

“Minik 112” Projesi

16 Ocak 2016 594 views 0

“Minik 112” Projesi Kapsamında Fatih ve Gazi İlkokulunda Eğitim Verildi

“YAŞAMA YOL VER” medya kampanyası kapsamında 81 İl düzeyinde yaygınlaştırılıp standart bir uygulama haline getirilen “Minik 112” projesi ekibi bu hafta Fatih ve Gazi İlkokulu öğrencileriyle buluştu.

Fatih ve Gazi İlkokulu 4. Sınıf öğrencilerine ilk olarak çok amaçlı toplantı salonunda 112 çalışanlarımız tarafından projektör eşliğinde bir sunum ve eğitici animasyonlar izlettirildikten sonra tüm çocuklara bilgilendirici broşür ve promosyon (kalem, silgi, etiket) dağıtılarak broşürleri evde anne, baba ve kardeşleri ile paylaşmaları istendi.

Sunum arkasından bahçeye çıkarılan öğrencilere Ambulansın içi gezdirilerek ambulans ekipmanları ile nasıl kullanıldığı çocuklara görevlilerimiz tarafından anlatıldı. Acil bir durumda hastaya nasıl müdahale yapıldığı da yerde yatan (temsili) kazazedeye nasıl ve hangi ekipman kullanılarak müdahale edildiği, sedyeye konarak ambulansa nasıl alındığı canlandırıldı.

EK BİLGİ

Malatya Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Sağlık Hizmetleri personelleri tarafından “Minik 112”projesi kapsamında ilimiz Fatih ve Gazi İlkokulu 4. Sınıf öğrencilerine yönelik verilen eğitimde;

112 Acil yardım hattının kullanılmasında görülen aksaklıklar ve yetersizlikler,

Acil yardım eğitimlerinin ve dolayısıyla bilincinin yetersiz olması.

Acil durumlarda nasıl hareket edileceğine dair bilgi eksiklikleri,

Ambulansın trafikte seyrederken karşılaştığı sorunlar ele alınıyor.

“Minik 112” Projesi ile Kısa Vadede – İlköğretim çağındaki çocukların 112 Acil Yardım Hattı hakkında bilgi seviyelerini arttırmak.

Uzun Vadede ise koruyucu önlemleri kullanma becerilerinde geliştirilmesi, olağan dışı durumlarda davranış becerilerinin geliştirilerek, yaralanma sayıları ve kazalara bağlı ölümleri azaltmanın yanında 112 Acil Çağrı hattına yapılan gereksiz aramaları azaltmak ve trafikte seyreden ambulansa yol verilmesi konusunda bilgi düzeyini arttırmak amaçlanıyor.

“Minik 112” projesi, İlk ve orta öğretim öğrencileri öncelikli olmak üzere tüm öğrenciler ve çocuklar aracılığı ile ebeveynlere ulaşmak hedeflenirken projenin tamamlanmasından sonra da okul çağı çocuklarının karşılaştıkları sağlık problemlerinde nasıl davranmaları gerektiği konusunda bilinçlendirmek.

Okulların sağlık örgütlenmelerini oluşturulması, olanların geliştirilmesini sağlamak

Okul çağından başlamak üzere çocuklarda güvenli davranış kalıplarının gelişmesini ve güvenlik malzemelerinin kullanımını sağlamak,

Trafikte seyreden ambulansa yol verilmesi konusunda bilgi düzeyini arttırmak olarak hedefleniyor.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ