Süper Lig ne zaman başlamalı? Bilim Kurulu Üyesi Ceyhan açıkladı…

Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Mehmet Ceyhan, TFF’nin resmi internet sitesinden yayınladığı ‘Futbola Dönüş Öneri Protokolü bildirisini yorumladı. Ceyhan, ‘Ligler 12 Haziran’da başlamalı mı?’ sorusuna cevap verdi.

11 Mayıs 2020 246 views 0
Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Mehmet Ceyhan, TFF’nin resmi internet sitesinden yayınladığı ‘Futbola Dönüş Öneri Protokolü bildirisini yorumladı. Ceyhan, ‘Ligler 12 Haziran’da başlamalı mı?’ sorusuna cevap verdi.

Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Mehmet Ceyhan önemli açıklamalarda bulundu. Sabah’a konuşan Ceyhan, Süper Lig’e dönüş ile ilgili soruları yanıtladı.

– Saha içerisindeki mücadele dahilinde risk ne kadar? Maçlar başlayınca bizi neler bekliyor?”Böyle bir ortamda futbol oynamaktan çok sağlık ön planda… Temas oyunu olmasından daha riskli olan faktörler var; ortak kullanım alanları. Takımların kamp esnasında birlikte hareket etmelerinin yanı sıra soyunma odası faktörü de büyük risk taşıyor.”

“Solunum ile bulaşan bir hastalık ile mücadele ediyoruz… Bu durumda iki kişi ya da daha fazla kişinin 1 dakikadan fazla bir sohbet yapması demek hastalığın yayılmasına ortam hazırlamak anlamına geliyor.”.”Risk sahada daha az. Çünkü anlık pozisyonlardan oluşan bir oyun bu. Daha fazla süre temas gerçekleşirse risk de aynı oranda artıyor. Dikkat çekilmesi gereken nokta saha değil ortak alanlar.”- Yayınlanan protokolde tuvalet, duş gibi ortak alanlarda dezenfektan ve sabun konusunda hassas davranılacağına dikkat çekilmiş ancak sizce bu yeterli mi?”Mesela bir futbolcu stadyum içerisinde kullandığı tuvaleti, kapı kollarına kadar dezenfekte edip çıkacak mı? Hayır. Dolayısıyla temizlik malzemelerinin bulunması demek bu riski ortadan kaldırmak demek değil.”

“Bu durumun bir de çok önemli olan seyahat noktası var. Burada futbolcular, teknik ekip, basın mensupları hepsi risk altında olacak.”

– TFF tarafından 12 Haziran’da liglerin başlamasına karar verildi. Sizce alınan karar doğru mu? Türkiye’de ligler ne zaman başlamalı?”Vaka sayısının 10’lu rakamlara inmeden böyle bir karar alınmasını kesinlikle doğru bulmuyorum. Çok dikkat etmemiz gereken bir süreçten geçiyoruz.”

“Size bir örnek vereyim… Lig başladı, lider takım oyuncusunda pozitif vaka tespit edildi diyelim. Bu durumda takımın en az 2 hafta karantinaya alınması lazım. Peki, o zaman ne olacak?”

“Bakın Japonya, önümüzdeki yıla ertelediği olimpiyatlar için bile endişeli. Korkuyorlar… Ama baktığımızda Türkiye’de maçların başlaması kararı verildi.”

– Konu dahilinde tavsiye ya da önerileriniz var mı?”TFF içerisinde enfeksiyon hastalıkları uzmanı ya da salgın hastalıkları ile uzmanlaşmış biri yok. Genelde ortopedi uzmanları var ve bu alan dışı konuyla ilgili olarak alınan karar doğru değil.”

“Pandemi Danışma Kurulu kurulması gerekiyor. Tüm bu önlemler alınmazsa daha kötü senaryolarla karşılaşabiliriz.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.