Ağbaba; “CHP, Önce Türkiye Diyor”

Ağbaba; “CHP, Önce Türkiye Diyor”

11 Ağustos 2016 437 views 0

Ağbaba; Türkiye’nin bir uzlaşmaya ihtiyacı olduğunu defalarca söyledik.14 yıl boyunca yürüttüğü politikaları reddettiğimiz Cumhurbaşkanının davetini bile bu anlayışla kabul ettik. CHP, Türkiye’yi düşünüyor.’Önce Türkiye’ diyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Hekimhan Belediye Başkanı Ali Seydi Millioğulları ve Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ile birlikte Ballıkaya Mahallesi’ni ziyaret ederek, mahalle sakinleriyle buluştu.

Ağbaba, 15 Temmuz Darbe girişiminin ardından devletin bütün kademelerine bir çetenin hakim olduğunun görüldüğünü belirterek , “Ziraat Bankasına güvenlik personeli olmak isteyen kişinin sosyal medya hesaplarını kontrol ediyorlar. İşe girmek isteyen 21 yaşındaki gencin her şeyini araştırıyorlar, ama en yakınındaki yaverini araştırmıyorlar. Bu çeteler devlete sızmamış, yerleştirilmiştir. Devleti bir cemaate, bir tarikata, bir çeteye teslim etmişler” dedi.

CHP TARİHİ BOYUNCA DARBELERE KARŞI ÇIKMIŞTIR

“Laiklik tam uygulanmış olsaydı orduya ne cemaatçi diye paşa alınırdı, ne de yargıya cemaatçi diye savcı alınırdı.”diyerek konuşmasını sürdüren Veli Ağbaba, “ Bir kez daha gördük ki, hepimizin savunacağı değer laik cumhuriyet, Mustafa Kemal’in ilkeleri. Cumhuriyet Halk Partisi, tarihi boyunca tüm darbelere karşı çıkmıştır. 1971 yılında o gün ki genel başkanımız Bülent Ecevit darbeye karşı çıkmıştı. 12 Eylül darbesine hep beraber karşı çıktık. 15 Temmuz darbe girişimine de ilk duyduğumuz andan itibaren karşı çıktığımızı söyledik. Darbe girişiminin püskürtülmesinde muhalefetin katkısı inkar edilemez. Laik demokratik cumhuriyete bağlı subayların da katkısını inkar edilemez.”ifadelerini kullandı.

ŞİMDİ BAŞKA CEMAATLER ÖRGÜTLENİYOR

“Türkiye’nin bir uzlaşmaya ihtiyacı olduğunu defalarca söyledik.” Diyen, CHP Milletvekili Veli Ağbaba, “14 yıl boyunca yürüttüğü politikaları reddettiğimiz Cumhurbaşkanının davetini bile bu anlayışla kabul ettik. CHP önce Türkiye’yi düşünüyor. Şimdi tekrar söylüyoruz. TSK’ya, camiye, adliyeye ve okullara siyaseti sokmayacaksın. Bir çete darbe düzenlemeye kalkıştı. Ancak bir başka cemaatte başka bakanlıklarda örgütleniyor. ‘Malatya belediyesini bir gurup yönetiyor’ diyorlar. Kimse devleti, belediyeyi yönetmeye kalkmasın.”şeklinde konuştu.

MUHALİF TASVİYESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Ağbaba, “Darbeye direnen meclisin OHAL ile bypass edilmesine de karşıyız. Eğer devleti bu çetelerden temizlemek istiyorsanız , samimiyseniz gelin mecliste destek verelim’ dedik. Ama kurunun yanında yaşın da yanmasına izin vermeyeceğiz. Muhalif tasfiyesine izin vermeyeceğiz” dedi. CHP Milletvekili Veli Ağbaba, konuşmasının devamında “Mustafa

Kemal Atatürk’ün resimleri asılıyor. Bundan mutlu oluyoruz. Mustafa Kemal Atatürk bir partiye ait değil, bir ideolojiye, düşünceye ait değil. Herkesin ortak lideri, ortak kurucu değerimiz. Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun fikirlerine sahip çıkmak gerekir” dedi.

Ağbaba ve beraberindekiler, daha sonra Vayloğ Dede Türbesi’ne giderek lokma yiyip, vatandaşlarla sohbet ettiler.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ