24 Temmuz 2020 3.422 views 0

Malatya kamuoyunda Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kayısı alımı yapıp yapmayacağı merak ediliyordu. Konuya ilişkin son noktayı Bu Sabah Gazetesine konuşan AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır koydu. Çakır, “Malatya’ dan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kayısı alması için bir çalışma var. Bakanımızda bakan yardımcılarımızla görüşmeler yapıldı. Ama biraz zaman ve alınacağına dair sözleri aldık. İnşallah önümüzde ki süre içinde bu alımlar yapılır.  Bu yıl yetişmedi ancak önümüzdeki yıl inşallah, umarım bu problemi çözmüş oluruz” İfadelerini kullandı.

AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır,  BUSABAH TV ‘ye özel çok önemli açıklamalarda bulundu. Toprak Mahsulleri Ofisi bu yıl alım yapacak mı? Yapmayacak mı? sorusuna yanıt veren AK Parti Malatya Milletvekili Çakır, “Bu yıl yetişmedi ancak önümüzdeki yıl, inşallah umarım bu problemi çözmüş oluruz” ifadelerini kaydetti.

LİSANSLI DEPO VE SOĞUK HAVA DEPOSU FARK KATACAK

Çakır, “Kayısının durumunu yıllardır hep birlikte yaşıyoruz. Kayısının sorunları nelerdir? Üreticinin ürettiği ürünün karşılığını alabilmesi için de siyasette var olduğumuz günden itibaren, çözüm odaklı çalıştık. Kayısının durumu önceki yıllara oranla, geçmişe göre çok daha iyi. Malatya’mızda artık 7 milyonu aşan 8 milyonu bulmuş bir kayısı ağacı var. Bundan 30-40 öncesine indiğiniz zaman bunun dörtte biri yoktu.  Üretilen kayısı miktarı olarak 20- 30 bin tonlar konuşulurdu; geçmiş o dönemlerde. Şimdi bakıyoruz, 100 bin ton dediğiniz zaman kayısı yetişmeyecek; kayısıda bir rekolte açıklığı meydana gelecek diye endişe ediyorduk. Bu neyi gösteriyor. Biz aslında çok ciddi mesafeler almışız. Yani öyle dönemler yaşadık ki geçmiş dönemleri söylüyorum. Üretici ürününü toplamayı işçiliğini dahi kurtarmıyordu. Bu süreçler içinde alınan hızlı tedbirler TARSİM sigortasının gelişmesi buna katkı sağladı. Malatya’mızda soğuk hava depoları olsun, lisanslı depolar olsun, bunların kayısıya çok ciddi faydalı oldu. Bizim büyükşehir döneminde başlattığımızı projelerin tamamı bunlar. 3 tane ilçemize soğuk hava depoları kuruldu. Doğanşehir’e kuruldu, Kuluncak ve Darende’ye 3 tane soğuk hava deposu kuruldu. İki tane lisanslı soğuk hava deposu yapıyor, birisinde büyükşehrimiz inşaat çalışmalarına devam ediyor. Ticaret Borsası’nın takip ettiği bir diğer soğuk hava deposu da organize sanayi bölgesine kuruluyor. Soğuk hava depoları kayısının daha çok piyasa da kalmasını sağlayacak. Bu yapılan çalışmalar kayısıyı çok iyi bir noktaya getirecek.  Kayısı fiyatlarına baktığımız zaman gerçekten iyi diyebilecek bir seviyedeyiz. Gönül ister ki çok daha yüksek fiyatlara dünya piyasasına satalım. Raf fiyatlarına baktığımız zaman, dünyada Amerika’da Avrupa’da gerçekten çok yüksek fiyatlar var” ifadelerini kullandı.

“TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ ALIM YAPMAYACAK”

AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, “Toprak Mahsulleri Ofisi konusu defalarca görüşüldü. Malatya’ ya gelen bakanlarımıza bunlar toplantıda sunuldu. Talepler iletildi. Bu tür çalışmalar belli bir zaman gerekiyor. Haliyle bu kuru bakliyat gibi değil ki korunması muhafaza edilmesi çok kolay değil. Bunu içinde ofisin ciddi manada alt yapı ve depo şartlarını oluşturması gerekiyor. Bu konuda da ciddi mesafeler alındı. Malatya’ dan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kayısı alması için bir çalışma var. Bakanımızda bakan yardımcılarımızla görüşmeler yapıldı. Ama biraz zaman ve alınacağına dair sözleri aldık. İnşallah önümüzde ki süre içinde bu alımlar yapılır. Bu kayısıyı değerli hale getirecek. Biz işte geçmişte yaş kayısı tüketimine bakıyorsunuz, 4-5 kat yaş kayısı ve iç pazarda pazarlamalar gelişti. Yurt dışına artık yaş kayısı gönderebiliyoruz. Yapılan bu çalışmalarla kayısının değeri bu günde çok daha iyi noktalar gelecek. Bu yıl yetişmedi ancak önümüzdeki yıl inşallah umarım bu problemi çözmüş oluruz” şeklinde konuştu.

BUSABAH GAZETESİ/SİNEM HATUN DAVUT

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Malatya