Süper Ligin keyfini çıkaralım…

02 Mart 2019 122 views 0

Malatya yıllardır süren makus talihini yıktı. Malatya futboluna sihirli bir değnekle dokunan Adil Gevrek, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin özveriyle ayakta tuttuğu Yeni Malatyaspor’u önce TFF 1. Lig, ardından da Süper Lig’e çıkmayı başardı.

Üç kelimeyle nasılda özetlendi değil mi takımın nereden nereye geldiği…

E… Tamam’da ne anlatacaksın o zaman?

Mutlaka sporseverler ya konuşmuş ya da bir sohbet ortamında konuşmuşlardır, ‘taraftarı olmayan takımların Süper Lig’de ne işi var?’ Çünkü futbol taraftarıyla güzeldir. Gönül verdiği renkleri tribünde karşılık beklemeyen binlerce taraftar, futbolun en güzel yanını oluşturur. Seyircisiz oynanan karşılaşma kuru soğansız kuru fasulye kadar anlamsız gelmiştir bana…

Geride kalan sezonda Evkur Yeni Malatyaspor ile birlikte Demir Grup Sivasspor ve Göztepe Süper Lig’e yükselen takımlar oldu.

Üç şehrin, üç taraftarı futbolla yatıp kalkan şehrin takımları artık Süper Lig’de mücadele ediyor. ‘Çıktıkları gibi düşerler’ sözüne inat üç takımda futbol nasıl oynanır, nasıl oynanmalı onu gösteriyor.

TFF 1. Lig’e çıktığı günden buyana spor otoritelerinin ‘küme düşer’ gözüyle baktığı Evkur Yeni Malatyaspor, önce TFF 1. Lig’de neler başarılabileceğini gösterdi, şimdi de Süper Lig’de hangi takımdan nasıl puan alınır onun derslerini vermeye başladı. 7’den 70’e herkesin takdirini kazanan bu takım için ‘Ne olur hocam bu takımın hali?’ diye sormak ne kadar anlamsız geliyor oysa. Sahadaki mücadelesiyle futbol dersi veren, oyunu çirkinleştirmeyen, sonuç ne olursa olsun sadece oyununa bakan, hak yemeyen ancak hakkı cömertçe harcanan Yeni Malatyaspor…

Geçmişi çokta uzaklara gitmeyen bu takım benim için ayrı bir yere sahip. Bu yükselişi adım adım görmenin mutluluğu var hep içerimde. Bir çocuğu büyütmüş gibi. Bir çiçeğe su vermiş gibi. Kimler geldi geçti bu takımdan Kaptan Engin’in İnönü Stadı’nda attığı muhteşem golün keyfini filenin arkasında izlemenin keyfini ne yaşatabilir ki bana? Evet, şampiyonluklar çok anlamlıdır ama Yeni Malatyaspor kurulduğu günden buyana nasıl takım olunur onun en güzel örneğidir.

11 yıl aradan sonra özlediğimiz Süper Lig’deyiz. Sürekli kötü senaryolar çizip, ‘bu takım ne olacak?’ diye sormak yerine keyfini çıkarmak lazım.

Yeniden dört büyüklerin korkulu rüyası olmayan başlayan Malatya’nın bu ligde yıllarca mücadele etmemesi için hiçbir neden yok.

Yılmaz Yaşar
Yılmaz YaşarDiğer Yazıları
Malatya’da spor dergisi
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.