Tatlı’dan rüşvet iddialarına cevap…

07 Eylül 2019 86 views 0

2019-2020 eğitim-öğretim yılı hazırlıklarının tamamladığını ve pazartesi günü okulların açılacağını ifade eden Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, eğitime sıkıntısız bir şekilde başlayacaklarını kaydetti. Servisçilerin ortaya attığı rüşvet iddialarını da değerlendiren Tatlı, “Bizim daha önemli işimiz var, çünkü biz insan yetiştiriyoruz. Bilgisi, belgesi olan varsa biz buradayız, müfettişlerimize getirip hemen verebilirler” dedi.

9 Eylül pazartesi günü ilk ders zili çalacak. Malatya’nın 2019-2020 eğitim-öğretime hazır olduğunu belirterek, bir açıklama yapan Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, rüşvet iddialarına da değindi.

Öğretmenler için 2 Eylül pazartesi gününden itibaren sürecin başladığını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, 9 Eylül’de de öğrencilerin ders başı yapacağını söyledi.

ŞU AN BİR AKSAKLIK VE EKSİKLİK GÖRÜNMÜYOR

“Şu anda il genelindeki bütün okullarımız eğitim öğretime hazır haldeler. Öğretmen görevlendirmeleri ve mevcut eksikler tamamlandı” diyen Tatlı, “Yeni sisteme dâhil olan okullarımız var. Onlar da hazır. Eğitim inşallah sıkıntısız bir şekilde başlayacak. Şu an bir aksaklık ve eksiklik görünmüyor. Battalgazi ve Yeşilyurt başta olmak üzere bütün ilçelerimizde bütün okullarımız hazır. Öğretmenlerimiz geldiler, görevlerine başladılar. İl içi ve il dışı tayinler de bu arada devam ediyor. Dolayısıyla pazartesi günü inşallah bir aksilik olmadan eğitim-öğretime başlamış olacağız. Bu eğitim döneminde inşaatı devam edip bu sene hizmet alacağımız okullar var. Bunlarla alakalı açıklamayı Sayın Valimiz yapacak. Göztepe Anadolu Lisesi ve Bostanbaşı Anadolu Lisesi açıldı. 2 tane bu dönem yeni lise açılmış oldu. İnşaatı devam eden ekim ayı gibi hizmete alacağımız okullarımız var. Onların geçici kabulleri, testleri gibi işlemleri devam ediyor. İnşallah bir sıkıntı olmadan eğitim ve öğretime başlamış olacağız” şeklinde konuştu.

“TAM GÜN EĞİTİME GEÇECEĞİZ”

Tam gün eğitimle alakalı bilgiler veren Tatlı, “Tekli eğitim ile alakalı ilimizde ciddi anlamda ilimizde tekli eğitim yapıyoruz. Devam eden ve bitirilecek yatırımlarımız var. Onlar da tamamladıktan sonra inşallah tam gün eğitime geçeceğiz. Daha önce de belirttiğim gibi kentin belli yerlerinde tam gün eğitime kısa vadede geçme şansımız yoktur. Örneğin Hidayet, Cengiz Topel, Atatürk ve Gazi mahalleleri bölgesinde kısa vadede tam gün eğitime geçemeyeceğimizi daha öncede belirtmiştik. Çünkü bina yapacak yerimiz yok. Elimizde paramız olsa bile bina yapacak yerimiz yok, arsa yok. Yeni imara açılan alanlarda arsa üretiliyor, imarın düzenlemeleri yapılıyor ama belediyelerimizin de burada yapabilecekleri bir şey yok. Bu konuyla alakalı bazı yerlerde biraz orta ve uzun vadede sarkabilir” ifadelerini kullandı.

“RÜŞVET BİZİ AŞAN BİR DURUM”

Servisçi esnafların ve bazı STK’ların bazı okul aile birlikleri ve okul müdürleriyle alakalı bağış adı altında rüşvet aldıkları iddiasını da değerlendiren Tatlı, şunları kaydetti:

Servis ücretlerinde rüşvet iddiaları zaman zaman basına yansıyor. Özellikle eğitim yılı yeni başladığında bu tür şikâyetler duyuluyor. Servislerin ücretleri öğrenci ve aile birlikleri tarafından ödenir. Servis ücretleri UKOME tarafından belirleniyor. Resmi devlet okullarımızın hiçbirisi, özel okullarımız hariç hiç kimse UKOME kararından fazla bir fiyat vermiyor. Hatta ücreti pazarlıkla aşağı düşürüyorlar. Ama az da olsa bu tarz şikâyetleri duyuyoruz. ‘Zorla bizden bağış alınıyor’ diyorlar. Biz buna ‘rüşvet’ demiyoruz. Rüşvet gizli kapaklı yapılan ayrı bir meseledir. Rüşvet de zaten bizi aşan bir durum. Rüşvet Türkiye’de karşılığı olan bir suç ve karşılığı olan bir mesele. Sayın Valimizin bu konuda talimatı var. İl genelinde bu konuyla alakalı Maarif müfettişleri görevlendirdik. Gerekli incelemeleri yapıyorlar. Ama bana bizzat getirip ‘şu eleman şunu yaptı’ diyorlarsa, onunla alakalı bilgi, belge varsa hakikaten astronomik bir bağış da talep edilmiş ise gereğini yaparız. Zaman zaman okullarda pazarlık yapılıyor. İşte 2 öğrenciye ücretsiz taşıyama gibi. Elbette ki bunlar servisçilere bir külfet getirecektir ama nihayetinde bir arz talep meselesidir. Ama hiçbir okul müdürümüz ihale ile servis yapmıyor. İhale yok. 10 kişi müracaat ediyor, 10 servis içerisinde puanlama yapılıyor. Puanlamanın yönetmenliği verilmiş olduğu puanlama. O puanlamaya göre kimin puan yüksekse o taşıyacaktır. Bir kuruş vermese de o taşıyacak. Diğeri gelip, okul müdürüne, okul aile başkanlarına ‘Ben 100 bin lira bağış yapacağım’ dese de yine de taşıyamaz. Çünkü bunun puanı yüksek.”

“BİZ ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİMİ İLE MEŞGUL OLUYORUZ”

Şimdiye kadar bu konuda tek bir şikâyet gelmediğini dile getiren Tatlı, “Ben buradan her zaman bu çağrıyı yapıyorum. Kimse b kuruş vermesin.  Okul yönetiminin, okul aile birliğinin. Bir başkası ile anlaşma şansı yok. Ama bunun dışında talep ediliyorsa, ellerindeki bilge, belgeleri getirip müfettişlerimize teslim edebilirler. Bugüne kadar bize bu konuda tek bir kişi şikâyet getirmediler. Bir tane belge gelmedi. Bir tane belge yok. Bir dernek başkanı elinde belge olduğunu söylüyor. Biz zaten şu anda bir inceleme başlattık. Bu belgeyi bekliyoruz, bakalım neyin nesidir. Buna göre gereği neyse yapacağız. Kimin önünde bilgi, belge varsa getirsinler. Bizim daha önemli işimiz var, çünkü biz insan yetiştiriyoruz, biz bu ülkenin geleceğini inşa ediyoruz. Çocuklarda eğitiyoruz.  Bizim bu konuda her bir vatandaşımızın katkısına ihtiyacımız var. Katkı sunan her bir velimize teşekkür ediyoruz. Şükranlarımızı sunarız. Bunu her zaman söyledik. Okul müdürleri ile toplantı yapıyoruz. Onlara da söyledik. Ama bugün ortaöğretim kurumlarında bu konuyu orada ısrarla söyledim. Çünkü bizim başka derdimiz var. Biz çocuklarımızın eğitimi ile meşgul oluyoruz, bizim işimiz bu. Ama elinde bilgi, belgesi olan varsa, biz buradayız, müfettişlerimize getirip hemen verebilirler” diye konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Malatya