Orduzu Belediye Binası Yıkılmaya Başlandı

Büyükşehir olma sürecinde kapatılan 39 Belde Belediyesi arasında yer alan Orduzu Belediyesi’ne ait binanın yıkımına başlandı. 24 Ocak Depreminde ağır hasar alan ve Orduzu Belediyesi’nden kalan son hatıra tarihe karışıyor. Yıkılacak binanın yerinde, Gençlik Merkezi yapılacak.

11 Temmuz 2020 819 views 0

Büyükşehir olma sürecinde kapatılan 39 Belde Belediyesi arasında yer alan Orduzu Belediyesi’ne ait binanın yıkımına başlandı. 24 Ocak Depreminde ağır hasar alan ve Orduzu Belediyesi’nden kalan son hatıra tarihe karışıyor. Yıkılacak binanın yerinde, Gençlik Merkezi yapılacak.

31 Aralık 2015’te Malatya’nın Büyükşehir olmasıyla birlikte kapatılan 39 Belde Belediyesi arasında yer alan Orduzu Belediyesi Hizmet Binasının, 24 Ocak depreminde ağır hasar gördüğü için yıkım çalışmaları başladı. Konu ile ilgili açıklama yapan Battalgazi Belediye Başkan Osman Güder, kapatılan Hanımınçiftliği ve Orduzu Belediye binalarının Gençlik Merkezlerine dönüştürüleceği bilgisini paylaştı. Başkan Güder açıklamasında şu sözleri kullandı;” Göreve geldiğimiz ilk günde beri Battalgazi Bölgesinin imarını bir an önce tamamlamamız gerektiğini söylüyorduk ve söylemeye devam ediyoruz. Fiziksel mekanların oluşturulması için imarın çözülmesi lazım. İmarla birlikte altyapının çözülmesi lazım. İkinci önceliğimiz oradaki genç, dinamik insanımıza sahip çıkmamız gerekiyordu. Bu bağlamda, elimizdeki Hanımınçiftliği ve Orduzu Belediye binalarımızı hem gençlerimizi üniversiteye hazırlamak, değişik dallarda o gençlerimizi yönlendirmek.” Hanımınçiftliği Belediyesine aitken, büyük şehir olup belde kapanınca bu binanın Battalgazi Belediyesi’ne kaldığını hatırlan Güder, “Buranın yeri 2 yıllığına Turgut Özal Üniversitesine Havacılık Meslek Yüksek Okulu yapılması için tahsis edilmişti. 2 yıl tahsis süresi biz geldiğimize bitmek üzereydi ve bu süre doldu. Ama Turgut Özal Üniversitesi bir şey yapamadı. Bakın altını çizerek tekrar söylüyorum yapmadı demiyorum yapamadı. imkanlar ve koşullardan dolayı yapamadı. Bu süreçte bizde Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile görüştük. Burada Gençlik ve Spor Bakan Yardımcımız İhsan Selim Baydaş abimize gençleri spora ve bu tür faaliyetlere yönlendirme adına bizim buna ihtiyacımız olduğunu kendileriyle paylaştık. Kendileri de Battalgazi’ye Gençlik ve Spor Bakanlığı üzerinden 10 milyon para aktarabileceğini ifade etti. Bizde nasip olursa Hanımınçiftliği Belediye binamızı bir külliyeye çevirerek, oraya öğrencileri getirerek onlara sahip çıkmaya çalışacağız. Orduzu’da bu projemiz vardı. Maalesef Orduzu’da binanın şuan deprem açısından uygun olmadığı ve en ufak bir depremde sıkıntı olabileceği fikri ortaya çıktı. Bizde o binayı yıkarak, yerine inşallah Gençlik ve Etüt Merkezi yapacağız ve Ordumuza kazandıracağız. Umut ediyoruz ki Battalgazi, daha önceki Battalgazi’den farklı olacak. İmarı biten, arsaların değerlendiği, insanların göçe mecbur kalmadığı, istek ve taleplerin karşılandığı bir Battalgazi’nin gayreti içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

MALATYA SONSÖZ GAZETESİ

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.