202 KÖK HÜCRE VE KEMİK İLİĞİ NAKLİ YAPILDI

İnönü Üniversitesi Turgut Özal tıp Merkezi, Malatya’nın gurur kaynağı olmaya devam ediyor. Başarılı organ nakilleriyle adından söz ettiren Turgut Özal Tıp Merkezi bu yıl içinde 202 yetişkin hastaya kök hücre ve ilk nakli gerçekleştirdi. Hastaların hayatta kalma oranları da Avrupa ve Amerika standartlarını yakaladı.

28 Kasım 2019 637 views 0

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Hücre ve Kemik İliği Nakli Merkezi geçen yıl 129 kök hücre ve kemik iliği nakli ile kamu hastaneleri arasında açık ara birinci oldu. Bu yıl da başarısını sürdüren merkez, 2019 yılının bitmesine 1 ay kala 202 nakil ile Türkiye’de yeni bir rekora imza attı.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal tıp Merkezi bu yıl içinde 202 ilik nakli yaptı. Bu nakillerin kutlaması da ilik nakli yapan Hematoloji Bölümü ekibi tarafından pasta kesilerek kutlandı. Pastalı kutlamaya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur , Hematoloji Bölümü merkezinde görevli Doktorlar,Kök Hücre ve Kemik iliği Nakli Koordinatörü Ferda Kahraman ve Hematoloji  ekibi katıldı.

2020 kemik iliği naklinin sevincini yaşadıklarını ifade eden Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur, kemik iliği naklinin gerçekleştiren hematoloji bölümü ekibine teşekkür etti.

“TÜRKİYE’DE AÇIK ARA BİRİNCİYİZ”

Daha sonra söz alan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, her türlü kök ve kemik iliği naklinin yapıldığına dikkat çekerek, “İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Hücre ve Kemik İliği Nakli Merkezi kendi içinde yapılanmasını tamamlayarak 2010 yılında Sağlık Bakanlığından ruhsat alınış ve kemik iliği nakline başlamıştır. Kök hücre ve Kemik iliği nakil merkezimizde otolog, allojenik, haploidentik ve akraba dışı kemik iliği nakli başarılı bir şekilde yapılmaktadır. 2016 yılında toplam 74 kök hücre ve kemik iliği nakli yapılmıştır. 2017 yılında 99 hastaya ve 2018 yılında 129 hastaya kök hücre ve kemik iliği nakli yapıldı. 2018 yılı itibarı ile Türkiye’de birinci olduk. 2019 yılında bugüne kadar toplam 202 hastaya nakil yapıldı. 25 Temmuz 2019 tarihinde aynı gün için de toplam 5 nakil birden yapıldı. 15 Ağustos 2019 da aynı gün içinde 7 nakil birden yapıldı. 2019 yılı itibarı ile Türkiye’de açık ara birinciyiz Merkezimizde ruhsat alındıktan sonra bu güne kadar 721 erişkin hastaya kök hücre ve kemik iliği nakli yapılmıştır. Hastalarımızın 3/4’ü Malatya dışından gelmektedir. İstanbul, Ankara ve yurt dışından gelen hastalarımız mevcuttur. Kök hücre ve Kemik iliği nakli ile ilişkili ölüm oranlarımız Amerika ve Avrupa standartlarındadır. Merkezimizde Dr. Mehmet Ali Erkurt, Prof. Dr. Emin Kaya, Prof. Dr. irfan Kuku ve Doç. Dr. İlhami Berber olmak üzere 4 öğretim üyesi ile beraber Uzman Doktor Ahmet Arıcı, 2 asistan doktor, terapötik aferez teknik sorumlusu Mustafa Özgül, kök hücre ve kemik iliği nakli koordinatörü Ferda Kahraman, 10 hemşire ve 2 hizmetli personel görev yapmaktadır. Merkezimiz iyi bir ekibe sahiptir. Her türlü kök hücre ve kemik iliği naklini yapabilmektedir. Merkezimizde hali hazırda 12 tane hasta yatağı mevcuttur” ifadelerine yer verdi.

“BÜYÜK AMELİYATLARDA BİR NUMARA”

Kızılay, Turgut Özal Tıp Merkezinde yaşanan eleman eksikliği sorununun da altını çizerek, açıklamasını şöyle devam ettirdi;

“Üniversite hastanelerin bu gibi işleri yapması çok büyük bir maliyet. Yine hocalarımız söylediler bu hastalar ceplerinden bir kuruş çıkmadan bütün bu hizmetleri burada alıyorlar. Hatta hastalarımızın yakınlar da hastane otelimizde çok cüzi ücretlerle çoğu zamanda ücret vermeden kalıyorlar. Bu gibi hizmetleri büyük bir gayret ve fedakârlıkla sürdürüldüğümüzü ifade etmek istiyorum. Üniversite hastanelerin çok acil güçlü bir desteğe ihtiyacı var ben kendi hastanemiz Turgut Özal Tıp Merkezi için söylüyorum Turgut Özal Tıp Merkezi 5 Temmuz 2018 de SGK’nın yaptığı çalışma ile büyük ameliyat büyük işlemlerde üniversite hastanelerinde kamu hastanelerinde büyük ameliyat yapan hastaneler arasında bir numara olduğunu SGK gösterdi. Bu bizim kendi iddiamız değil SGK’nın açık net ifadesi. Turgut Özal Tıp Merkezi’nde büyük ameliyatlarda Türkiye’nin bir numarası. Ama tüm bütün bunlar çok önemli bir desteğe bizi ihtiyaç duyuruyor. Bu desteği de bekliyoruz. Merkezimiz bir kamu hastanesidir ve hastalarımızın hiç birinden nakil ve sonrası takiplerde ücret takip edilmemektedir. Hasta yakınları hastane yanındaki Üniversitemize ait 2 otelde kalama imkânına sahiptir. Merkezimizde bu yıl içerisinde Sağlık turizmi olarak komşu ülkelerden gelen kök hücre ve kemik iliği nakli hastalarına hizmet verilmeye başlanmıştır. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, Erişkin Kök Hücre ve Kemik İliği Nakli Merkezi, kök hücre ve kemik iliği nakli alanında Türkiye’de önde gelen merkezlerden biridir ve sağlık turizmi alanında da iddialı olmaya devam edecektir. Aralık ayında ‘TBI kullanarak da kök hücre ve kemik iliği nakli başlayacağız. Aferez ünitemiz yıllık 5 binin üzerinde plazmafarez ve 5002ün üzerinde spefik aferez ve 200’ün üstünde kök hücre toplama işlemiyle Türkiye ve Avrupa’nın en büyük aferez ünitesidir. Doku tipleme laboratuvarımızda organ naklinin her türlü testi yamada yüksek çözünürlüklü HLA ve kimerizm testleri de en son teknoloji cihazlarla çalışılmaktadır. Yakında NGS cihazı İle MRD testine başlanacaktır. Ayrıca doku tipleme laboratuvarımızın İçerisinde Akım sitometri laboratuvarımız da mevcuttur. Talasemi majör (Ciddi Akdeniz Anemisi) nakil sonrası tam şifa elde ediliyor. Türkiye’deki bu hastalarımız merkezimizde tedavi olabilir.”

“AVRUPA VE AMERİKA İLE AYNI DURUMDAYIZ”

Başarılı kemik iliği ve kök hücre nakillerinin mimarı Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt ise, “Rektörümüzün ve Başhekim Hocamızın bize çok büyük destekleri oldu. Biz son 2 yıldır zirvedeyiz. Gerçekten bu çok kolay olmadı. Bu gün itibariyle 202 ilik naklini yaptık bu başarı olayı tam bir ekip işi. Gerçekten bizim ekibimiz bizim ekibimizdeki hocalarımız özel muayeneniz olmayan ve her hastayı sahiplenen hocalarımız. Kanser hastası doktora geldiği zaman doktorun mutlaka görmek ister bizim başarımızın temeli tam bir ekip olmamız. İnşallah ta bunu devam ettirmeye çalışacağız. Diğer yandan biz kök hücre nakli merkezi olarak işimizi sadece sayı ile değil bu tedavi ettiğimiz hastaların sağ kalma oranına baktığımda Avrupa ve Amerika ile aynı durumdayız. Şuan tedavi ettiğimiz hastaların sağ kalım oranı Amerika standartlarında. inşallah bunu yeni hastanede fiziksel şartlarımızın daha iyi olduğu enfeksiyon oranının daha az olduğu ortamlarda devam ettireceğiz. Diğer taraftan biz kök hücre nakline her türlü nakli şu an yapmaktayız. Dünyada kök hücre nakliyle ilgili hangi hastalık hangi tedavi varsa yapmaktayız. 12 farklı hastalığı kök hücre nakli yaptık. Günden güne de bu sayı artacaktır” şeklinde konuştu.

“LABORATUVARDAN ÇIKAN SONUCA GÖRE NAKİL YAPILIYOR”

Hasta tedavisinde kullanılan cihazlar hakkında da konuşan Erkut, “Kemik iliği nakli olsun diğer oran nakilleri olsun onların nakilden önceki testlerinin yapıldığı laboratuvar iki alıcı ile verici arasında uyum var mı, yok mu, laboratuvardan çıkan sonuca göre nakil yapılıyor. Bu çok önemli. Bizim laboratuvarımızda şu anda Türkiye’de ve dünyada çalışılan bütün testlerle çalışılmaktadır. Bunlardan bazı örnekler vereyim yüksek çözünürlük DNA dediğimiz yani alıcı ile verici arasında dokunun uyum uymadığını gösteren bir test bu test kesin sonuç veriyor. Kesin sonuç veren tahlillerin yapıldığı cihazımız var. Nakil yapılan hasta ile verici hastanın DNA alır uygun mu, DNA düzeyinde çalışılan cihazlarla bunlara bakıyoruz. Ayrıca bizim MRG dediğimiz kalıntı kanser hastalığını ölçen cihazımız var. İnşallah MCE cihazının bir ay sonra buraya getireceğiz. Kalıntı kanser hastalığı DNA üzerinde tespit edebilecek bir hastalık. Bu tüm onkoloji için çok önemli bir cihaz. Kesin sonuçları veriyor. Organ nakli ile ilgili laboratuvar olarak her türlü testin çalışıldığı bir hastanemiz var. Bu işin mutfağı hastane olarak sağlam. Kolaylıkla bütün hastalar çevre iller Türkiye gelip burada acil hastaların tüm testlerini yaptırabilirler” sözlerine yer verdi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Malatya