Müştak Fatih Öztürk yazdı. KÜME DÜŞ(ME)ME ÜZERİNE …

09 Eylül 2020 19.162 views 0

Küme düşmenin kaldırılması sonrasında Malatyaspor sohbetlerinde, Malatyasporla alakalı sayfalarda sıkça denk geldiğimiz cümlelerin başında ‘’TFF kararıyla kümede kaldık’’ cümlesi gelir galiba. Hemşehrilerimizin bu konuda geçmek bilmeyen huzursuzluğu üzerine konuşulması gerektiğini düşünüyorum.

Yeni Malatyaspor, lig sonunda olmaması gereken bir sırada ligi tamamladı. Normal şartlar altında küme düşmesi gereken ekibimiz ‘’hesaplanamayan’’ durumlar nedeniyle kümede kaldı. Takımımızın şansı olarak değerlendirilen ‘’Pandemi’’ ne yazık ki ülkemizin mücadelesi, şansızlığı oldu. Bir diğer değişle ekibimizin kümede kalması, TFF’nin ‘’başımızın gözümüzün sadakası olsun’’ mantığıyla değil salgın hastalık göz önüne alınarak verilmiş bir kararla alakalı bir durumdur.

Heleki TFF’nin takımımıza karşı sezon boyu sevecen tavırlarını !! hatırlarsak bu kararın asla Yeni Malatyaspor’u düşünerek alınmadığını söylemek hiç zor olmayacaktır. Kümede kalan takımlara bakıldığında en genci 50 en yaşlısı 110 yaşında olan köklü takımların küme düşme kararı alınması durumunda kapanacak/kapanma yoluna girecek olduğu düşünülürse en az Yeni Malatyaspor’un düşünüldüğü bile söylenebilir.

Konu ile alakalı sayılara dalmak gerekirse:

Profesyonel liglerden 21 takım, BAL da 18 takım küme düşürülmedi.

Bölgesel Amatör Ligden 3. Lige 11 takım fazladan çıktı. (BAL 11. Grubun ilk 4 takımı 3. Lige çıktı. Öyle ki Bigaspor aldığı 10 beraberlikten 1 maçı galibiyete çevirebilseydi bu gruptan 5 takım 3. lige çıkacaktı)

Amatör liglerden Bölgesel Amatör lige  yaklaşık 2 ekip şehrimizden olmak üzere 110 fazla takım kabul edildi.

Velhasıl pandemi süreci futbolda ülkemizin her köşesini etkilemiş, süper ligden 2. amatör kümesine kadar futbolun her detayında pandemi etkisini gösterdi. Bu detayların göz önünde tutularak her takımın dile getirdiği kadar konunun dile getirilmesi faydalı olacaktır.

Kümede nasıl kaldığımızdan ziyade parayla satın alamayacağımız bir süreç yaşadığımızı bile söyleyebiliriz. ‘’Küme düşmeden küme düşme tecrübesi’’ önemli ve değerlendirilmesi gereken bir fırsattır. ‘’Bir takımın küme düşmesinin nedenleri ve alınması gereken tedbirler??’’ konusunu hem küme düşerek hem küme düşmeden etkilenmeyerek cevaplama şansı her zaman ele geçecek bir durum değildir.

TFF liglerindeki düzenleme nedeniyle 1980-1981 sezonunda küme düşmemiş Malatyaspor’un dersini iyi çalışması ve 3 sezon içinde ‘’namağlup’’ olarak lige çıktığını hatırlamakta fayda var…

Bu süreçte teşhislerimiz ve süreci nasıl ele aldığımız önemli. Birbirimizle didişmekte, her alanda dersimizi alıp ders çalışmakta bizim elimizde…

 

Müştak Fatih Öztürk
Müştak Fatih ÖztürkDiğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.