22 Aralık 2017 485 views 0

Türkiye’de bir ilk olan çevre entegre tesisinde 60 bin haneye elektrik üretiliyor

Bütün şehirler için katı atıklar çok önemli bir sorun. Bunun tamamen ortadan kaldırılması ve çevre kirliliği oluşturmaması veya atmosfere zararlı gazların salımının önlenmesi çok önemli. Biz Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak entegre çevre tesisi üzerinde bir çalışmamız vardı. Bunu şuanda son aşamasına geldik. Bazı tesislerimizde şuan çalışıyor. Malatya genelindeki ilçelerimizde kurulacak aktarma istasyonu ile birlikte merkezimize gelen çöplerin dört faklı prosesten geçerek, 3 farklı teknoloji uygulanarak enerji elde edilme projesi. Bu kapsamda biyogaz tesisimiz var, gazifikasyon tesisimiz var, şuadan bu projenin dikkat çeken yönlerinden bir tanesi yaklaşık 600 ton günlük çıkan katı atıklarından 13 megavatlık bir enerji elde edilmesi.

Buda gerçekten emsallerinin kat be kat üzerinde bir enerji elde ediyoruz. Aynı zamanda zararlı gazlardan da kurtulmuş oluyoruz. Bir yandan atıl hale gelmiş depolanacak çöplerinde % 20 lere 30 lara inmiş olması. Biyogaz tesisimizden elde edilecek gazlar var. Onun öncesinde çöplerimiz geri dönüşüme gidiyor. Çünkü bütün çöpleri direk olarak yapmak çevreciler tarafından eleştiriliyor.

Öncelikle geri dönüşümünün yapılması gerekiyor. Yeniden yenilenebilir enerjinin örneklerinden birini sergilemiş oluyoruz. Gazifikasyon tesisimize bir kısmı gelmiş olacak. Buraya daha çok evsel ve hal atıkları gelecek. Bunun öncesinden ayrıştırma var. Daha sonra Gazifikasyon tesisimize giden atıklardan en son depolama alanına % 20-30 atığımız gitmiş olacak. Depo gazından da elektrik elde etmiş olacağız. Tabi bütün bunlarla birlikte baca gazından ayrıca bir seramız olacak. Çiçek veya sebze yetiştirmek üzere gazımız olacak. 4-5 farklı noktada çöplerden enerji elde etmiş olacağız. Rekor düzeyde bir enerji kazanmış oluyoruz.

Başkan Çakır; 60 bin hanenin aydınlatmasına yetebilecek enerji üretmiş olacağız. İçerisinde bulunduğumuz alan daha önce vahşi depolama alanıydı. Şuan diponi gazdan metan gazdan 2.3 megavatlık elektrik elde ediliyor. Ama entegre tesisimiz bunun üzerinde. Tamamen enerji verimliliğine yönelik, tamamen çevreye yönelik, tamamen katı atıkların dönüşümü sağlandıktan sonra, enerji sağlandıktan sonra kalan küçük bir kısmının şuan yeni kurmuş olduğumuz yeni katı atık sahamızda lodlarımızla depolanma işlemine geçmiş olacak.

Buradaki çalışmalar 1 ay içinde bitmiş olacak. Gazifikasyon tesisimiz elektrik üretiyor. Ayrıştırma tesisimiz hizmetine devam ediyor. 1 ay sonra biyo gaz bölümüzde de çalışacak. Buradaki farklı lodlarda hal ve evsel atıkların fermantasyona tabi tutularak çürütülerek, yüksek miktarda enerji üretiliyor. 600 tonluk bir katı atıktan 13 megavatlık elektrik elde edilmesi dikkat çeken bir proje. Bu tesis ile Malatyamızın katı atık sorununu çözmüş olacağız.

Dikkat çeken bir proje. Burada yakma ünitesi gazifikasyon tesisini kuran yerli bir firma. Yerli bir firma olması büyük avantaj. Yurt dışı firmaların bu yakma işini yapması maliyeti 3-4 katlıyordu. Yurt dışında da tesisimizi incelemeye gelen çok sayıda belediye var. Üniversitelerimizden ilgili bölümden gelip incelemeler yapıyorlar. Yatırım aşamasında olan belediyelerimizde gelerek incelemelerde bulunuyorlar. İnşallah örnek bir proje olur. Ülkemizde belediyelerde çevre ilgili katı atıklarla ilgili arıtmalarla ilgili ciddi sıkıntıları var. Bu tür projeler sorunu tamamen çözmüş oluyoruz.

En doğru en verimli projeyi hayata geçirmek için ciddi çalışmalar yürüttük. Buradaki tesisi üreten firmanın yerli olması bize büyük avantaj kazandırıyor.

Haber;Sercan Erduran /ahaber

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Malatya