Malatya Valiliği 486 Personel Açığa Alındı, 61 Kişi Tutuklandı

Malatya Valiliği 486 Personel Açığa Alındı, 61 Kişi Tutuklandı

22 Temmuz 2016 496 views 0

Malatya Valiliği, darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmalarda şu ana kadar 61 asker, savcı ve hakimin tutuklandığını, çeşitli kurumlarda çalışan 486 kişinin de açığa alındığını açıkladı.

15.07.2016 günü saat:23.00 sıralarında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan FETÖ/PDY terör örgütüne mensup bir grubun Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Hükümetini ve Anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs etmelerinin ardından yapılan çalışmalar kapsamında; Bu hain plan içerisinde olmayan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, Emniyet Teşkilatımızın ve en önemlisi Aziz Milletimizin; tanklara ve her türlü silahlara kendini siper etmesi sonucu, gerçekleştirilmek istenilen hain darbe girişimi; Devletimizin kararlı ve cesur tutumu ile 17 Temmuz 2016 günü yurt genelinde bastırılmıştır.
Cumhurbaşkanlığı makamından, TBMM’ne ülkemizin iç ve dış güvenliğini sağlayan TSK ve Emniyet Teşkilatımızdan, kamu kurum ve kuruluşlarımıza ve sivil halkımıza yönelik insaf ve merhametten yoksun terörist, cani saldırıların benzeri ilimizde de gerçekleştirilmek istenmiştir.
Valiliğimiz, Emniyet ve Jandarma Teşkilatımız, TSK bünyesinde ilimizdeki birliklerde yer alan ve bu hain plana iştirak etmeyen Vatanperver Silahlı Kuvvetler mensupları, Büyükşehir Belediyemiz, Kaymakamlıklarımız, Merkez İlçe Belediyelerimiz ve İlçe Belediyelerimiz başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız ellerindeki imkanlarla (resmi araçlar,otobüsler, iş makineleriyle) gerek tankların, gerekse uçakların hareket etmelerini engelleyerek, tarihinde memleketine düşmanı sokmayan, Devletine, Milletine ve Ay Yıldızlı bayrağına sımsıkı bağlarla sarılan kadirşinas ve kahraman Malatya Halkı ile hain darbe girişimine en büyük darbeyi vurarak ülke milli birlik ve bütünlüğümüzün korunması, Devletimizin bekası için gereğini yaparak Malatya’mızın Şanlı Tarihine not düşülmüştür.
Hain darbe girişimine yeltenenler ve FETÖ/PDY Terör Örgütü Mensuplarına yönelik olarak İlimizde bugüne kadar başlatılan operasyonlar ve çalışmalar gereğince;
İçişleri Bakanlığınca, Valiliğimizde görevli (2) Vali Yardımcısı açığa alınmıştır.
Türk Silahlı Kuvvetlerin de;
1. 282 askeri personel hakkında gözaltı kararı uygulanmış olup; gözaltına alınanlardan 7 Adet Askeri uçağın kaçırılarak Malatya Erhaç Hava Limanına indirilmesi ile ilgili olarak (39) askeri personel gerekli Adli işlemler için Kayseri İline sevk edilmişlerdir.
Malatya Cumhuriyet Savcılığına intikal ettirilen (243) askeri personel’den de; 2. Ordu Karargahında görevli içlerinde , (1) Orgeneral, (1) Tümgeneral, (3) Tuğgeneral,
7.Ana Jet Üs Komutanlığında görevli içlerinde (1) Hava Pilot Tuğgeneral ve (6) Pilot olmak üzere (36) kişi çıkarıldıkları Mahkeme tarafından tutuklanmış, (6) kişi Cumhuriyet Savcılığınca Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış, (2) kişi hakkında Adli Kontrol kararı verilmiştir. (9) Askeri Personelin ise Mahkeme işlemleri devam etmektedir.
2. İlimiz Cumhuriyet Başsavcılığının “Türkiye genelinde Hükümeti devirmeye ve Anayasal Düzene Cebren İlgaya Teşebbüs Etmek” suçundan FETÖ/PDY Terör Örgütüne mensup oldukları yönünde haklarında kuvvetli suç şüphesi bulunan Hakim ve Cumhuriyet Savcıları ile alakalı 16.07.2016 Tarih ve 2016-14001 Soruşturma numarasına kaiden ilimizde (10) Cumhuriyet Savcısı ve 22 Hakim olmak üzere toplam(32) şüpheli hakkında gözaltı talimatı verilmiştir.
Yapılan çalışmalarda (7) Cumhuriyet Savcısı ile (20) Hakim olmak üzere (27) şüpheli gözaltına alınmış olup, Mahkemeye sevk edilen (25) Hakim ve Savcı hakkında tutuklama kararı verilmiş olup (2) hakim hakkında ise Adli Kontrol Kararı verilmiştir.
Haklarında gözaltı kararı bulunan (3) Cumhuriyet Savcısı ve (2) Hakim olmak üzere toplam (5) şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.
3. Büyükşehir Belediyesinde (2) personel görevden alınmıştır.
4. İl Emniyet Müdürlüğünde (7) 3. Sınıf Emniyet Müdürü, (11) 4. Sınıf Emniyet Müdürü, (10) Emniyet Amiri, (2) Baş komiser, (14) Komiser, (8) Komiser Yardımcısı, (8) Baş Polis Memuru, (70) Polis Memuru, (2) Sivil Memur olmak üzere toplam (132) Emniyet Personeli görevden uzaklaştırılmıştır.
5. Vergi Dairesi Başkanlığında; (2) Müdür Yardımcısı, (2) Gelir Uzman Yardımcısı, (9) Gelir Uzmanı, (3) Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (1) Şoför olmak üzere toplam (17) kişi görevden uzaklaştırılmıştır.
6. İl Defterdarlığında; (1) Müdür açığa alınmıştır.
7. İl Milli Eğitim Müdürlüğün de;
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 250 personel, Malatya Valiliği tarafından ise; içlerinde, Maarif Müfettişi, Müdür, Müdür Yardımcısı, Eğitim Uzmanı Memur, Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni olmak üzere 62 personel ile birlikte Toplam 312 Personel görevden uzaklaştırılmıştır.
8. İl Müftülüğü ve İlçe Müftülüklerinden, (1) Müftü Yardımcısı, (3) Vaiz, (4) İmam Hatip olmak üzere toplam (8) kişi görevden uzaklaştırılmıştır.
9. Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden (1) Müdür (2) Uzman olmak üzere toplam (3) personel görevden uzaklaştırılmıştır.
Kamuoyunun Bilgisine sunulur.
NOT: En son gelen bilgi; Sosyal Güvenlik Kurumundan Şef, VHKİ ve diğer personel olmak üzere 4 personel görevinden alınmıştır.
BENZER KONULAR
YORUM YAZ