Bakan Tüfenkci Arapgir Kültürlerle Dolu İlçemiz

Bakan Tüfenkci Arapgir Kültürlerle Dolu İlçemiz

23 Eylül 2016 406 views 0

Bildiğiniz gibi Arapgir kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış, içerisinde barındırdığı kültürle de yetiştirdiği insanlarla Türkiye’ye Malatya’ya hizmet etme noktasında önemli değerler çıkarmış bir ilçemiz. Arapgir’in bulunduğu konum itibariyle Fırat Havza’sının önemli ilçelerinden birisi ve kalkınmada Fırat Havzasıyla birlikte düşünebileceğimiz ilçelerden birisi.

Özellikle içerisinde barındırdığı tarihi mekanlarla buraların restore edilmesi ve kültürümüze kazandırılması ile beraber Malatya’nın içerisinde bulunduğu kültür destinasyonlarından birisi olacak ilçelerimizin başında gelmektedir. Bu noktada özellikle Malatya Hekimhan buradan Kuzey’e doğru ulaşım aksı içerisinde olması, çevre yolunun 16 kilometrelik kısmının kuzey güney yolu aksında bitirilmesi bunun 7 kilometrelik kısmının hizmete açılması, bunun da devamında esas önemli olan Arapgir’den Yazıhan Malatya’ya uzanacak 99 kilometrelik yolun 54 kilometrelik kısmı yatırım programında yer almamakta. Bizim için en önemli husus 2017 yatırım programına bu 54 kilometrenin de alınması, projesi zaten biten bir çalışma, ondan sonra da ihalesinin yaptırılması. Özellikle bu yolun açılması Malatya Arapgir ve Arapgir’den daha Kuzey’e gidecek ulaşım aksı açısından önemli bir kazanım olacak diye düşünüyoruz.

“KOZLUK VADİSİ MİLLİ PARK OLACAK”

Özellikle yine Belediye Başkanımızın da uğraştığı Kozluk Vadisi Projesi’nin Milli Parklar içerisine alınarak değerlendirilmesi noktasında bir çalışma vardı. Bu çalışmayı nihayetlendirdik ve inşallah Milli Parklar içerisinde projesi bitmek üzere. Burada Milli Park olarak ilan edilecek.

ARAPGİR’İN YURT PROBLEMİ

Arapgir’in önemli problemlerinden birisi yurt problemi. Burada tabi geçen sene FETÖ’den alınan ve KYK’ya yurt olma konusunda teklif ettiğimiz ama KYK’nın kabul etmediği bir yurt var. Bunun tekrardan Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde değerlendirilebilir mi, bunun çalışmasını bitirmek üzereyiz, inşallah oradan umutluyuz.

EMİROĞLU KONAĞI MÜZEYE ÇEVRİLECEK

Emiroğlu Konağı’mızın müzeye çevrilmesi noktasında son aşamaya geldi ve müze olarak artık orası değerlendirilecek.

SÖĞÜTLÜ ÇAY PROJESİ’NDE

Söğütlü Çay Projesinde Devlet Su İşleri’nin olumsuz görüşüne rağmen biz Arapgir için önemini biliyoruz ve zeminin su kaçırması nedeniyle yapamayacaklarını ifade etmişlerdi ama mebran önerdik orda da mebranın dik yamaçlardan dolayı mümkün olmadığını ifade ettiler ama ben öyle tahmin ediyorum ki bunu bir şekilde çözmemiz lazım. Ya zemini kaydırarak çözmemiz lazım ya da yeni tekniklerle çözmemiz lazım. Çünkü o proje Arapgir için önemli bir proje.

DEMİRCİLİR ÇARŞISI’NIN RESTORASYONU

Yine Demirciler Çarşısı’nın restorasyonu konusunda sonuç aldık onu da hayata geçireceğiz. Biraz önce ifade ettiğimiz gibi Arapgir’in kültür merkezi olması noktasında bu tarihi binaların restorasyonu çok önemli. Çarşı ile beraber restorasyonu gerçekleştirdiğimizde hem oradaki küçük esnafımızın

durumunu iyileştirmiş oluruz hem de Arapgir dışında gelen misafirlerimizin rahatlıkla gezebileceği mekanları oluşturmuş oluruz.

Birde Arapgir’in önemli sorunlarından birisi meralar ve hayvancılığın desteklenmesi. Özellikle Tarım Bakanlığımızın yeni teşvikleri ile beraber aile bireylerine hayvan teşviği noktasında 20 başa kadar indirmesi özellikle bu yörelerimizdeki insanlarımız için önemlidir diye düşünüyorum. Yine Malatya’nın cazibe merkezi olması ile beraber desteklenecek sektörlerden birisinin küçükbaş hayvancılık olduğunu düşünüyorum. Bunun desteklenmesi gerekir.

YÜZME HAVUZU

Yüzme havuzumuz yüzde 30 gibi tamamlandı. Bu da Arapgir için önemli projelerden birisi. Zannedersem kısa zamanda tamamlanacak ve Arapgir’deki gençlerin hizmetine sunulacak. Buradaki üniversitenin sosyalleşme ihtiyacı var ve burada yetişecek sporcuların da Malatya’yı yüzme dalında bir yere getirmek için gayretleri olacak.

Bülten / Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

BENZER KONULAR
YORUM YAZ