Bakan Tüfenkci, Japonya Büyükelçisi Oka’yı Kabul Etti

Bakan Tüfenkci, Japonya Büyükelçisi Oka’yı Kabul Etti

27 Temmuz 2016 501 views 0

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Hiroshi Oka’yı kabul etti.

Makamda gerçekleşen kabulde Bakan Tüfenkci, Türkiye Cumhuriyeti ve Japonya’nın birbirleriyle her zaman yakın ilişkiler içerisinde olduğunu ve bundan sonra da bu şekilde olmasını dilediklerini vurguladı.

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminde Türkiye’nin tarihinin en vahim hadiselerinden birini yaşadığını belirten Bakan Tüfenkci, FETÖ terör örgütünün sapkın dini inanışlarını millete enjekte etmek için, cuntacı diktatör bir yapı oluşturmak istediğini kaydetti.

Bu örgüte inananlar tıpkı ele geçirilmiş bilgisayarlar gibi

FETÖ’nün kendi meclisini bombalayacak ve halkına ateş açacak kadar cinnet halinde olduğuna işaret eden Bakan Tüfenkci, “ Bu örgüte inananlar, Fethullah Gülen’i yarı tanrı kabul ediyorlar. Bu nedenle de kendi akıl ve bedenlerini o yapının hizmetine vermiş durumdalar. Tıpkı ele geçirilmiş bilgisayarlar gibi.” dedi.

Bakan Tüfenkci, darbe girişiminin FETÖ tarafından yapıldığına dair hiçbir şüphe olmadığının altını çizerek, Türk halkının darbeye karşı ortak direnişinin, tüm dünyaya sivil direnişin nasıl olacağını gösterdiğini ifade etti.

Terör örgütünün siyasetini yalan ve planlı algı üzerine kurduğuna, bilgileri kirleterek sosyal medya ve diğer medya organlarına servis ettiğine dikkati çeken Bakan Tüfenkci, bu nedenle Japon halkının Türkiye’de neler yaşandığını objektif bir şekilde bilmesinin önemli olduğuna vurgu yaptı.

Bakan Tüfenkci, özellikle Batılı devletlerin FETÖ terör örgütünün algı operasyonlarına ve yalanlarına inanabildiklerini söyleyerek, “Teröre verilen her türlü destek, dünyanın her bir köşesinde terör olaylarının çığ gibi büyümesine neden olmaktadır” şeklinde konuştu.

Bakan Tüfenkci, terörle mücadelede hukuk vurgusu yaparak, “Tüm olanlara ve yaşatılanlara rağmen hukukun dışına çıkmayacağız. Çünkü Türkiye bir hukuk devletidir” diye konuştu.

Türkiye ile Japonya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesini arzu etiklerini belirten Bakan Tüfenkci, Japonya’yı bütün bölgesel alanlarda önemli bir stratejik ortak olarak gördüklerini ifade etti.

Bakan Tüfenkci, müzakereleri devam eden ‘Gümrük Konularında Karşılıklı İdari Yardım Anlaşması’nın imzalanması ile, gümrükler arasında bilgi paylaşımının kolaylaşacağını ve etkin bir koordinasyon imkanının sağlanacağını dile getirdi.

Bakan Tüfenkci, ülkemizde bulunan Japon vatandaşlarının ve turistlerin güvenliğinin asla riske atılamayacağını da sözlerine ekledi.

Büyükelçi Oka: “Halkın meydanlara çıktığını görünce çok etkilendim”

Büyükelçi Hiroshi Oka, 15 Temmuz gecesinde Ankara’da olduğunu ve halkın meydanlara çıktığını görünce çok etkilendiğini belirterek, Türk halkının ve siyasi liderlerinin birlik ve beraberliğinin kendilerini de cesaretlendirdiğini vurguladı.

Japon firmalarının Türkiye’deki üretimlerini artırmaya yönelik faaliyetleri olduğunu bildiren Büyükelçi, Türkiye’nin stratejik konumu nedeniyle önemli bir ticari partner olduğunu kaydetti.

Büyükelçi Oka, Japon hükümetinin Malatya’ya yapmış olduğu yardım ve bağışları içeren fotoğrafları Bakan Tüfenkci’ye iletti. Bakan Tüfenkci ise yardımlar için teşekkür ederek, yardımların devamını beklediklerini söyledi.


Bülten/Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

BENZER KONULAR
YORUM YAZ