Bakan Tüfenkci New York’ta TASC Üyeleri İle Buluştu

Bakan Tüfenkci New York’ta TASC Üyeleri İle Buluştu

20 Ekim 2016 409 views 0

Resmi temaslarda bulunmak üzere ABD’nin New York eyaletine gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Brooklyn’de bir restoranda ABD’deki Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi (TASC) üyeleriyle buluştu.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine değinen Tüfenkci, “15 Temmuz darbe girişiminde Türk halkı demokrasisine, 16 Temmuz’da da ekonomisine sahip çıktı.” dedi. Tüfenkci, darbe girişiminin yaşandığı gece sabaha kadar sokaklarda nöbet tutan insanların, ertesi sabah dükkan ve fabrikalarını açtığına dikkati çekerek, ülkede üretimin devam ettiğini anlattı. Darbe girişiminin ardından Türk milletinin bir ay süresince 11 milyar doları kendi tasarruflarından piyasaya verdiğini vurgulayan Tüfenkci, böylece 15 Temmuz’un etkilerinin ekonomik anlamda silindiğini, Merkez Bankasının aldığı önlemlere dahi başvurmaya gerek duyulmadığını, ithalat ve ihracatın da eski seviyelerin üzerine çıktığını kaydetti.

“Bunun hesabını vermek zorundalar” Tüfenkci, FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmelere değindi. FETÖ’nün, ABD ve diğer ülkelerdeki lobi faaliyetleriyle Türkiye’ye zarar vermeyi amaçladığına dikkati çeken Tüfenkci, şöyle devam etti: “15 Temmuz’dan sonra terörist başı ne dedi? Çıktı, ‘Beni kullanın’ dedi. Kime dedi? Amerika’ya dedi, İsrail’e dedi. ‘Beni kullanabilirsiniz’ diyor, istediğiniz şekilde. Böyle bir zihniyet, şimdiye kadar kimlere kendini kullandırttı ve bundan sonra da kimlere kullandırır? Bütün Türkiye’nin mahrem ve gizli bilgilerini birilerine servis yapanlar, şantajlarla, kumpaslarla bir yerlere gelenler ve bu yapılara para aktaranlar elbet bunun hesabını vermek zorundalar.” İntikam duygusu içinde hukuk dışı yöntemlerle hareket etmek istemediklerini anlatan Tüfenkci, şirketlere yönelik operasyonların amacının onları batırmak değil, millete kazandırmak olduğunu belirtti.

“En büyük mağdur millet” Operasyonlar sırasında mağduriyetler oluştuğu yönündeki eleştirilere tepki gösteren Tüfenkci, “Bazıları, ‘Ya bir sürü insan mağdur oldu’ diye, birtakım mağduriyet edebiyatıyla büyük mağduriyeti örtmeye çalışabiliyorlar ama gerçekten bir mağdur varsa samimi olarak söylüyorum, en büyük mağdur millet, milletin ta kendisidir.” diye konuştu. Mafyavari bir örgütün Türkiye ve Türk milletine vereceği bir şey olmadığını ifade eden Tüfenkci, “Gerçekten titiz ama kararlı bir çalışma yapılıyor. İnşallah Rabbimin yardımıyla da bunları bu bünyeden söküp atacağız.” değerlendirmesinde bulundu. Tüfenkci, Türkiye’nin yaşadığı türden bir darbe girişiminin ardından hiçbir ülkenin Türkiye kadar hızlı toparlanamayacağını vurguladı. Zaten bunun için dünyanın inanmadığını kaydeden Tüfenkci, “(Herhalde bu darbe değil) diyorlar. Yani cuma akşamı darbe oluyor, pazartesi sabahı bütün borsalar, bankalar işlemlerini yürütüyor.

Yurt içi, yurt dışı para transferlerinde hiçbir aksama yok. İnsanlar sabaha kadar mücadele etmiş darbecilerle, sabah gidip fabrikasını açıyor.” ifadelerini kullandı. Normalde böyle bir olayda insanların para çekmek için bankalara koşacağını belirten Tüfenkci, vatandaşın 16 Temmuz’da 2,5 milyar dolar tasarrufunu dövizin aşırı yükselmesini engellemek için bozdurduğunu ve milletin ekonomiyi de kurtardığını bildirdi. Bakan Tüfenkci, FETÖ ve PKK dahil tüm terör örgütleriyle sonuna kadar mücadele etmenin millete karşı sorumlulukları olduğunu sözlerine ekledi. ABD’deki Türk temsilcilere çağrı

Darbe girişimi sırasında Türk milletinin dünyaya sivil direnişi gösterdiğini vurgulayan Tüfenkci, “Dünyanın hiçbir yerinde de böyle bir hareket görüleceğini zannetmiyorum. Onun için Türk milleti necip bir millet.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa ve ABD’de bazı insanların darbe teşebbüsünü anlamamaya çalıştığını belirten Tüfenkci, milletiyle bütünleşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sokaklara inen Türk halkının 15 Temmuz’da oynanan oyunu bozduğunu ifade etti. Tüfenkci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk halkıyla, Türk milletinin de Cumhurbaşkanı ile bütünleştiğine dikkati çekti. Türkiye’nin 14 yıl öncesinden çok daha ileri noktalara taşındığını dile getiren Tüfenkci, şöyle konuştu: “Sizlerin burada göstermiş olduğunuz çalışma, gayret ve ve birlik, Türkiye-ABD arasındaki dostluğun yeşermesi, ilişkilerde düzgün bilgilendirme ve adım atılması noktalarında ve ülke çıkarlarının korunması anlamında Türkiye için çok önemli.

Maalesef başka coğrafyalarda da hainlerin uzantıları yok değil. Ben inanıyorum ki sizler buralarda ve bulunduğunuz her ortamda doğruyu ve gerçeği anlatmak adına gayret gösteriyorsunuz. Sizlerin buradaki katkılarınız, milletin ve devletin yanındaki duruşunuz, Türkiye’yi buralarda anlatma noktasında ciddi görevler ifa etmiş olacak. Özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız mutlaka o ülkenin siyasetinde yer almaya çalışsınlar. O siyasetin içerisinde var isek o siyaseti etkileyebiliriz. Bizler bunda geri kalmayalım.

Biz geri kaldığımızda bir başka grup bunu doldurmuş oluyor. Buralardaki siyasete de etki etmemiz gerekiyor.” Tüfenkci, aralarında Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) ABD temsilcileri ile Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi (TASC) üyelerinin de bulunduğu iş adamlarından, Türkiye ile yaptıkları ticaret sırasında özellikle gümrüklerde yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini dinledi. Türk şirketlerine dünyanın her yerinde her zaman destek verdiklerini vurgulayanTüfenkci, yaşanan sıkıntıların da kendilerine iletilmesi halinde hızla çözüleceğini ifade etti.

“TTIP’in içinde olmak istiyoruz” ABD ile Avrupa Birliği (AB) arasında müzakereleri süren Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) Anlaşması’na da değinen Tüfenkci, terörizme karşı gümrük ve ticaret ortaklığının karşılıklı tanınması konusunda ABD İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson ile fikir birliğine varıldığını aktararak, teknik anlamda çalışmaların planlandığı bilgisini paylaştı. TTIP’in imzalanması ve Türkiye’nin gümrük birliği noktasında söz konusu anlaşmanın dışında kalması durumunda Amerikan mallarının ülkeye gümrüksüz gireceği ancak buna mukabil Türkiye’nin ihraç mallarının gümrükle karşılaşacağına dikkati çekenTüfenkci, “Biz TTIP’in içinde olmak, masada olmak istiyoruz, bunu ısrarla vurguluyoruz.” ifadesini kullandı. Gümrük ve ticaret ortaklığının terörizme karşı karşılıklı tanınmasının, yetkilendirilmiş bazı şirketlere gümrükler noktasında avantaj sağlayacağını bildiren Tüfenkci, karşılıklı tanımanın gerçekleşmesi durumunda bazı Türk firmalarının gümrük işlemlerinde avantaj sağlayarak ABD’ye mallarını getireceğini aktardı.

Bülten/Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

BENZER KONULAR
YORUM YAZ