Başkan Akın Sarıçiçek Yaylasında Çiftçilerin Sorunlarını Dinledi

Başkan Akın Sarıçiçek Yaylasında Çiftçilerin Sorunlarını Dinledi

28 Ağustos 2016 374 views 0

Malatya ili Damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliği başkanı ihsan akın,ve birlik teknik heyeti sulak su sıkıntısı en fazla olan sarıçiçek yaylasını ziyaret ederek sıkıntıları dinlediler.

Birlik başkanı ihsan akın yaylada yetiştiricilerin sorunlarını dinledi. Kamuoyuna bir açıklama yaptı akın sözlerine şöyle başladı, Bulunduğumuz yer Arapkir Sarıçiçek yaylası on binlerce küçükbaş hayvanlarımızın otladığı bir alan. Tabi burada hayvanların sulandığı birçok alanlardan yerlerden birisi. Buradaki en önemli problemlerden en önemlisi her yaylada olduğu gibi bir tanesi de su problemi sulama problemi. Bununla alakalı tabi yeni sulaklar gelecek inşallah bu sulaklarla alakalı buraları daha iyi değerlendirilip bu bölgelere verilirse çünkü burada birebir binlerce on binlerce hayvan üç tane dört tane küründe sıvatta su içmeye çalışıyor. O yüzden bazıları boş su yetmediği için sıkıntı oluyor. Bu noktada bir an önce gelecek olan sıvatalar burada dağıtılırsa buradaki yetiştiricilerimiz üreticilerimiz bu mağduriyetten kurtulmuş olur.Tabi yine güneş enerjisi panelidir farklı sorunlardır sosyal ihtiyaçlardır.Bunlar Yayların en büyük sıkıntıları biz yıllardır bu sıkıntılarını hep anlatıyoruz kamuoyu ile paylaşıyoruz çözmeye çalışıyoruz proje yapıyoruz. Bizim amacımız burada yetiştiricilerimize üreticilerimize yaptığımız projelere devletimizin gıda tarım ve hayvancılık bakanlığımızın verdiği destek gibi yerel yöneticilerinde destek sağlamasını istiyoruz. Hayvancıların sıkıntıları zaten görüldüğü gibi ortada şu sıvatlardan belki on beş yirmi tane olsa aynı anda belki binlerce hayvanımız belirli aralıklarla suyunu içecek biz bundan dolayı buraların acil olduğunu dile getirmek için bire bir yetiştiricilerimizin sesi olmak ve üreticilerimizin sıkıntılarını dile getirmek için meraya kendi yerlerine geliyoruz. Yetkililerinde bu ve benzer sıkıntıları çözmeleri noktasında desteklerini bekliyoruz. gelecek sıvatların bu tür mağdur olan yaylalara acil bir şekilde dağıtılmasını yetkililerden bekliyor her türlü sıkıntı ve yapılması gerekenler ile ilgili bizlerde tüm ortak projelerde yer alacağımızı dün olduğu gibi bugünde yeniliyoruz dedi.

Arapkir Arguvan ve Yazıhan yetiştiricilerinin kullandığı sarıçiçek yaylası yetiştiricileri özellikle sulama sulak sıvat konusu ve bazı acil sıkıntılar ile alakalı yetkililerden destek istedi ve problemlerini dile getirdiler. Sarıçiçek yaylası yetiştiricilerinden Bekir Özmen, fahri Boztepe, sadık arslan Kenan Özmen su problemi hayvan sulak sıvat problemi güneş enerjili elektirik problemi ve kırkım problemleri sosyal ihtiyaçlar ile ilgile yetkililerden yöneticilerden destek beklediklerini dile getirdiler. Tüm yayla gezi ve ziyaretleri sırasında el buruşur el kitapçığı birlik baskılı defter ve kalem dağıtıldı

Malatya ili damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliği başkanı ihsan akın

BENZER KONULAR
YORUM YAZ